03.05.2005 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolupráce je oboustranně prospěšná

Dva roky se na pozemcích Zemědělského družstva Opařany testují zemědělské stroje z produkce rakouské značky Pöttinger. A spolupráce probíhá k oboustranné spokojenosti. Praktické zkušenosti využívají konstruktéři před zahájením sériové výroby k vylepšení technických detailů a naopak, mnohé z testovaných strojů zůstaly po prokázání svých kvalit v Opařanech již na stálo.

Za dva roky, po které testy probíhají, došlo na zástupce snad celého sortimentu značky Pöttinger. Zkouškami prošel například šestiradličný pluh, pneumatický secí stroj Terrasem 6000, který v podniku zůstal, diskový žací stroj, obraceč i sběrací vozy. Očekává se i test talířového podmítače o záběru šest metrů. Posledním strojem, jehož testy proběhly letos na jaře, je prototyp pneumatického secího stroje Terrasem 4000T Profiline.
„Oceňujeme hlavně to, že v rámci testování strojů si je můžeme vyzkoušet po delší dobu v různých pracovních podmínkách, a tak s nimi získat potřebné zkušenosti. O tom, že jde většinou o zkušenosti velmi dobré, svědčí fakt, že značka Pöttinger v našem strojovém parku jednoznačně dominuje. Kromě secího stroje vlastníme i žací lištu, několik shrnovačů a obracečů a nechybějí ani sběrací vozy EuroProfi a Jumbo,“ říká agronom družstva Milan Zvonař. A po čtrnáctidenních zkušenostech velice kladně hodnotí i práci prototypu secího stroje, který by se měl sériově vyrábět již od letošního podzimu. V prodeji je zatím pouze třímetrová verze a ve vývoji i stroj o pracovním záběru osm metrů.
Předčí svého předchůdce
„Zatím jsme s Terrasemem 4000T Profiline oseli 100 hektarů jarního ječmene, 250 ha ovsa a 150 ha nám ještě zbývá. Navíc na přání výrobce zkusíme s tímto modelem na 50 ha sít i kukuřici na siláž. Jelikož již jeden secí stroj Pöttinger vlastníme, mohu srovnávat. Oproti modelu Terrasem 6000, pracuje podle mého názoru ten nový lépe. Díky použitým pracovním orgánům vítězí jak při zpracování půdy, tak v přípravě seťového lůžka.
Sejeme prakticky nonstop 24 hodin denně a na připraveném poli jsme dosáhli se strojem o pracovním záběru čtyři metry výkonu 79 hektarů. Dá se s ním samozřejmě sít i do hrubé brázdy, ostatně 150 ha jsme vyzkoušeli. Ale po letošní zimě, po které je půda velice utužená s tvrdými hroudami, raději přidáváme jednu pracovní operaci a pole připravujeme talířovým podmítačem. Ne že by secí stroj horší podmínky nezvládal, ale k tomu, aby odváděl kvalitní práci, potřebuje pracovní rychlost 10 až 15 km/h a to bych na tvrdých hrbolatých pozemcích nechtěl být v kůži obsluhy,“ vysvětluje s úsměvem Milan Zvonař.
Secí stroj pracuje v agregaci s traktorem Massey Ferguson 8270 o výkonu 240 koní. Jako tažný prostředek by stačil i traktor s nižším výkonem, ale díky často kopcovitému terénu nějaké koně navíc rozhodně neuškodí. Při setí do hrubé brázdy vykazovala obsluha průměrnou spotřebu nafty 14 až 15 litrů na hektar, ale ta je pochopitelně odvislá od kvality a členitosti daného pozemku.
Pohodlné ovládání, vysoký výkon
Pracovními orgány secího stroje Terrasem 4000T jsou dvě řady talířů o průměru 51 cm zaměnitelných například za odvalovací radličky. Za nimi následuje prutový zavlačovač a pneumatikový packer válec. Za výsevními botkami chráněnými proti vniknutí cizích předmětů pracuje utužovací válec a zavlačovače. Přítlak paralelogramově uchycených výsevních botek je nastavitelný v rozmezí od 40 do 80 kg. Rozdělovací hlava s velkým průměrem je integrována v zásobníku s kapacitou 2400 litrů, Ten se při setí plní z vaků pomocí manipulátoru. Po poli se stroj pohybuje po osmi pneumatikách, při přepravě jsou využity pouze čtyři vnější kola s dvouokruhovými vzduchovými brzdami. Výsevek se nastavuje podle otáček výsevního válečku. Po zvážení osiva a zadání údajů do počítače, je výsevek nastaven automaticky a obsluha může velikost výsevku procenticky upravovat.
Maximální pohodlí obsluhy zajišťuje u varianty Profiline ovládání panelem Isocontrol doplněného joystickem. S jeho pomocí jsou ovládány všechny funkce stroje navíc s možností předvolby zvednutí a spuštění stroje i funkcí pro přestavení do pracovní či transportní polohy.
Připomínky padají na úrodnou půdu
„O práci testovaných strojů vedeme každodenní výkazy a údaje poskytujeme výrobci, jelikož se členy konstrukčního týmu jsme v pravidelném kontaktu. Není tajemstvím, že zemědělské stroje jsou v České republice daleko vytíženější nežli v západní Evropě a taková zkouška ohněm se výrobci vždycky hodí. Na naše připomínky proto pružně reaguje a poznatky z provozu a praxe využívá v sériové výrobě strojů,“ pochvaluje oboustranně prospěšnou spolupráci Milan Zvonař.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down