To, že nastupuje čas automatizace a robotizace je jisté a zemědělství nemůže stát stranou. Pravdou je, že právě v zemědělství jsou podmínky pro užití autonomních systémů velmi dobré. Stroje se totiž pohybují na relativně bezpečných zemědělských pozemcích. Zájem o implementaci autonomních systémů v zemědělství je dán také stále menším počtem lidí ochotných v náročné profesi pracovat.
Další generace
Společnost Fendt vyvíjí polní roboty jako součást strategického výzkumného projektu, protože věří, že automatizace i autonomie jsou v zemědělství horkými tématy. Fendt vidí budoucnost nikoliv v jednom velkém robotu, ale roji malých robotických jednotek. Jejich výhodou je totiž zastupitelnost a dlouhodobá udržitelnost. Malé jednotky totiž mají menší měrný tlak na půdu a jejich pohon lze řešit tak, aby byl bez emisí a s nízkou hladinou hluku. Celý jejich vývoj by měl vést k udržitelnému zemědělství.
Na novinářském setkání ve Wadenbrunnu prezentovala již druhou generaci malých robotických jednotek, které se od strojů první generace liší jak vzhledem, tak některými dalšími funkcemi. Důraz byl kladen na začlenění funkcí precizního zemědělství.
Začlenění do systému
Nejnovější generace polního robota je vybavena známým systémem satelitní navigace VarioGuide s naváděním s centimetrovou přesností. Roboti Fendt Xaver jsou rovněž začleněni do platformy FendtONE a lze je proto spravovat (stejně jako ostatní stroje strojového parku kompatibilní se systémem FendtONE). Roboti Xaver mají v systému FendtONE vlastní aplikaci Xaver přes kterou probíhá zadání úkolu i monitoring malých pracantů.