Agritechnica, největší evropská výstava zemědělské techniky, která je také největší přehlídkou novinek v tomto oboru na evropském kontinentu. Při prohlídce výstavy, na které vystavuje 1387 vystavovatelů z 36 zemí, si návštěvník může snadno vytvořit přehled o současných trendech vývoje zemědělských strojů. Českou republiku na veletrhu reprezentovalo 20 firem, čímž jsme na žebříčku zahraničních vystavovatelů obsadili velmi pěkné sedmé místo.
Stejně jako na ostatních velkých výstavách i zde obdržely nejlepší novinky ocenění v podobě zlaté či stříbrné medaile. V letošním ročníku výstavy jich odborná komise Německé zemědělské společnosti (DLG) udělila celkově 38. Z tohoto počtu bylo 7 zlatých a 31 stříbrných medailí. Celkem bylo k hodnocení přihlášeno více jak 250 technických inovací. I když se mezi 38 oceněnými neumístil žádný stroj či technologie vyráběná u nás, přesto se na českých expozicích bylo na co dívat.
Půdozpracující stroje i skladování brambor
Jednou z vystavujících společností bylo SMS Rokycany. Expozici vévodily kypřiče, jmenovitě hloubkový, talířový i radličkový. Jak nám prozradil ředitel společnosti Ing. Vladimír Cingroš, jsou s německým, resp. západním trhem spojeni již od svého vzniku, tj. roku 1993. V zemědělské oblasti se činnost firmy od původních subdodávek komponent postupně směruje ke kompletním dodávkám zemědělských strojů, i když výroba některých součástí v podobě lopat čelních nakladačů nebo transportních koreb nákladních automobilů a vleků přetrvává. Jde tedy především o dodávky zmíněných kypřičů prostřednictvím renomovaných prodejců. Zároveň ale SMS dodává své stroje, zejména talířové kypřiče prostřednictvím prodejní sítě společnosti Kverneland. Díky tomu zaznamenala společnost se svými stroji značný úspěch nejen v Evropě, ale i na jiných kontinentech.
Společnost Beltech, s. r. o., z Pacova prezentovala v Hannoveru technologie pro příjem, skladování a expedici brambor a zeleniny a pásové dopravníky všeho druhu. Na expozici jsme mohli fyzicky vidět plnič palet a odhliňovač – předtřídič brambor. Především stroj určený k plnění palet poutal značnou pozornost návštěvníků, proto jsme si o něm povídali s technickým ředitelem společnosti Jiřím Kamírem. Hlavní důraz při konstrukci stroje byl kladen na šetrné zacházení s hlízami. Brambory jsou přivedeny na krátký příčný pásový dopravník, který plní jednu ze dvou palet umístěných na naklápěcích ramenech upevněných na čepech. Před započetím plnění dojde automaticky k zvednutí palety tak, že hlízy padají z výšky max. 40 cm. V průběhu zaplňování se paleta postupně vrací do výchozí polohy. Po úplném naplnění stroj tuto skutečnost signalizuje a díky reverznímu chodu dopravníku započne plnit druhou paletu. Obsluha má následně prostor pro výměnu plné palety, jinak je celý proces zcela automatizován.
Dále si německý trh žádá příjmové linky s předtříděním především se zadním plněním a také navážecí naskladňovací vozy, které nevyžadují příjmové vany a je z nich možné naskladňovat hlízy přímo na místo. Dále se Beltech může pochlubit několika realizacemi kompletních technologií bramboráren. Vývoz nejen směrem na západ se na celkovém obratu společnosti podílí přibližně padesáti procenty.
Novinka s plněním šnekem
Další společností, kterou jsme na Agritechnice navštívili, byl Euro Bagging, s. r. o. Kromě tradičního sortimentu, tj. plničů vaků jsme si na expozici prohlédli nový stroj Grinder Bagger GB6, který kombinuje dvě operace a to šrotování, resp. mačkání a plnění do vaků. Jedná se tedy o zařízení osazené násypkou na zrno. Ta ústí do válcové stolice dodávané společností Romill. Narušené, resp. našrotované zrno dále pokračuje ke šneku, který pěchuje hmotu do vaku o průměru dva metry. Stroj je osazen dvojitou hydraulickou bubnovou brzdou a nepoužívá lan a zadní brány. Pohon zajišťuje traktor o výkonu 120 koní. K zařízení je možné dodat šnekový dopravník pro plnění z koreb dopravních prostředků a aplikátor konzervantů. Výkon dosahuje 12 – 20 tun za jednu hodinu.
Dalšími produkty nabízenými společností Euro Bagging byly konzervanty krmiv a to na chemické i biologické bázi. Jak nám sdělil výkonný ředitel společnosti Ing. Petr Jurek, více jak 60 % produkce putuje za hranice naší republiky a to doslova všemi směry. Na nadcházející sezónu připravují hned několik novinek s nimiž se budeme moci seznámit na letošním Techagru v Brně.
Farmet, a. s., Česká Skalice, mohl zaplnit výstavní plochu mnoha svými stroji. Nakonec si ale pro fyzickou prezentaci vybral novinku, a to secí stroj Excelent 6. První slova obchodního ředitele Ing. Zdeňka Hamana však nesměřovala k expozici, ale byla postesknutím nad přístupem našeho státu při podpoře domácích výrobců na prestižní světové výstavě, čímž Agritechnica bezesporu je.
Ale zpět k secímu stroji. Excelent RSS 6 byl poprvé představen při praktickém předvádění na Dni Zemědělce a Mistrovství republiky v orbě v Bohuslavicích. Druhým velkým představením byla právě Agritechnica. Jedná se o u univerzální secí stroj, který je možné použít pro setí všech plodin, a to přímým výsevem, výsevem do podmítky, do hrubé brázdy, do částečně připravené půdy nebo do klasicky zpracované půdy. Díky přednímu smyku je možné stroj použít i na méně rovných nebo hrudovitých pozemcích. Dvě řady válců zajišťují přesné dodržení hloubky a přesné uložení osiva i při vysokých pracovních rychlostech. Stroj je uzpůsoben i pro setí kukuřice na široko, nebo do řádků 75 cm. Dle použitých radlic je možné sít buď do pásků s přihnojováním nebo na široko bez přihnojení. Dle druhu půdy a vlhkostních podmínek lze použít radlice o šířce 30 cm nebo užší radlice o šířce 16 cm, například při jarním setí. Vystavený stroj disponoval záběrem šest metrů, možná je i varianta osm nebo devět metrů.
Pelhřimovská společnost Agrostroj, a. s., se na Agritechnice zaměřila na prezentaci novinek. Jednou z nich jsou rotační žací stroje nové koncepce Exact, se středově uchycenou ojí a které jsou osazeny disky poháněné čelně ozubenými koly a je možné na ně instalovat lamač. Druhým strojem byl nástupce legendárního rozmetadla RUR 5 – typ RUR 6, jehož podobnost není čistě náhodná. Novinkou je otočná oj, která se nechá jednoduše upravit pro připojení do horního nebo spodního závěsu, zvýšená přepravní rychlost na 40 km/h, inovovaný design využívající plasty, hydraulický posuv řetězového dopravníku.
Dalším strojem v expozici byl mulčovač. Cílem Agrostroje je produkovat spolehlivé robusní stroje, čemuž také předváděný model odpovídal.
Na stejné expozici si návštěvníci mohli prohlédnout i produkty Humpoleckých strojíren Humpolec. Novinkou bylo zařízení umožňující boční posuv paletizačních vidlí, které je možné instalovat na vysokozdvižný vozík. Samozřejmostí byla prezentace čelního nakladače, který byl vybaven paralelogramem. Zajímavostí bezesporu je to, že Humpolecké strojírny jsou exkluzivním dodavatelem čelních nakladačů pro traktory Fendt.
Severská technologie po česku
Romill, spol. s r. o., Brno představila na svém stánku drtič zrna S900.1-M. Stroj je koncipován jako návěsný za traktor, pohon je odvozen od kloubové hřídele traktoru s výkonem 60 k, možný je i pohon elektromotorem. Primárně je určen k drcení vlhkého zrna před uskladněním, je jej však možné použít ke šrotování suchého zrna pro krmení. Zařízení je vybaveno násypkou, z níž zrno putuje do drtící stolice. Tu lze vybavit hladkými nebo rýhovanými válci dle požadavků zákazníka, který si je následně během provozu stroje může zaměňovat podle potřeby. Zároveň je možné provádět mačkání, kdy mají oba válce shodnou rychlost nebo šrotování, kdy se jeden z válců otáčí dvounásobnou rychlostí. Dle nastavení štěrbiny mezi válci se nastaví jemnost výsledného produktu. Po zpracování zrna je možné aplikovat konzervant. Hmota dále postupuje ke šnekovému dopravníku, který ji dopravuje do lisu nebo na přepravní prostředek. Výkonnost se pohybuje od 15 do 20 tun za hodinu. Obdobným strojem je S900.2-M, který má dvounásobnou výkonnost díky použití dvou drtících jednotek. Stroje pracují nejen v naší republice, ale po celé Evropě.
Stejné drtící jednotky využívá na svých strojích společnost Euro Bagging a Ag-Bag, které je kombinují přímo s plničem vaků.
Společnost se kromě představeného stroje zabývá výrobou různých typů mačkačů, šrotovníků, mícháren krmiv a směsí.
Zapomenout nelze na společnost OPaLL – Agri, s. r. o., která na svém stánku prezentovala opotřebitelné díly na pluhy a ostatní půdozpracující stroje všech značek.
Společný stánek společností ZeT – Sdružení výrobců zemědělské a lesnické techniky a BVV Veletrhy Brno informoval návštěvníky o produktech českých výrobců techniky a lákal účastníky i vystavovatele k návštěvě výstavy Techagro 2004. Na stejném stánku si pak mohli zájemci prohlédnout i produkty našeho vydavatelství.