Před deseti lety uzavřeli „sňatek z rozumu“ soukromě hospodařící rolník Ing. Jarmil Vinklárek z Kouřimi a firma OBILKA Ždánice, spol. s r. o. Oba zemědělské subjekty hospodařily na sousedních pozemcích, navzájem si pomáhaly a půjčovaly si stroje. Do společného vlastnictví nově vzniklé firmy AGROFarma Ždanice s. r. o., která v současnosti obdělává asi 440 hektarů orné půdy mezi obcemi Lhotky a Kouřim v okrese Kolín, vnesl každý jako věno i pluh Kverneland.
Jarmil Vinklárek nesený čtyřradličný model Kverneland LM 85 jištěný střižnými šrouby a s pevným záběrem radlic, firma Obilka, s jednatelem Ladislavem Hervertem pak pětiradličný, nonstop jištěný pluh Kverneland PD – 100 Variomat s splynulým nastavení záběru. Oba pluhy doplnily na „společné cestě životem“ další norské stroje, na něž nedají ve Ždánicích dopustit.
„Při zpracování půdy střídáme orbu s minimalizací,“ říká agronom Jarmil Vinklárek. „K cukrovce a jarním plodinám ořeme, před setím řepky a ozimů využíváme minimalizaci, čímž výrazně šetříme vláhu. Přestože neustále slyšíme, že by se mělo pod řepku orat. Pokud bychom na tento apel přistoupili, tak v našich půdních podmínkách, kde převládají těžké hlinité červenky, vůbec nezasejeme: po orbě bychom si jen těžko poradili s tvrdými a velkými hroudami. Proto pod řepku prokypříme ornici dláty až do hloubky třicet centimetrů, pod pšenici radličkami mělčeji. Před vlastním setím secí kombinací ještě povrch jemně prokypříme a urovnáme kypřičem. Tuto technologii využíváme i po orbě na jaře.“
Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 15.*