23.06.2003 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slavnosti pole se stávají klasikou

Volba klasické hudby, která podbarvovala poutavé průvodní slovo, určitě nebyla náhodná. Vždyť sedmý ročník již tradičního Dne Stromu v Trhovém Štěpánově má v zemědělském kalendáři svoje pevné místo a na letošní účasti to bylo znát. Na dva tisíce návštěvníků přivítalo slunečné počasí a především velice precizně připravená předváděcí show.

Rej traktorů
O tom, že kromě koňských sil pod kapotou mají traktory John Deere také lyrickou duši, přesvědčilo diváky šest jejich reprezentantů v úvodním tanečním reji v čardášovém rytmu. Před do posledního místečka zaplněnou tribunou si „zatančily“ zástupci všech nabízených tříd klasických traktorů. Univerzálním pomocníkem do sadů, vinic i komunálních služeb je John Deere 4115. Podobné využití má také John Deere 5510, ten ovšem zvládne vzhledem ke svému výkonu i nasazení při sklizni pícnin a vhodné je i jeho využití v živočišné výrobě v agregaci s krmnými míchacími vozy. Základem traktoru John Deere 6120 je celorámová konstrukce, proto je vhodný také pro práci v lese. Ocelový rám je základem u čtyřválcového 6420. I u tohoto typu je převodovka se spojkou uložena na silentblocích, což zaručuje velmi dobrou životnost stroje. Výkonu až 169 koní dosahuje John Deere 6920 S a hodí se pro polní práce i dopravu, jelikož převážná většina těchto traktorů je vybavena odpruženou přední nápravou. Již téměř deset let jsou dodávány na český trh traktory 7810, což svědčí o jejich oblibě. Sedmitisícová řada se vyrábí s motory o výkonu až 200 koní a přední odpruženou nápravou. Nejsilnějším klasickým traktorem John Deere je 8520 s výkonem 325 koní. Tento tahač, jehož přední odpružená náprava prochází vanou motoru, má 52 % váhy na přední a 48 % na zadní nápravě. Tím je optimalizován přenos výkonu motoru na podložku. Traktor je vhodný pro ty nejtěžší polní práce. Komfort obsluhy zajišťuje mimo jiné také počítačem řízená sedačka, která reaguje 200 krát za vteřinu na otřesy a nerovnosti terénu a počítá i s váhou řidiče.
Šlo to jako na drátkách
Dle požadavků zootechnika může pracovat sklízecí řezačka John Deere 7300, která je vybavena bezstupňovou převodovkou pro snadné nastavení požadované délky řezanky. Řezačka má vylepšené vkládací a řezací ústrojí a velkou výhodou je řešení vkládání nože bez nutnosti demontáže. Její výkon dosahuje až 570 koní.
V rámci servisního show proběhla před tribunou během necelých pěti minut improvizovaná příprava stroje před sezónou s výměnou adaptérů a nastavením nožů. Hemžení mechaniků a rychlost jejich úkonů nás alespoň na chvíli vzdáleně přeneslo do boxů závodních monopostů.
Nezaváhala ani obsluha traktoru 5510 vybaveného systémem GPS při následujícím slalomu. Projet mezi několika kužely, na tom by nemělo být nic těžkého, jenže tentokrát to měl řidič přeci jen o něco komplikovanější. Připravenou trasu musel totiž absolvovat se zakrytými skly poslepu a spoléhat se pouze na naprogramovaná data zobrazovaná na displeji svého palubního přístroje. Technika nezklamala a jízda proběhla bez sebemenších karambolů, takže lenivější řidiči se mohou zase o něco více těšit na dobu, kdy jejich přítomnost v traktoru nebude bezpodmínečnou nutností.
Je libo jablíčko?
O netradiční formu pohoštění divácké obce se postarala další část bez průtahů pulzující show. Jablky přímo z palet nakrmil přítomné na tribuně kloubový manipulátor John Deere 3800. Tento velice pohyblivý stroj byl představen společně s typem 3400, manipulátorem s výškou ramene sedm metrů a nosností 3000 kg. Manipulátorům zdatně sekundovaly čelní nakladače, které lze namontovat na všechny typy traktorů John Deere a v mnoha činnostech jsou speciálům velmi zdatným soupeřem.

Předvedly se i v praktických ukázkách
Žací mačkače John Deere 1365 a 1465 jsou robustní konstrukce, což umožňuje jejich nasazení i na extrémně nerovných pozemcích. Pracují v záběru tři metry, jejich žací ústrojí je diskové s možností výšky řezu od 30 do 150 mm. Jsou vybaveny buď prstovými mačkači nebo dvěma gumovými mačkacími válci. Spolehlivě pracují i při rychlostech do 13 km/h.
Nesené žací stroje reprezentovaly dva typy – 324 s pracovním záběrem 2,4 m a 328 (2,8 m). Jejich uložení je výkyvné, a tak jsou velmi dobře chráněny před poškozením v případě najetí na nežádoucí překážku. Jsou vybaveny prstovými mačkači, typ 324 může mít i gumový mačkací válec.
Lis s variabilní komorou John Deere 582 vytváří velmi kvalitní jádro balíku. Balíky mohou mít průměr až 1,8 m a jsou vázány novým systémem do sítě. Vázání zakrývá i hrany balíků a při jejich rozebírání nedochází ke ztrátám.
Se sběracím ústrojím s pracovním záběrem 2 m pracuje lis 568 s pevnou komorou určený především pro zpracování zavadlé píce, ale poradí si i se senem nebo slámou. Pod vysokým tlakem lisuje hmotu do balíků o průměru 1,25 až 1,35 m s vázáním do provázku nebo sítě. Je vybaven novým monitorovacím systémem, novým řezacím ústrojím a plně mechanickým zpětným chodem.
Pro všechny varianty setí
Secí stroje byly zastoupeny nejrozšířenější řadou John Deere 750 A, která se uplatní při setí do nezpracované půdy stejně tak jako do půdy minimálně zpracované nebo po klasické orbě. Přítlak na každou botku je nastavitelný v rozmezí 0 až 250 kg. Botka je jednokotoučová a poradí si i v těžkých půdách. Semínko je přitlačeno a zahrnuto dvěma kotouči. Stroj kvalitně pracuje i při vysokých rychlostech. Vyrábí se v pracovním záběru 2, 3, 4 a 6 m. Pro jakkoli zpracovanou půdu se hodí secí stroje 740 A s dvoukotoučovými výsevními botkami a dvěma podpůrnými koly. Využívá se hlavně při setí obilovin. Vyrábí se v záběrech 6, 8, a 9 m.
Pro přesné setí je určen John Deere 1750 Max Emerge Plus. Má dvoudiskové podtlakové ústrojí s jednobotkovým aplikačním ústrojím pro kapalné přihnojování.
Představily se dvě ze čtyř vyráběných řad
Sklízecí mlátičky se v trhovém Štěpánově představily pouze dvě. Tentokrát chyběly zástupci řad CWS a STS s axiálním mláticím a separačním ústrojím. Sklízecí mlátička John Deere 9640 WTS je vybavena tangenciálním mláticím ústrojím doplněným klasickým separačním ústrojím s vytřasadly. Jelikož mlátička je vybavena systémem hillmaster může být použita i na velice svažitých terénech. Zásobník má kapacitu 11 000 l a výkon motoru stroje dosahuje až 336 koní.
S tangenciálním mláticím ústrojím s dvourotorovými separátory pracují mlátičky řady CTS (představil se typ 9780 CTS). I tyto stroje mohou být vybaveny svahovým vyrovnáváním, kapacita zásobníku představeného modelu je 10 000 l a výkon motoru dosahuje 336 koní.
Sortiment je kompletní
V praktických ukázkách nechyběly ani stroje pro přípravu půdy Dowlands, Grader, Preciser a Ecolands. Stejně tak jako postřikovače John Deere a rozmetadla průmyslových hnojiv Bogballe, senážní vůz RotoBull a krmný vůz Frasto.
Zkrátka během několika hodin se toho v Trhovém Štěpánově odehrálo skutečně hodně. A návštěvníci to náležitě ocenili.
Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down