06.08.2020 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Splnit vysoká očekávání není jen tak

S tím, jak se na trhu vyskytují stále výkonnější sklizňové stroje, roste i jejich hmotnost. Firma Claas se proti riziku nežádoucího zhutňování půdy vydala instalací svého pásového podvozku Terra Trac – nově i u sklízecích řezaček Jaguar 900. Zpočátku byla výbava pásy dostupná pouze u řezačky Jaguar 960, ale s nástupem nového nejvýkonnějšího modelu Jaguar 990 pak i pro tento typ.

Výhody pásového podvozku jsou nasnadě: s velkou kontaktní plochou se snižuje měrný tlak na půdu. Kromě toho je tak lepší trakce při práci za obtížných podmínek jako například při sklizni kukuřice na rozbláceném pozemku. Limity újezdnosti, stanovené pro kolové řezačky, se tak mohou posunout dál. A řezačka na pásovém podvozku je pohyblivější v kopcovitém terénu.

Kolové stroje mají oproti pásovým výhodu v neomezené pohyblivosti na travních porostech. Otočí se bez problému i na malém prostoru, což je dáno také velkým úhlem rejdu kol zadní nápravy. Naproti tomu řezačka s pásovým podvozkem při zatáčení travní drn poškodí, což je důsledek velké délky jejích pásů.

Firma Claas ale tento problém šikovně vyřešila: u podvozku Terra Trac se při práci na loukách před zatočením stlačí obě středové pojezdové kladky dolů, takže se přední hnací kolo o několik centimetrů zvedne do výšky. Část pásu ve spodní části jednotky se tak zdvihne nad úroveň povrchu půdy a kontaktní plocha se o třetinu sníží. S tím zároveň klesá i riziko poškozování travního drnu. Vzhledem k delšímu rozvoru náprav má řezačka Jaguar 900 Terra Trac větší poloměr otáčení,než kolový model.*

Více informací v Zemědělci č. 34.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down