19.11.2001 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Široká nabídka žlutozelených postřikovačů

Stroje pro ochranu rostlin hrají velmi důležitou úlohu v průběhu celé vegetační sezóny. Jedná se o preemergentní a postemergentní likvidaci plevelů, ošetřování rostlin během vegetace a to proti chorobám a škůdcům, ale také o aplikaci kapalných hnojiv obsahujících dusík, či některé mikroprvky. V současné době je kladen důraz na přesnou aplikaci těchto látek, která musí být také velmi rychlá. Tyto podmínky splňují také postřikovače Amazone.

Pro podmínky velkých zemědělských podniků, nebo podniků služeb jsou zajímavé zejména tažené postřikovače, ale setkáme se také s postřikovači nesenými, nebo samojízdnými. Zmíněné tažené postřikovače jsou reprezentovány například řadou UG z produkce mateřské firmy Amazonen Werke.
Nejmenší z řady UG je typ UG 2000 Special, který je osazen nádrží s celkovým objemem 2200 l, přičemž pro proplachování je k dispozici nádrž o objemu 200 l. Srdcem stroje je čerpadlo o výkonu 210 l/min. V základním provedení je postřikovač osazen nebržděnou nápravou s pneumatikami 9,5 R 44, přičemž je připojen ojí umožňující kopírování stopy traktoru. Funkce stroje jsou ovládány elektronicky.
Dalšími typy jsou postřikovače UG 2200 Power a UG 3000 Power. První z nich má nádrž o objemu 2400 l, pro proplachování je k dispozici 240 l. Dále má k dispozici přimíchávací nádržku vybavenou systémem „Powerinjektor“. Zde je k dispozici čerpadlo o výkonu 250 l/min. Tento model je již osazen nápravou, která je bržděna vzduchovými brzdami a je osazena pneumatikami s rozměrem 11,2 R 42. Postřikovač je připojen univerzální ojí, která je hydraulicky řízená. K ovládání je použita plně elektronicky řízená armatura „Amatron“. Druhý model, který je obdobou menšího typu má nádrž o objemu 3200 l, nádrž pro proplachování má objem 320 l. K dispozici je také přimíchávací nádržka Je vybaven výkonnějším čerpadlem, které dává výkon 350 l/min.
Největším typem z řady UG je model UG 4500 Magna s hlavní nádrží o objemu 4700 l, nádrž na proplachování má objem 320 l. Přimíchávání je řešeno jako u předchozích modelů. Výkon čerpadla činí 420 l/min. Největší postřikovač z nabídky je taktéž osazen vzduchem bržděnou nápravou, která je v základním provedení obuta do pneumatik o rozměru 20,8 R 38. Ve výbavě je také elektronicky řízená armatura „Amatron“.
Velmi široká pro řadu UG je nabídka postřikovacích ramen, ta jsou dodávána pod označením Q, nebo Q plus s pracovním záběrem 10, 12, 12,5 a 15 m, přičemž jsou skládána manuálně, nebo hydraulicky. Dále jsou v provedení Super S o záběru 15, 18, 20, 21, 24, 27 a 28 m. Tato ramena se skládají v zadní části postřikovačů, nikoli po stranách nádrže, což je výhodné zejména při velkém záběru. Přepravní šířka strojů tak dosahuje pouze 2,4 m. Ramena jsou samozřejmě odpružena. Aplikace je zajišťována různými typy trysek, které mohou být doplněny o vlečené hadice, jenž zabraňují popálení porostu. Trysky mohou být chráněny pomocí trubky namontované na spodní části ramen.
Velmi široká je výbava postřikovačů. To je dáno skutečností, že aplikace již zmíněných látek je velmi rozmanitá a musí být provedena velmi přesně a kvalitně. Tato variabilita začíná již u připojení postřikovačů. Jedná se o různé typy ojí, které se zapřahují jednak do závěsu traktoru pro přívěs, nebo také do spodních táhel tříbodového závěsu. Oje mohou být buď stabilní, nebo hydraulicky řiditelné, což má význam zejména při aplikaci účinných látek v řádkových kulturách, nebo změně ošetřovaných kultur. Z hlediska pojezdového ústrojí mohou být postřikovače vybaveny různým typem brzd (vzduchové, hydraulické), nebo vzduchovým odpružením, což umožňuje dosahovat transportní rychlosti 40 km/h.
Důležitou součástí každého postřikovače je čerpadlo. U popisovaných strojů jsou použita čerpadla poháněná od vývodového hřídele a jsou nabízena s různými výkony. Nejmenším čerpadlem je pístovo-membránové čerpadlo o výkonu 210 l/min, větší čerpadla pro výkon 350 a 420 l/min jsou řešena jako tandemová. To se projevuje již zmíněným vyšším výkonem a také eliminací rázů, které se pak na stroj přenáší.
Další záležitostí je plnění nádrží. Nejjednodušší je jejich plnění přes horní otvor cisterny z přívozného dopravního prostředku. To je výhodné zejména při plnění cisterny vodou bez rozmíchané účinné látky. Další možností je plnění z přívozné cisterny přes tlakový ventil umístněný na boku cisterny. Postřikovače mohou také samostatně nasávat použitou kapalinu a to pomocí sací hadice. Pro vyšší výkon při nasávání a proplachování jsou některé typy vybaveny systémem „Powerinjektor“. O přimíchávání jsem se již zmiňoval. Pokud jde o proplachování, tak to je řešeno rotačními tryskami uvnitř nádrže.
Řízení a ovládání postřikovačů se děje z kabiny trakčního prostředku. Zde je v nabídce celá řada typů ovládání a kontroly. Prvním z nich je zařízení „Amacheck“, které informuje obsluhu dávce postřiku, rychlosti, výkonu a také usnadňuje nastavení dávky a tím přispívá k úsporám. Dalším systémem je řídící elektronika „Spraycontrol“ umožňující plnou automatizaci řízení funkcí postřikovače. Dále je v nabídce již zmíněný „Amatron“, kdy je možné data přenést pomocí čipové karty a dále je zpracovávat. Vrcholem nabídky je „Ux-pilot“, který umožňuje využívat výhody systému GPS a komunikuje se systémy „Filedstar“ od firmy AGCO a systémem „ACT“ firmy Claas.
Nabídka tažených postřikovačů je velmi široká a umožňuje jejich nasazení při nejrůznějších operacích během celé vegetační doby ošetřovaných porostů. Velmi široká je nabídka ramen, pneumatik, náprav, nebo ovládacích zařízení. Postřikovače také splňují technické požadavky ohledně ochrany životního prostředí i ochrany zdraví jejich obsluhy.

Filip Javorek

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down