Metody zakládání porostů NoTill přicházejí do Evropy z USA, kde fungují již dlouhou dobu na rozsáhlých výměrách orné půdy, podpořené aplikací herbicidů a využíváním speciálních odrůd. V Evropě se v poslední době začalo rozlišovat mezi trvalým přímým setím a střídavým přímým setím.
Přímé setí je metoda založení porostu, při které se neprovádí žádné zpracování půdy po několik let, nebo trvale. Půda zůstává zcela netknutá, výsev se provádí přímo do nezpracované půdy.
Střídavým přímým setím rozumíme metodu, při které se pěstitel rozhoduje mezi přímým setím a zpracováním půdy na základě aktuálních podmínek. Pokud jsou podmínky vyhovující, založí se porost přímým setím. V praxi to ale bývá tak, že jak je každý rok jiný, tak se i zemědělci rozhodují z roku na rok, pozemek od pozemku a plodinu od plodiny, jestli založí porost s přípravou půdy anebo zcela bez zpracování půdy, tedy No-till. Cíl je vždy stejný – vytvořit optimální podmínky pro vegetování porostu a tím i dosažení zisku.
Tyto informace zazněly na seminářích, které v druhé polovině února zorganizovala firma Pekass ve spolupráci s firmou Horsch. Založení porostu metodou přímého setí zajišťuje vyšší biologickou aktivitu v půdě. Dalším pozitivním efektem je vyšší únosnost nezpracované půdy po celý rok a vyšší odolnost proti erozi, protože půda je pokrytá množstvím posklizňových zbytků.*
Více informací v Mechanizaci zemědělství.