02.01.2006 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Specializují se na balení píce

Od roku 1999 se zabývá Jan Tvrdek výrobou zemědělských strojů. Malá rodinná firma sídlící ve Vimperku se zaměřuje na balicí techniku a ve své nabídce má hned několik typů strojů vhodných k ovíjení kulatých slisovaných balíků senáže.

„První stroj jsme si vyrobili pro vlastní potřebu, protože máme malé hospodářství a museli jsme řešit zpracování hmoty z našich čtyř hektarů luk. Můj švagr navrhl první prototyp, který jsme odzkoušeli a postupně vylaďovali konstrukční detaily. Po uvedení do provozu se přihlásili první zájemci z blízkého okolí a postupně přibývali další. Rozhodli jsme se proto vývoji a výrobě baliček věnovat naplno a naše zemědělské hospodářství nám v posledních letech slouží hlavně jako testovací podnik, ve kterém máme možnost dvakrát do roka naše stroje pořádně odzkoušet,“ vzpomíná na začátky výroby Jan Tvrdek.
Sledují světové vývojové trendy
Zatím se firma soustřeďuje pouze na výrobu baliček píce a při jejich konstrukci dbá především na jejich spolehlivost a výkonnost. „Vývoj jde každým rokem dopředu, proto musí být naší prioritou držet krok s renomovanými značkami a snažit se v určitých detailech vycházet uživatelům ještě více vstříc. Oproti sériově vyráběným strojům je na těch našich velký podíl ruční práce, a to pokládám za výhodu. Návrhy jejich technických řešení jsou od prvopočátku maximálně jednoduché, abychom je dokázali bez potíží vyrobit. Na takovýchto baličkách je potom riziko poruch sníženo na minimum a pokud již nějaká nastane, bývá uživatel většinou schopen závadu sám odstranit. Navíc celé stroje jsou vyráběny výhradně z tuzemských komponentů, což je při servisu rozhodně plusem. Výrobu řešíme s pomocí subdodavatelů, kteří pro nás zajišťují například zámečnické či soustružnické práce. Bohužel jsme malá firma, takže si nemůžeme dovolit vyrábět na sklad a předzásobovat se na další sezónu, proto musíme v průběhu roku tak 10 až 15 zájemců, kteří se pro naše baličky rozhodnou na poslední chvíli, odmítnout, a to je škoda,“ vysvětluje Jan Tvrdek.
Velice úspěšný byl rok 2002, kdy firma dodala 43 kusů strojů, po útlumu v dalším roce se v posledních letech počet vyrobených baliček ustálil na 30 kusech za rok. Ale v jednání jsou možnosti na rozšíření výroby na 60 kusů ročně. Dvě třetiny strojů se vyrobí od dubna do září, v zimních měsících je produkce prozatím utlumena.
Prozatím nacházejí baličky uplatnění výhradně u českých odběratelů, ale jak uvedl Jan Tvrdek, do budoucna by firma ráda pronikla se svými stroji i do Německa, Rakouska, Maďarska či na Slovensko. Firma nemá smluvní prodejce, prodej a servis strojů je řešen centrálně z Vimperka. Pokud si zákazník neporadí se závadou sám, vyjíždějí servisní technici okamžitě, ale výjezdů je zapotřebí v průměru pouze pět do roka, což je při počtu zhruba 200 strojů pracujících v provozu velice příznivé číslo.
Uživateli přesně na míru
Snahou firmy je poskytnout uživateli co nejširší výběr a nabídnout stroj nejvhodnější pro jeho technologii. Uživatelé se mohou rozhodovat mezi nesenými baličkami píce, ať již vyklápěcími (L01, LH01) nebo nakládacími (L02, L04), v nakládací verzi se vyrábějí tažené stroje (L03) a letošní novinkou je tažená nakládací balička píce s lomenou ojí L05, jejíž prototyp mohli zájemci poprvé vidět v rámci programu Dne Zemědělce letos na jaře v Bernarticích.
Uvedené stroje mohou být dodávány ve třech variantách výbavy, od které se odvíjí jejich prodejní cena. Nejlevnější variantou je verze ekonomik, s přídavnou výbavou pracuje asi nejčastěji žádaná verze standard a nejluxusnější stroje profi jsou již plně automatické a v jejich výbavě kromě prvků objevujících se na strojích standard nechybí ani počítačová technika. Ale i v těchto kategoriích se vybavenost strojů posunuje. Kupříkladu dvojité nůžky na odstřihování fólie jsou již i ve výbavě ekonomické verze baliček.
Uveze tři balíky najednou
Novinka letošní sezóny, tažená nakládací balička L 05 s lomenou ojí a kombinovanou lopatou je vhodná pro práci s fólií o šířce 500 nebo 750 mm a s balíky s maximální výškou 125 cm a průměrem od 100 do 150 cm. Jde o stroj robustní konstrukce se základní hmotností 1250 kg na flotačních pneumatikách s nízkým tlakem na půdu (max. 5 kg/cm²) a nosností až tři a půl tuny. Při přepravě jede balička na výkyvné oji za traktorem, při práci jede vychýlená vpravo. Stroj lze připojit za lis, lisování a balení tak probíhá v jedné operaci při jednom přejezdu po pozemku. Kombinovaná zadní stavěcí lopata balík sváží i překlápí. Balík je na baličku nakládán směrem za lisem jízdou po vrstevnici, při balení se na balicím stole pootáčí, odvíjení fólie rotuje kolem něj. Zabalení jednoho balíku není delší než 30 sekund(tento fakt platí u jakéhokoliv typu, u typu L05 lze balík zabalit už za 8 sekund, maximálně však za 20 s). Díky své konstrukci uveze balička až tři balíky najednou i při pojezdu po louce rychlostí vyšší než 20 km/h. Stroj je vybaven multifunkčním vodotěsným a nárazuvzdorným počitadlem otáček s podsvíceným displejem(toto počitadlo je na každém typu).

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down