09.03.2022 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Shrnovač s hybridním pohonem

„Já techniku nakupuji jen od Agrozetu a Petra Stuchlíka,“ řekl mi do telefonu Ing. Jan Zuzánek, když jsem se s ním domlouval na termínu reportáže. „Pöttinger a John Deere, to jsou moje oblíbené značky.“ Proč ne, řekl jsem si já a v domluvený čas vyrazil do podhůří Krkonoš, zeptat se na to, proč si pořídil nový shrnovač Pöttinger TOP 1403 C.

Jan Zuzánek se na svém statku v Bernarticích věnuje chovu masného skotu plemene charolais a to na vysoké úrovni, kterou dokumentuje například to, že jeho významnou součástí je prodej plemenných zvířat. Pro zajištění krmivové základny obhospodařuje  trvalé travních porosty, které jsou využity jako louky a pastviny. Krom toho provozuje i služby se zemědělskou technikou. Jedná se o sklizeň pícnin i slámy a také zpracování půdy, setí a hnojení.

Pro sklizeň a konzervaci pícnin ve formě senáže používá pouze stroje Pöttinger. Pro sečení je to kombinace Nova CAT A10 složená ze tří žacích strojů o záběru 3,5 m. Sklizená hmota je následně shrnována do řádků a poté sbírána a řezána s využitím senážních vozů. Na statku v Bernarticích využívají dva. Jednak Jumbo 7210 L a dále Jumbo 10020 L Combiline. Druhý z uvedených vozů je zajímavý tím, že obsahuje nadstandardní výbavu. Například váhu, pneumatické odpružení náprav, či nucené řízení přední a zadní nápravy tridemového podvozku. To není řešeno mechanicky, ale elektrohydraulicky, takže úhel natočení kol se mění nejen v závislosti na úhlu natočení traktoru k tažné oji, ale i v závislosti na pojezdové rychlosti. Velkou výhodou takto řízeného podvozku je i možnost využití krabího chodu při couvání do stísněných prostor.

Kvalitní shrnování

Je obecně známou skutečností, že provoz senážních vozů si žádá lépe připravené řádky hmoty, než pokud je při sklizni použita řezačka. Důvodem je řezací ústrojí, které pracuje optimálně tehdy, pokud jsou stébla trav uložena kolmo na směr jízdy. To samozřejmě nejde plně zajistit, ale nejlépe zvládají tento úkol shrnovače s tvorbou středového řádku.  Pokud se sklízí seno, je to obdobné. K této operaci využívají na statku v Bernarticích především lisy na válcové a hranolové balíky a dobře připravené řádky jednoznačně zvyšují efektivnost a kvalitu sklizně.

„Historicky jsem začínal s jednorotorovým provedením shrnovače agregovaným se Zetorem 7011, po první sezoně jsem přešel k verzi se dvěma rotory. Neustále jsem hledal cestu zvýšení výkonnosti a kvality sklizně. Když mi bylo umožněno vyzkoušet čtyřrotorový shrnovač, bylo rychle rozhodnuto, kvalita práce a rychlost sklizně předčily mé očekávání“.

Postupně se na statku vystřídaly modely Pöttinger TOP 1251, pak Pöttinger TOP 1252 a pro letošní sezónu to bude provedení TOP 1403 C s pracovním záběrem stavitelným v rozsahu od 9 do 14 metrů. Tento stroj si Jan Zuzánek zapůjčil již loni, aby jej mohl řádně otestovat. Protože splňoval to, co se od něj žádalo, stal se novou součástí technologické linky sklizně pícnin.

S ohledem na větší výkonnost shrnovače mne hned napadlo, zda v podhůří Krkonoš není výhodnější stroj s menším záběrem a tím i větší obratností, Jan Zuzánek mne ujistil, že nikoliv. Pěti (ve verzi Multitast šestikolové) podvozky rotorů totiž umožňují dobré kopírování a záběr předních rotorů je stavitelný, takže lze dobře reagovat na terén a hlavně i na výnos hmoty a tím regulovat objemnost vytvářených řádků.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 3/2020.

Pöttinger TOP 1403 C připravuje řádky pro dvojici senážních vozů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down