Solitér je označení pro někoho či něco, co stojí, nebo se pohybuje odděleně od ostatních. Někdy je to též výraz pro samotáře. Proč tímto označením pojmenovala své secí stroje firma Lemken, těžko říci, faktem však je, že zejména Solitair 9 dosáhl značné popularity a jeho mladší bratr s označením 25 jej možná bude následovat. A Solitair 25 takovým solitérem vlastně i je, neboť jeho technická řešení jej posouvají mimo střední proud.
Lemken Solitair 25 byl poprvé představen před čtyřmi roky a technicky je od svých předchůdců i konkurence velmi odlišný. Na první pohled zaujme například příčně uložený zásobník s objemem 3000 litrů, při pohledu detailnějším však najdeme vícero unikátních konstrukčních řešení.
Čtyři výsevní ústrojí
Když se podržíme unikátnosti, tak na prvním místě asi musíme jmenovat čtyři výsevní ústrojí netradiční konstrukce. Jde o vertikálně se otáčející kužely s dávkovacími lopatkami a elektropohonem. Díky elektropohonu lze snadno měnit jejich otáčky a tím i výsevek, na jehož velikost má vliv i vertikální posun kuželů. Tímto posuvem se mění objem dávkovací komory, což má vliv na velikost výsevku, ale hlavně se tím výsevní ústrojí přizpůsobuje velikosti osiva. Pokud se výsevní kužel vysune zcela nahoru, vyřadí se z funkce a v činnosti je váleček na drobnosemenné osivo, který lze doplnit o stírací štětečky.
Ze čtyř výsevních ústrojí je osivo proudem vzduchu, vyvozeným hydrostaticky poháněným ventilátorem, integrovaným v konstrukci zásobníku a disponujícím sníženou potřebou energie, vedeno do čtyř rozdělovacích hlav. Ty se vyznačují stejně dlouhými semenovody ke všem secím botkám a specifickým řešením přepínání kolejových meziřádků. To je provedeno tak, že se dvoupolohově posunuje rozdělovací vložka. V jedné poloze má otvory pro všechny semenovody, ve druhé má konfiguraci uzpůsobenou podle toho, jak se kolejové meziřádky zakládají, tedy s ohledem na záběr secího stroje a počet vynechaných řádků (u obilnin nejčastěji dva nebo tři). Při tvorbě kolejových meziřádků se do příslušné rozdělovací hlavy automaticky sníží dodávka osiva a jeho přebytek se tak nemusí vracet do zásobníku.*
Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 8/2019.