16.03.2009 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sima hýřila barvami

Téměř každá značka zemědělských strojů má také svou barvu a není se tedy čemu divit, když mezinárodní výstavy, jakou pařížská Sima bezesporu je, pak hýří všemi barvami. Mezi stánky bylo mnoho známých i neznámých barev a značek a některé z nich, které jsou běžně k vidění také v České republice, stály za zastavení.

Barevný nadnárodní koncern AGCO
Nadnárodní koncern Agco má stroje hned několika značek. Na Simě byly zastoupeny všechny a jednotlivé expozice ohromovaly velikostí i novými modely. Tak například u stánku značky Massey Ferguson byl stále v obležení návštěvníků exponát nový traktor Massey Ferguson 8690 s výkonem 370 koní a technologií SCR. Divize Valtra měla na svém stánku zastoupené všechny nové modely, tedy i Direct, Versu a zástupce řady S představené veřejnosti minulý rok v říjnu.
Nesmíme zapomenout ani na žlutočerného Challengera, který prezentoval nové přepracované traktory řady C, konkrétně model MT746C a MT800C. Traktory řady C se dají pohodlněji ovládat pomocí nového monitoru Challenger Tractor Managment Centre a dále mají integrovaný systém Isobus.
Také značka Fendt byla na francouzské výstavě přítomna a její stroje byly neustále v obležení návštěvníků. K vidění byla ucelená řada traktorů od modelu 200 Vario až po 900 Vario a kromě nich tu nesměly chybět sklízecí mlátičky s výkony od 243 do 413 koní.

Modrožlutá značka New Holland

U stánku New Holland mohli návštěvníci obdivovat traktor na vodíkový pohon, který také dostal zlatou medaili. Kromě tohoto zajímavého stroje, který je v současnosti zatím prototypem a vizí budoucnosti, byly na výstavě všechny stroje New Holland, včetně nejsilnějších sklízecích mlátiček a traktoru T7070, který doplňuje řadu modelů T7000. Model T7070 se může chlubit výkonem s navýšením až 250 koní.

Červené stroje Case IH
Poslední novinkou v inovacích traktorů Case IH je nový traktor Puma CVX. Na výstavě Sima bylo poprvé prezentováno všech pět modelů této řady s maximálním výkonem více než 250 koní. Novinky poslední generace těchto traktorů přináší CVX převodovku a DKT technologii, která zajišťuje plynulý přísun energie ve všech situacích. Novinkou je také ještě komfortnější a tišší kabina.
Kromě Pumy CVX na návštěvníky stánku čekaly ještě nové modely viničních traktorů Quantum V a Quantum N. Tyto stroje nahrazují dosavadní úspěšné traktory JXV a JXN. Oproti nim disponují čtyřválcovými přeplňovanými motory splňujícími emisní normu Euro 3. Spolu s novými motory přichází na trh traktory Quantum i s vylepšenou nabídkou převodovek. Hydraulický systém má k dispozici čerpadlo o výkonu 64 l/min a přídavné čerpadlo řízení o průtoku 28l/min. Nová kabina splňuje veškeré komfortní nároky, ke kterým patří i přehledné a jednoduché ovládání díky nové digitální přístrojové desce a nebo nová integrovaná klimatizace. Co je ale opravdu u speciálních traktorů velmi důležité, je dobrá manipulovatelnost. Tou se Quantum může chlubit díky unikátní koncepci předního rámu.

Zelené stroje značky Deutz-Fahr

Značku Deutz – Fahr nosí na svých kapotách nejen traktory, ale také sklízecí mlátičky, lisy a další stroje. Ty všechny byly zastoupeny na stánku v Paříži. Jako novinka se například z traktorů prezentoval model Agrotron TTV 630 s maximálním výkonem 224 koní. Také pro vinaře byly přichystány inovace v podobě traktoru Agrotron plus a sklízecího stroje na vinou révu Agrovitis. Novinky v oblasti sklízecích strojů ale Agrovitisem nekončily, vystavena byla i vysoce výkonná axiální sklízecí mlátičky Deutz – Fahr 7545 RTS.

Zelenožluté stroje s jelenem značky John Deere

Také expozice značky John Deere byla veliká a zahrnovala snad všechny stroje, které se mohou s touto značkou prohánět po polích i mimo ně, včetně simulace navigačního systému. Mezi nimi nechyběly traktory. Prezentována byla například nová řada John Deere 5000R střední výkonové kategorie pro farmy s živočišnou i rostlinnou produkcí. Modely disponují novými motory PowerTech o zdvihovém objemu válců 4,5 litrů, které splňují emisní normu Euro3 a jsou již ozkoušeny v traktorech řady 6030 Standard. Výhodou u řady 5000R je, že mohou být už z továrny dodávány buď s čelním tříbodovým závěsem, čelním vývodovým hřídelem nebo s různými typy čelních nakladačů, přičemž zatížení zvedacího zařízení do jisté míry přebírá mostový ocelový rám.
Novinky se chystají také v oblasti lisů, kde stroje s označením 854 a 864 Premium budou lisovat balíky s hustotou materiálu o15 % vyšší.

Svítivě zelené stroje s červenou značkou Claas

Firma Claas nepřivezla na výstavu Sima sice žádné super žhavé novinky, ale zato prezentovala ucelený výrobní program jak pro malé a střední zemědělce, tak pro velké farmy a služby. Například ze sklízecích strojů tam byly vystaveny všechny typy sklízecích mlátiček včetně inovovaného modelu rýžové sklízecí mlátičky, dále sklízecí stroje na pícniny a navazující pícní technika až po lisy na válcovité i hranolovité balíky. Kompletní traktorový program zahrnoval i loni představenou řadu Axos.
Ačkoli je firma Claas německého původu, po převzetí zemědělské divize firmy Agriculture Renault v roce 2003, získala velmi silné postavení na francouzském trhu a v současnosti dokonce padesát procent výroby se uskutečňuje ve Francii.

Stroje značky Pöttinger

Mezi stroje značky Pöttinger patří jednak stroje na sklizeň pícnin, jednak na přípravu půdy a setí. Obě skupiny byly zastoupeny i u stánku v Paříži. Z okruhu prvně jmenované techniky rozhodně kromě oblíbených žacích lišt alpha - motion zaujal velkoobjemový senážní vůz Jumbo. Splňuje totiž dvě důležitá kritéria senážních vozů. Prvním z nich je pojmutí velkého objemu píce, druhým je vytvoření homogenní řezanky. Vystavený vůz disponoval řezacím ústrojím s výklopným systémem nosníku nožů, který je na trhu jedinečný a dovoluje snadno a rychle nože vyměnit.
I z druhého okruhu strojů, tedy na zpracování půdy a setí, nebylo o zástupce nouze. Například vedle univerzálního secího stroje Terasem C6 s pracovním záběrem šest metrů a zásobníkem na osivo 3000 litrů byl k vidění polonesený pluh Servo 6,50, který může mít až devět radlic. Novinkou je hydropneumatické jištění každé dvojice orebních těles zvlášť a také možnost orby jak s kolovým, tak s pásovým traktorem.

Kverneland Group
Tradičního výrobce a prodejce pluhů, strojů na zpracování půdy, secích strojů a techniky pro sklizeň pícnin představil na konferenci na výstavě Sima novou strategii značky. Největším překvapením bylo oznámení prodeje továrny na výrobu lisů a baliček.
„Naše budoucí strategie stojí na čtyřech pilířích, kterými jsou konkurenceschopné portfolio produktů, těsná spolupráce s našimi prodejci, silnější a operativnější výkon a vedoucí postavení na klíčových trzích,“ řekl prezident společnosti Ingvald Løyning.
Stroje vystavené u stánku firmy, například secí stroj i-drill nebo pluh, jsou oblíbené i v České republice.

Technika Vänderstad
Vanderstad je v současné době největším výrobce secích strojů v Evropě. Kromě této skupiny strojů, jejichž produkce představuje šedesát procent, vyrábí Vanderstad ještě stroje na zpracování půdy. Na Simě byly zastoupeny nejprodávanější modely. Jedním z nich je secí stroj Rapid, který je oblíbený také v České republice. Proti dalšímu vystavenému secímu stroji Spirit je určen především do těžších půd, o které není v České republice nouze. Spirit se tedy hodí spíše do lehkých půd díky menšímu přítlaku na secí botku.
K vidění byl i secí stroj SeedHawk, určený zejména pro extenzivní plodiny.
Jmenujme ještě zástupce strojů pro zpracování půdy, jakým je například Cultus. V roce 2009 je novinkou menší verze tohoto modelu s třemi sekcemi pracovních orgánů, Cultus 350.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down