15.08.2006 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Služby s vysoce výkonnou mlátičkou

Nová axiální sklízecí mlátička Case IH AFX8010 s vario lištou Biso VX Crop Ranger 900 o záběru 9,00 metru, kterou jsme zastihli při sklizni ozimého ječmene v zemědělském podniku Moutnice na Brněnsku, nastavila nový standard pro produktivitu, výkon a technický pokrok u mlátiček nejvyšší třídy. Poslední změny a úpravy přispěly k jejímu dalšímu zdokonalení a tím i ke snižování nákladů sklizňových operací.

Mlátička Case IH AFX8010 modelového roku 2006 je určena pro zemědělské podniky s velkou výměrou a poskytovatele služeb, kteří se mohou spolehnout na její vysokou výkonnost a produktivitu i velmi dobrou kvalitu sklizně. Právě na to vsadil Jaroslav Válal z Polné na Jihlavsku, který s pěti sklízecím mlátičkami poskytuje služby zemědělcům na Břeclavsku, Brněnsku, Třebíčsku, Jihlavsku a Žďársku - ročně sklidí kolem 3500 hektarů obilnin a řepky. „Abych se uživil, musím sklízet lépe a rychleji, než domácí,“ tvrdí kombajnér.
Hnací systém a žací lišty
Sklízecí mlátičku AFX8010 pohání šestiválcový motor o objemu 10,3 litru vybavený elektronickým vstřikováním paliva a turbodmychadlem s mezichladičem stlačeného vzduchu. Jmenovitý výkon motoru splňující emisní normu TIER III je 405 koní, maximální výkon je 455 koní. Jeho hlavní přednost spočívá v možnosti volby výkonového režimu. Obsluha může volit režim motoru s trvalým maximálním výkonem nebo s ponecháním rezervy výkonu motoru, jež se využije jen při vysýpání za jízdy. Mlátička je vybavena WIF (water in fuel) senzorem, který zjistí vodu v palivu a chrání tak vstřikovací systém před poškozením. Pohon pojezdu je hydrostatický se čtyřstupňovou mechanickou převodovkou s uzávěrkou diferenciálu.
Ke sklízecí mlátičce Case IH AFX je k dispozici široká nabídka žacích lišt v šířkách 7,32 m a 9,15 m a kukuřičných adaptérů pro sklizeň šesti, osmi či 12 řádků. Všechny žací lišty jsou vybaveny systém Terrain Tracker, který zajišťuje dokonalé kopírování terénu. Konstruovány jsou tak, aby umožnily dostatečný přísun jakékoliv sklízené plodiny do sklízecí mlátičky.
Jaroslav Válal se při výběru vhodné žací lišty rozhodl pro Vario lištu Biso VX Crop Ranger od známého rakouského výrobce žacích lišt, podvozků, adaptérů pro sklizeň řepky, sóji, slunečnice a dalšího příslušenství. Tato žací lišta byla vystavena na veletrhu Techagro v Brně, kde budila spolu se sklízecí mlátičkou zaslouženou pozornost. Firma Biso Schrattenecker ji také pro výstavní účely nastříkala červenou barvou, aby ladila s mlátičkou, neboť charakteristická barva výrobků značky Biso je žlutá.
„Vario lišta má u sklízecích mlátiček poskytujících služby velké opodstatnění, neboť odpadají starosti s řepkovým adaptérem,“ tvrdí J. Válal. „Lišta Biso má nerezový průběžný šnekový dopravník a dno žací lišty, které je plynule výsuvné v rozsahu od nuly do sedmdesáti centimetrů za jízdy z kabiny. Hydraulicky poháněné děliče včetně vějířovitých plechů jsou jednoduše vyklopitelné, můžu je zapínat či vypínat z kabiny, takže přestavení z obilovin na sklizeň řepky je velice rychlé. Lišta má velice komfortní výbavu, z kabiny je možné rovněž ovládat úhel naklopení žací lišty a úhel prstů přiháněče.“
Mláticí ústrojí
Vysokou výkonnost výmlatu a separace při minimálních ztrátách a malém poškození zrna všech sklízených plodin zabezpečuje u axiální sklízecí mlátičky Case IH AFX8010 rotor. Jeho unikátní konstrukce pohonu s plynulou převodovkou (CVT) nabízí účinný přenos síly v mechanické převodovce spolu s komfortem hydraulické regulace otáček. Tento systémem podstatně snižuje rozběhové rázy na motor a celý pohon rotoru. Směr otáčení rotoru lze změnit přímo z kabiny.
Přední část rotoru s vkládacím kuželem má nový profil, který zlepšuje průchod plodiny, snižuje energetickou náročnost výmlatu v obtížných podmínkách a zmenšuje vlastní opotřebení.
Čisticí systém a kabina
Nový čisticí systém X-tra Force™ s vyšší výkonností čištění a změněnou kinematikou pohybu sítové skříně zabezpečuje spolu s hydraulicky poháněným ventilátorem Cross Flow™ dokonalé čištění i vlhkého obilí a kukuřice. Místo dopravních šneků dodává obilí na čisticí síta aktivní spádová deska s nastavitelným předsítem. Plocha sít činí 6,5 m2, dalších 2,7 m2 má aktivní spádová deska. Celý čisticí systém včetně stupňovité vynášecí desky a ventilátoru se automaticky vyrovnává až do sklonu 15 %. Monitorování množství omlatu k sekundárnímu mlácení umožňuje maximalizovat výkon mláticího a čisticího systému, aniž by došlo k přetížení domlaceče Tri Sweep. Kromě toho se žádný omlat nevrací do rotoru, což by snižovalo kapacitu a produktivitu mlátičky.
Objem zásobníku zrna 10 500 l odpovídá vysoké výkonnosti mláticího a čisticího systému sklízecí mlátičky. Výložník s vyprazdňovacím šnekem je kvůli žací liště o šířce záběru 9 m prodloužen mezikusem o 90 cm - na 6,4 m, což napomáhá snazšímu vysýpání do přepravních prostředků. Rychlost vyprazdňování je 105 l/s, a to i za jízdy. O drcení slámy se stará vestavěný řezací rotor, při snížení otáček se z rotoru drtiče stane odmítací buben. Systém zpracování slámy a plev umožňuje vybrat si ze tří možností: rozmetání slámy a plev, ukládání slámy do řádků a rozmetání plev (důležité pro minimalizační zpracování půdy) nebo ukládání slámy i plev do řádků.
Sami jsme se přesvědčili, že kabina vybavena novým regulátorem klimatizace nabízí mimořádný komfort, ergonomii a panoramatický výhled do všech stran. Nastavitelný volant a sloupek řízení spolu s komfortním sedadlem a logickým uspořádáním ovládacích prvků, jež jsou včleněny do pravého ovládacího panelu, umožňují snadné a pohodlné ovládání stroje. Provozní monitor s dotykovou obrazovkou Universal Display Plus je hlavním zdrojem informací pro obsluhu o důležitých provozních a sklizňových parametrech. Sklizňová obrazovka umožňuje nastavit 32 položek, jejichž parametry je možné měnit.
Praktické zkušenosti
„V současné době poskytuji služby čtyřmi vytřásadlovými sklízecími mlátičkami známé značky s žacími lištami o šířce záběru 6,15 m a 7,70 m a již zmíněnou nejnovější mlátičkou Case IH AFX 8010,“ řekl týdeníku Zemědělec Jaroslav Válal. „Do loňského roku jsem využíval i axiální sklízecí mlátičku Case IH řady AF 2100, konkrétně typ 2188, tu jsem však letos vyměnil za nový výkonnější model. A proč jsem si vybral stroj s axiálním způsobem výmlatu? Klasické konvenční mlátičky mají vzhledem k limitovaným ztrátám na vytřásadlech omezený výkon. S novou mlátičkou jsem zatím posekal jen 270 hektarů, takže na nějaké detailní porovnání je zatím brzy. Ale již dnes mohu říci, že je jednou tak výkonnější než původní model AF2188, stejně tak v porovnání s výkonnou vytřásadlovou mlátičkou dosáhla při sklizni pšenice vyššího výkonu. Za dva dny jsem s ní sklidil téměř 120 hektarů pšenice při rychlosti šest kilometrů za hodinu a prakticky nulových ztrátách. Pravdou však je, že tento silný stroj je náročnější na energii, spotřeba nafty bude v porovnání s ostatními stroji určitě vyšší. Tyto nové motory „nasávají“ i když stroj stojí, při plném výkonu se spotřeba s ostatními mlátičkami vyrovnává. Po sezóně budu chytřejší, zatím se nový model jeví velice dobře.“
Jaroslav Válal ocenil u nové sklízecí mlátičky také počítačové vybavení a jednoduché ovládání, příjemné pracovní prostředí, nenáročnou údržbu a snadný přístup ke všem agregátům. Naopak se zmínil o špatně přeloženém návodu z angličtiny, kdy měrné jednotky jsou uvedeny v palcích místo v milimetrech, a jednotlivé obrázky vysvětlující funkce provozního monitoru mají nápisy v anglickém jazyce. Nejvíce ho však letos trápí extrémně teplé počasí, neboť porosty dozrávají v celé republice najednou a ani s nejvýkonnější sklízecí mlátičkou Case IH AFX 8010 sklizeň obilovin a řepky nestíhá.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down