25.01.2021 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strip-till aneb co se skrývá v páskách

Technologie zvaná strip-till do České republiky vtrhla jako velká voda před několika lety a u mnohých zemědělců si našla své místo. S „velkou vodou“ toho má společného mnohem víc. Například to, že jde o půdoochrannou technologii, která chrání půdu před vodní erozí, nebo to, že při vhodném nasazení zlepšuje vláhové podmínky půdy.

V Pivkovicích a. s. mají se strip-tillem bohaté zkušenosti, ale vlastní techniku až do loňského roku neměli a využívali pouze službu. Nevýhodou tohoto řešení je nemožnost provést danou pracovní operaci v ideálním časovém okně, a tak se rozhodli, že si pro strip-till pořídí vlastní stroje.

Volba padla na společnost Agrimachines, která není pouhým prodejcem, ale zároveň poskytuje i odborné poradenství.  Vzhledem k již dostatečnému počtu prodaných strojů a nadšení jejich nových majitelů je k dispozici velké množství výsledků přímo z praxe. Ať už jde o jakýkoliv stroj, prodejem to pro Agrimachines nekončí. Společnost, jejímž jednatelem je Ing. Tomáš Kopa Ph.D., je vždy nápomocna k hledání optimálních řešení na míru konkrétního podniku. Navrhne nejvhodnější typ a model stroje vyhovující podmínkám daného podniku a zohlední i agronomické požadavky, stávající stav mechanizace a rovněž vhodnost nového stroje s ohledem na nové trendy v zemědělství.

Strip Hawk Easy

Strip-till má na starosti Case Magnum 310 CVX, který je kromě přesné satelitní navigace vybaven též osmi kultivačními koly, aby se mohl pohybovat mimo řádek kukuřice, případně i řepky ozimé seté na široko na rozteč 75 cm, především v operaci plečkování. Agregován bývá v čelním závěsu s přetlakovým zásobníkem Sola o objemu 2,0 m3 a vzadu se strojem na zpracování půdy metodou strip-till Strip Hawk Easy a případně osmiřádkovým přesným secím strojem Prosem Sola.

V Pivkovicích a. s. využívají strip-till na jaře k setí a následnému plečkování kukuřice, přičemž současně ji i přihnojí, dále k plečkování řepky ozimé opět s přihnojením a k setí kukuřice s přihnojením. V měsíci srpnu je pomocí strip-tillu zaseta a přihnojena řepka ozimá. V měsíci září je pravidelně zakládán porost senážního žita (cca 100 až 120 ha), porost je sklízen na přelomu dubna a května, těsně před metáním a následně je strniště zpracováno metodou strip-till s přímým setím kukuřice, pokud je využíváno přihnojení v podobě minerálního hnojiva. Pokud je používáno přihnojení hovězí kejdou, jsou operace rozděleny a setí kukuřice je oddělená následná operace po páskovém zpracování a přihnojení. Část pozemků je také na podzim páskově zpracována zásobně přihnojena a pozemky jsou tak připraveny na jarní výsev kukuřice, ale i případně dalších plodin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down