Někteří slovenští vinohradníci nesouhlasí s dohodou, kterou uzavřelo Slovensko s Maďarskem ohledně letitého sporu o tokajské víno. Vinohradníci odmítají uznat nově stanovenou výměru tokajských honů o rozloze 565 hektarů, na které se slovenský ministr zemědělství Zsolt Simon dohodl se svým maďarským protějškem.
Slovenský ministr se dnes setkal s 200 vinohradníky a výrobci vína ze slovenské Tokajské vinohradnické oblasti v obci Viničky na jihovýchodě země. Přestože prohlásil, že jednání s maďarskou stranou spějí kupředu, vinohradníci míní, že k úplné dohodě je ještě daleko. Slovenští vinohradníci trvají na 908 hektarech, které uvádí platný slovenský vinohradnický zákon. Proti dohodě protestují také maďarští výrobci Tokaje, kteří jsou ochotni uznat jen asi sto hektarů s odvoláním na historicky stanovené hranice oblasti podle rakousko-uherského zákona z roku 1908.
"Při dohodě o Tokajské vinohradnické oblasti by se neměly brát v potaz pouze historické, ale také vědecké poznatky," řekl jeden z pětice nejvýznamnějších producentů tokajských vín na Slovensku Jaroslav Ostrožovič. Dodal, že slovenští vinohradníci neodmítají přijmout maďarské předpisy upravující výrobní postupy a nároky na kvalitu, ale nevidí důvod k tomu, aby oklestili výměru vinohradů. "Měli by pochopit (Maďaři), že nám nejde ani tak o hektary, jako o kvalitu. A nikde není psáno, že i když dnes se pěstuje víno jen na 375 hektarech, v budoucnu jich nebude víc a že ty vinohrady musí být jen slovenské. Zrovna tak je mohou koupit Maďaři," řekl Ostrožovič. Celá Tokajská vinohradnická oblast má rozlohu přibližně 8600 hektarů a rozkládá se v katastru 27 obcí na severovýchodě Maďarska. Malá část z ní přesahuje do pohraniční oblasti jihovýchodního Slovenska. V Maďarsku se vyrábí ročně přes 400.000 hektolitrů tokajských vín ročně, zatímco na Slovensku je to něco kolem 20.000 hektolitrů.