21.05.2001 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizňové stroje v historii nejen Techagra

I když výstavy zemědělské techniky všude na světě registrovaly prudký nástup výkonných zemědělských strojů zejména v osmdesátých letech, český veletrh Techagro měl možnost zachytit především nestrmější etapu jejich konstrukčního a technologického vývoje v posledním desetiletí.

Nejzajímavější a dá se říci nejdokonalejší skupina strojů – sklízecí mlátičky, má ovšem peripetie svojí téměř dvoutisícileté historie skutečně nejzajímavější. Používání zařízení, podobného mlátičce se uvádí již v zemědělství starého Egypta, Galie i Říma.Bedna tažené spřežením byla opatřena lištou s ostrými noži, které odřezávaly klasy – jakýsi vyčesávací stripper starých Keltů.Při pohledu na dnešní sklízecí techniku si lze jen povzdechnout – nic nového pod sluncem.
První tažené mlátičky se v průběhu věků objevily vlastně nedávno – před více než sty lety. Jejich comme back přišel v letech osmdesátých pod značkami Massey-Feruson, Deutz Fahr a několika menších anglických výrobců, zaznamenali jsme je i v našem časopise.
Samojízdné, vysoce výkonné sklízecí mlátičky, které v současné době zcela ovládly zemědělství ve většině vyspělých států světa, zahájily svoje vítězné tažení zhruba v roce 1940 v závodech Massey- Haris, tehdejšího největšího výrobce zemědělské techniky v Americe. V současné době udávají tempo vývoje mlátiček především současní giganti John Deere a Case IH v USA i jejich největší světový producent New Holland. K nám se začaly dovážet první skutečně výkonné a moderní samojízdné mlátičky značek New Holland a Claas již před rokem 1990.
Příliv nové zemědělské techniky se odrazil i v jejím oceňování na stávajících výstavách – například v roce 1993, ještě před vznikem Techagra udělila porota na 35. ročníku našeho největšího strojírenského veletrhu v Brně jedinou zlatou medaili právě sklízecí mlátičce zn. Deutz Fahr Topliner 4075 HTS s šestiřádkovým univerzálním adaptérem Gerringhoff.
Vývoj směrem k vyšší výkonnosti, bezpečnosti, všestrannosti, komfortu obsluhy i snížení ztrát šel velmi rychlými kroky.Když o rok později na prvním ročníku Techagra hodnotitelská komise vybírala kandidáty na Grand Prix, byly na výstavních plochách již zastoupeni všichni největší světoví výrobci sklízecích mlátiček i řezaček. Samojízdná řezačka Claas Jaguar 880 svými konstrukčními prvky, výkonnostními parametry i dokonalou ergonomií zaujala jak komisi, tak i návštěvníky. Její ocenění, ale jistě i kvality, značně napomohlo rozšíření tohoto dokonalého ale i finančně náročného stroje v zemědělských podnicích. O další rok později další samojízdná sklízecí řezačka, tentokráte značky Fiatagri 9645 výrobce New Holland získala také nejvyšší ocenění. Zajímavé bylo v tomto ročníku Techagra také spojení podvozku typové řady sklízecích mlátiček Topliner s lisem na velké pravoúhlé balíky Powerpress 120 H firmy Deutz Fahr. Tento lis s vysokými výkonnostními parametry a sběracím ústrojím o záběru 8,6 m umožňoval současný sběr dvou řádků slámy po sklízecích mlátičkách.
Rok 1996 patřil spíše traktorům a snad proto se přízeň odborné veřejnosti i hodnotitelské komise obrátila k mlátičkám ve čtvrtém ročníku Techagra, kdy byly odměněny nejvyšším oceněním hned dvě sklízecí mlátičky – model TF 78 Elektra od New Holland, který jako první výrobce použil rotační separátor Twin Flow, nahrazující klasická vytřasadla. K přenosu využíval optické kabely, velkou předností tohoto modelu byla však unifikace řady rozhodujících prvků u skupin TF a TX. Druhá byla mlátička Claas Lexion 48O, představující tehdy špičkové konstrukční i technologické řešení. Model byl vybaven mláticím ústrojím APS a separátorem ROTO plus. Palubní systém CEBIS umožňoval navíc obsluze automatické nastavení hlavních parametrů funkčních skupin a následní využití jejich hodnot i k mapování výnosů.
V těchto letech kulminovala aktivita výrobců pokud šlo o uvádění novinek – slavnostní show amerického střihu zažili mnozí z nás při vítání nových modelů Arcus, Lexion i dalších. Tato doba je již za námi, i když výrobci nepolevili ve snaze předvést něco nového a dokonalejšího, jak jsme se přesvědčili právě na letošním veletrhu SIMA v Paříži. Článek o nejzajímavějších exponátech této skupiny zemědělských strojů na SIMĚ vám poskytne inspiraci k vytipování jak zajímavých exponátů příštího Techagra v Brně, tak i možných kandidátů na ceny nejvyšší.

Marie Holečková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down