(JiT) Koncem minulého roku představila Evropská komise strategii „Energie 2020“ pro konkurenceschopnou, udržitelnou a bezpečnou energetiku. Tato strategie bezesporu ovlivní i využívání obnovitelných zdrojů energie v České republice.
Komise stanovila v oblasti energetiky pět nejvýznamnějších priorit a do poloviny roku 2012 připraví konkrétní legislativní iniciativy a návrhy. Tímto dokumentem byl rovněž stanoven program jednání vedoucích představitelů států a vlád na prvním summitu EU o energetice dne 4. února 2011.
Hlavní priority
- Úspory energie: Komise navrhuje zaměřit iniciativy na dvě odvětví s největším potenciálem úspor energie: dopravu a stavby. Do poloviny roku 2011 k tomu navrhne investiční pobídky a finanční nástroje. Veřejný sektor by měl při své činnosti více preferovat energetickou účinnost a tzv. certifikáty energetické účinnosti by měly podpořit soukromé investice do energeticky méně náročných technologií.
- Trh s energií: Komise stanovila lhůtu pro dokončení vnitřního evropského trhu s energií. Do roku 2015 by se k němu měly připojit všechny členské státy. V zájmu urychlení strategických projektů komise také navrhuje zjednodušené a zkrácené stavební řízení s dostatečnou lhůtou pro získání finančních prostředků EU. Vyřizování žádostí o povolení k realizaci projektu by mělo koordinovat jedno kontaktní místo.
- Jednotný postoj: Evropská komise ve strategii navrhuje, aby EU koordinovala svou energetickou politiku vůči třetím zemím, zejména vůči klíčovým partnerům. V rámci politiky sousedství navrhuje rozšířit a prohloubit stávající smlouvu o energetickém společenství, aby se mohly k energetickém trhu EU připojit i další země. Byla rovněž oznámena významná spolupráce s Afrikou, jejímž cílem je poskytnout obyvatelům tohoto kontinentu udržitelnou energii.
- Podpora inovací: Byla určeny ty oblasti v energetických technologiích a inovacích, které mají klíčový význam pro konkurenceschopnost Evropy. V těchto oblastech pak budou zahájeny významné projekty, jež dále vedoucí úlohu EU podpoří. Jde především o nové technologie pro inteligentní přenosové sítě a skladování elektřiny, výzkum biopaliv druhé generace a partnerství „inteligentních měst“ na podporu úspor energie v městských oblastech.
- Aktivní spotřebitelé: Komise navrhuje nová opatření umožňující porovnávat ceny energie, měnit dodavatele a provádět vyúčtování jasným a transparentním způsobem. Cílem je bezpečná, zajištěná a cenově dostupná energie, a to i díky aktivnímu přístupu spotřebitelů.
Další souvislosti
Energetické cíle Evropské unie byly začleněny do strategie „Evropa 2020 pro inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění“, kterou schválila evropská rada v červnu 2010. Pokud jde o energetiku a změnu klimatu, je cílem EU snížit emise skleníkových plynů o 20 %, zvýšit podíl obnovitelné energie na 20 % a zlepšit energetickou účinnost o 20 %.
“Chceme-li dosáhnout toho, aby naše hospodářství bylo účinné, konkurenceschopné a produkovalo co nejnižší emise uhlíku, musíme dát energetické politice evropský rozměr a zaměřit se na nejnaléhavější úkoly,“ uvedl v této souvislosti komisař pro energetiku Günther Oettinger.