12.07.2006 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Smykové nakladače i pro zemědělství

Od roku 2002 působí na českém trhu společnost Kohlschein. Zabývá se především prodejem a servisem stavebních strojů a v její nabídce najdou zasvěcení celou řadu renomovaných značek jako je Terex, Kobelco, Hitachi nebo Schaeff. Nechybí mezi nimi ani smykem řízené nakladače, které se uplatní i v zemědělských provozech.

Společnost, která má sídlo v Brně, vznikla po ukončení činnosti divize stavebních strojů firmy Austro Diesel. Ta v České republice operovala již od roku 1992, takže lze jistě říci, že zkušenosti pracovníků jsou bohaté včetně vybudovaného servisního zázemí ve všech regionech ČR.
„Naší prioritou zůstává stavební technika, ale snažíme se reagovat na vzrůstající požadavky tuzemských zemědělců a uspokojit i jejich zájem. Ten je především o smykem řízené nakladače. Součástí našeho sortimentu jsou nakladače americké značky Gehl, a to hned ve dvou provedeních dodávaných pod označením Gehl a Mustang. Jde o značky se čtyřicetiletou tradicí. Společnost Gehl zakoupila značku Mustang v roce 2002 a momentálně vyrábí oba produkty souběžně. O tom, že se jí to daří, vypovídá nejlépe počet prodaných strojů. V loňském roce bylo exportováno 30 000 nakladačů do celého světa, což bylo o 7000 kusů více než v roce předchozím. A podíl strojů, které končí v zemědělských provozech, rozhodně není zanedbatelný, tvoří 25 procent,“ představuje značku Gehl Jiří Kotouš jednatel společnosti Kohlschein.
Ve dvou variantách ovládání
Oba typy smykem řízených nakladačů jsou vyráběny v osmi modelech v rozsahu provozních hmotností od 1290 do 4654 kg a i většina konstrukčních prvků se na nakladačích Gehl a Mustang shoduje. Proč tedy dvojí označení, když i jejich užití je stejné? Pro zachování obou produktů hovoří historie a především návyky jejich uživatelů. Zásadní rozdíl je totiž v koncepci jejich ovládání. Zatímco nakladače Gehl osádka ovládá pouze rukama, u nakladačů Mustang je kromě nejvýkonnějšího modelu 2107 ovládán pojezd rukou a hydraulické prvky nohama. Zájemce si tak může vybrat stroj, na který je zvyklý a nemusí se učit nový způsob řízení.
Kromě drobných detailů ale najdeme na nakladačích i další odlišnosti. Pohonnými jednotkami nakladačů Gehl jsou tradičně motory Deutz, zatímco nakladače Mustang nižších výkonových řad bývají osazeny motory japonské výroby, ty výkonnější potom motory Case. Ale z hlediska uživatelských schopností lze obě značky považovat za rovnocenné.
Smykem řízené nakladače jsou díky svým rozměrům a obratnosti vhodné všude tam, kde se nedostává prostoru. Kromě stájí se uplatní ve skladech, při manipulaci s balíky, paletami, sypkými hmotami a oblíbené jsou i v zahradnických provozech. K tomu je uzpůsobena i dodávaná výbava nářadí zahrnující lžíce, drapáky, paletizační vidle i speciální nástavby pro setí nebo frézování.
Hned několik kladů
Sortiment nabízeného přídavného nářadí je tím jediným, co odlišuje nakladače pracující ve stavebnictví od těch užívaných v zemědělských provozech.
Objevují se na nich i stejné bezpečnostní prvky, na které je kladen stále větší důraz. Za připomenutí určitě stojí robustní konstrukce kabiny splňující normu Rops Fops II. Kabina je odolná proti případnému pádu břemene až do hmotnosti 1000 kg a její zesílený rám je součástí dodávaného standardu. Samozřejmostí jsou i další bezpečnostní systémy zamezující poškození stroje a chránící zdraví osádky. Pokud je pouze jeden ze čtyř bezpečnostních spínačů odpojen, stroj se zastaví a nedostatek musí být odstraněn.
Pro práci v zemědělství je nespornou výhodou integrace lapače jisker do výfuku, takže obsluha může bez obav pracovat i v prostředí, kde materiál hrozí vznícením (seno, sláma, sypké hmoty).
Ten, kdo se rozhodne užívat nakladače v agresivním prostředí stájí, ocení protikorozní úpravu spočívající nejen v antikorozním lakování, ale především ve speciální povrchové úpravě pístnic, které jsou hloubkově nitridovány a jsou tak více odolné proti rzím.
Samozřejmostí je volba vhodného rozměru pneumatik (na které lze v případě potřeby nasadit i pásy) a totéž se týká i dodávaného přídavného nářadí.
Možné je i využití ekologických olejových náplní, ale vzhledem ke kvalitě jistících systémů i konstrukci stroje, na jehož spodní části se nachází vana, bývají ekologické náplně zbytečné.
Pokud má uživatel ve svém strojovém parku přídavné nářadí, které na rozdíl od starého nakladače dosud nedosloužilo, lze nakladač Gehl a Mustang vybavit rychloupínačem přesně „na míru“ a i tato výbava je součástí standardní dodávky bez příplatku.
Základem je kvalitní zázemí
„Není pro nás důležité pouze stroj prodat, ale především dbáme na bezproblémové zajištění servisu. Počtu umístěných strojů odpovídá i adekvátní počet servisních pracovníků v jednotlivých regionech. Musím však podotknout, že smykem řízené nakladače patří ke strojům s velmi jednoduchou konstrukcí a nízkou četností poruch. Pokud již nějaká závada nastane, je k dispozici náš sklad náhradních dílů včetně německé centrály s velmi rychlou dodávkou součástek. Navíc má naše rodinná firma eminentní zájem na zahájení spolupráce s renomovanými tuzemskými prodejci zemědělské techniky. Některé jsme již oslovili a společně se zúčastníme Dne Zemědělce v Kostomlatech i výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích, kde budou naše stroje k vidění.
Zastoupení značek Gehl a Mustang jsme převzali loni v listopadu a během letošního roku plánujeme prodej zhruba 40 kusů a první z nich již míří i do zemědělství,“ uzavírá Jiří Kotouš.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down