Navzdory nepříznivému období globální recese, které se nevyhnulo ani zemědělství, si akciová společnost Farmet udržuje ekonomickou stabilitu. Dopady krize v této českoskalické firmě tlumí diverzifikace činností, management navíc přijímá řadu operativních opatření a posiluje vývojové aktivity. Přestože se očekávaný meziroční pokles zakázek letos projeví ve snížení tržeb i zisku, uchová si tento český výrobce zemědělských strojů a technologických zařízení lisoven své dosavadní výrazné inovační tempo. Pokračovat bude i ve významných investicích.
Informoval o tom předseda představenstva a generální ředitel Ing. Karel Žďárský s tím, že v roce 2009 plánuje firma celkový obrat 320 milionů korun se 75procentním podílem exportu. Kromě Francie, Španělska, Německa nebo Rakouska vyváží Farmet své výrobky hlavně do střední a východní Evropy.
Zájem o lisovací celky stoupá
„Předloni a částečně i vloni jsme zažívali mimořádný boom v segmentu technologických zařízení na zpracování olejnatých semen a rostlinných olejů,“ říká Ing. Žďárský. „Výraznou úlohu v tom sehrály projekty na podporu výroby bionafty z řepkových olejů u nás i v celé Evropě.“ Mezi lety 2007 a 2008 tak Farmet, jako největší středoevropský a jediný český producent velkokapacitních lisovacích celků, doslova skokově zvýšil své tržby o tři čtvrtiny. Přes 90 procent technologických zařízení lisoven z České Skalice bylo určeno zákazníkům v zahraničí, mimo jiné v Rakousku, Maďarsku, Polsku, Španělsku nebo v Litvě, Lotyšsku a Bělorusku.
Největší zájem o zařízení lisoven v posledních letech zaznamenal Farmet v zemích na východ od nás. Tyto technologie se realizují v místech, kde dochází k nárůstu ploch pro pěstování olejnin. Velice zajímavé teritorium se zdá být třeba Kazachstán, kde v tomto roce bude českoskalická firma realizovat první lisovnu. Největšími odběrateli však letos zřejmě budou zákazníci v Bělorusku, jejichž zájem zvyšuje vládní podpora pěstování a zpracování řepky v zemi. „Zájem o naše lisovny pozitivně ovlivňují i dobré zkušenosti běloruských odběratelů z nedávné minulosti. V Bělorusku podléhají veškeré nákupy technologií tendrovým řízením, ve kterých naše firma patří mezi nejúspěšnější. Stojí za tím každodenní cílevědomá práce nás i obchodního partnera v Bělorusku, dále komplexnost našich technologií a spokojenost stávajících zákazníků s dodanými výrobky i se službami, jako jsou montáž, zaškolení obsluhy nebo garanční a pogaranční servis,“ vysvětluje Ing. Žďárský.
Správně zvolená obchodní strategie
Společnost Farmet je v České republice také největším výrobcem zemědělských strojů pro zpracování půdy a setí. Dlouhodobě jde o hlavní oblast činnosti podniku, široký sortiment splňuje požadavky drobných farmářů i největších podniků pro práce od jara do podzimu. „Diverzifikace činností je naší velikou konkurenční výhodou,“ zdůrazňuje Karel Žďárský. „Vzájemné propojení obou výrobních směrů tlumí nepříznivé dopady současné recese a zajišťuje ekonomickou stabilitu podniku. Jestliže ještě před rokem významnější část tržeb tvořily technologické dodávky lisoven olejů a extrudérů, letos předpokládáme zhruba stejné tržby v obou divizích. Prodej zemědělských strojů by se měl zvýšit především ve druhé polovině roku, tedy po žních, kdy už většina pěstitelů bude znát výši úrody i realizační ceny zemědělských komodit.“
V současné době zaznamenává Farmet největší zájem o techniku na zpracování půdy, zejména podmítku. V jarní sezóně roku 2009 realizoval v segmentu zemědělských strojů obchody za více než 50 milionů korun. Z jedné čtvrtiny se na tom podílely dodávky do tuzemska, zbytek tvořily zakázky z Francie, Polska, Slovenska a dalších zemí Evropské unie. Největší nárůst tržeb však Farmet vykazuje na bulharském trhu, kam od ledna do konce března vyvezl zemědělské stroje za více než 6,5 milionu korun. V příštím období očekává českoskalická firma prodej dalších zemědělských strojů do Bulharska za osm milionů korun. Zákazník projevil zájem o techniku pro klasickou podmítku i hloubkové kypření. „Tento kontrakt je pro nás zajímavý zejména tím, že pokrývá jeden segment výrobků ve většině pracovních záběrů - od malého do tří metrů, přes střední záběry pět, šest a sedm metrů, až po velké stroje,“ konstatuje Karel Žďárský s tím, že současné úspěchy na bulharském trhu vidí ve správně zvolené obchodní strategii. Farmet se totiž v tomto teritoriu soustředí na silného prodejce traktorů, pravidelně se účastní významných odborných veletrhů v Plovdivu a Dobrichi a prostřednictvím obchodního zástupce v Bulharsku pořádá praktická předvádění svých strojů přímo u zákazníků.
Nezbytná operativní opatření
Na dopady recese a stále se měnící situaci na trzích reaguje management společnosti Farmet řadou operativních opatření. V některých zemích například navyšuje počty dealerů, aby jejich síť pokryla všechny regiony daného státu. Aktivně také přichází s nabídkou projektů poskytujících zákazníkům rozšířené možnosti financování nákupů zemědělské techniky. Jde třeba o exportní financování nebo o zapojení odběratelů do vládních proexportních projektů. Významným opatřením, které přispělo k zachování pracovních pozic většiny zaměstnanců, bylo stažení všech zakázek z kooperací zpět do firmy. V souvislosti s exportním boomem totiž českoskalický Farmet v minulých letech zajišťoval až 20 procent své produkce ve spolupráci s jinými výrobci.
„Žádné protikrizové opatření nesmí omezit naše dosavadní vývojové, inovační a další investiční aktivity. Na tyto účely ročně vynakládáme až čtyřicet procent zisku,“ dodává generální ředitel. Za uplynulé dva roky vložil Farmet do výrobní sféry a nových technologií bezmála 100 milionů korun. Vznikla tak prášková lakovna, automatický tryskač či robotizovaná svářecí pracoviště. Značné prostředky firma investovala také do nového vývojového centra. V něm pracuje 25 lidí, kteří se snaží přicházet s nápady na vylepšení produktů a zefektivnění výroby. Dalších téměř 100 milionů korun chce podnik investovat do vývoje velkokapacitních lisů pro olejnatá semena. „Pouze neustálým posilováním výzkumu a vývoje jsme schopni udržet se mezi největšími evropskými výrobci zemědělské techniky,“ konstatuje závěrem Ing. Karel Žďárský.
Klíčové informace
-Farmet, a. s., Česká Skalice zaměstnává 175 lidí.
-Základní kapitál společnosti činí 31 milionů 255 tisíc korun.
-Hlavním akcionářem a jediným vlastníkem firmy je předseda představenstva a generální ředitel Ing. Karel Žďárský, který byl v prestižní soutěži společnosti Ernst & Young vyhlášen Podnikatelem roku 2008 v Královéhradeckém kraji.
-V celorepublikové soutěži Exportér roku 2008 se potom Farmet v kategorii středních podniků umístil na druhém místě.