Vývoj každé společnosti lze posoudit z mnoha hledisek. Jedno atypické představil návštěvníkům 10. ročníku Dnů otevřených společnosti Vobosystém, s. r. o. – zemědělské stroje v Uhlířských Janovicích obchodní ředitel Ing. Petr Vobořil. Šlo o vývoj myšlenkových idejí. Odráží se v něm léta 1993 až 1998, kdy byla společnost regionálním dealerm firmy Toko, rok 1999, kdy se firma osamostatnila a přešla na vlastní obchodní filozofii i loňský, všeobecně nepříznivý hospodářský rok a koneckonců také nejbližší budoucnost.
A jak se tedy měnily myšlenkové ideje? Od „Profesionálního přístupu“ v roce 1993, přes „Sílu myšlenky“ v letech 1994 a 1995 až k mottu „Když bulík, tak pořádný“, které se týkalo traktorů Case IH, jež začala společnost distribuovat v roce 1999 a o tři roky později se stala oficiálním prodejcem techniky této značky. Na letošní motto „I v krizi jedeme dál“ navazuje zásadní heslo „Rozvíjíme hodnoty Case IH – tradice, síla, spolehlivost a solidnost“.
Tvrdý návrat do reality
Vobosystém, s. r. o. – zemědělské stroje je na trhu se zemědělskou technikou už 17 let. Zemědělcům z okresů Benešov, Kutná Hora, Kolín, Nymburk, Praha východ, Jičín a Mladá Boleslav dodává zemědělské stroje řady značek. K těm nejvýznamnějším patří Case IH, Kverneland, Krone a JCB, z českých je to Farmet, SMS Rokycany, ZDT či Agrio Křemže. Do Uhlířských Janovic jezdí pro stroje i zelináři, naleznou zde kompletní sortiment techniky WM Kartoffeltechnik. Zemědělcům slouží také špičkově vybavená servisní dílna, kde lze opravovat až osm traktorů najednou, velká myčka, sklad náhradních dílů a k dispozici je i deset vyškolených servisních pracovníků.
„Od roku 1999 jsme dodali českým zemědělcům více než 250 traktorů Case IH a Steyer,“ řekl týdeníku Zemědělec Petr Vobořil. „V loňském roce se nám podařilo obhájit prvenství z roku 2008, takže po druhé za sebou jsme se stali nejlepšími dealery strojů Case IH a Steyr v České republice. Nesmím zapomenout ani na rok 2006, kdy jsme na českém trhu prodávali nejvíce traktorů uvedených značek. Výhradní dovozce – společnost Agri CS, si nechal udělat nezávislý audit na své prodejce a z dotazníků od zákazníků vyšla naše společnost nejlépe co se týče kvality servisu a prodeje. I přes tyto úspěchy jsme zaznamenali v loňském roce výrazný propad obratu z 380 milionů v roce 2008 na 240 milionů korun. Byl to tvrdý návrat do reality.“
Renovace náhradních dílů
První dny otevřených dveří uspořádala společnost Vobosystém, s. r. o., - zemědělské stroje 17. března roku 2001 v Uhlířských Janovicích a od té doby se konají nepřetržitě. Pro návštěvníky je vždy připraveno nejen velké množství vystavených strojů – letos více než 200, dobré občerstvení a pohodová atmosféra, ale také mnoho odborných přednášek týkajících se snižování nákladů, úsporných technologií, obnovitelných zdrojů energie a pod. Ani letošní ročník nebyl výjimkou. K těm nejzajímavějším námětům patřily ekonomika traktorové dopravy, řídicí a naváděcí systémy, doprava, zpracování půdy, sklizeň pícnin, kotle na biomasu firmy VERNER, technické novinky a především nabídky spolupráce v oblasti produkce a využití biomasy.
„Vždy v únoru seznamujeme naše obchodní partnery, co pro ně připravujeme v dalším období,“ pokračuje ředitel Ing. Vobořil. „A také letos je toho hodně. V současné době zemědělci určitě přivítají renovaci drahých náhradních dílů, například přední odpružené nápravy traktorů, čímž ušetří značné finanční prostředky. Chystáme rozšířit prodej starší techniky, a to zejména do Polska, na Ukrajinu a do Ruska. Počítáme s vybudováním e -shopu na hračky, drobné zboží a komunální techniku, fungovat by měl i počítačový obchod. V prodeji zemědělské techniky dosáhla naše firma téměř vrcholu a nelze předpokládat, že se v horizontu jednoho až tří let vrátíme k létům 2007 či 2008, které byly, pokud jde o obrat, rekordní. Volný prostor však vidíme v energetice. Do programů výroby a využití biomasy se snažíme zapojit i zemědělce, neboť to je další zajímavá cesta k oboustranně výhodné spolupráci.“
Biomasa – šance pro zemědělce
V areálu ČKD Kutná Hora by měla být v dubnu zahájena výstavba bioelektrárny o výkonu 5,3 MW, každý rok bude potřebovat 40 až 60 tisíc tun slámy nebo jiné biomasy. „Ve spolupráci se zemědělci a podniky služeb chceme dodávat do této bioelektrárny palivo,“ vysvětluje Ing. Petr Vobořil. „Pátráme po tom, kde jsou volné skladovací prostory a kdo je ochoten se do projektu zapojit. Smlouvy na dodávku biomasy budou desetileté, takže poskytnou zemědělcům určitou stabilitu. Půjde o uzavřený okruh, pro dodavatele bude připraveno přírodní hnojivo Bioganic případně polní substrát a jednou za dva roky budou moci do půdy navrátit úbytek organické hmoty právě těmito materiály včetně potřebných stopových prvků. Jde o podstatně lepší náhradu, než je samotná sláma a průmyslová hnojiva. Tomuto projektu, který může zemědělcům v jejich tíživé ekonomické situaci pomoci, věřím. Zájemcům můžeme poskytnout nebo pronajmout i vysokotlaké lisy a sběrací techniku, případně zajistit kompletní službu.“
„Dalším našim příspěvkem na reakci loňského roku, kdy krmné obilí či ječmen nebo oves byly prakticky neprodejné, je spolupráce s firmou Verner, která vyrábí kotle na biomasu,“ hovoří o další možnosti podnikání v energetice P. Vobořil. „Během roku 2010 se v našem areálu rozeběhne vzorková kotelna a staneme se garantem dalších kotelen, které dokážeme navrhnout, vyprojektovat a postavit. Při budování skladových kapacit a vzorových kotelen lze využít evropské dotace. Zemědělci tak mohou z vlastní produkce vyrábět pro řadu institucí, počínaje školou a konče obecním úřadem, teplo. Jen pro zajímavost, kilogram peletek stojí v současné době v maloobchodě 5,50 koruny, přitom krmná pšenice je o tři koruny levnější. Obilí se stává energetickou surovinou! Osobně si myslím, že o ceně zemědělských produktů nebudou rozhodovat potravinové řetězce, ale energetika. Ta pomůže tomu, že ceny obilovin i ostatních polních produktů začnou postupně stoupat.“
Klíčové informace
-V polovině února se v Uhlířských Janovicích uskutečnil již 10. ročník Dnů otevřených dveří společnosti Vobosystém, s. r. o. - zemědělské stroje.
-K TOP značkám zemědělských strojů patří Case IH, Kverneland, Krone a JCB.
-Nabídku techniky doplňují od letošního roku programy na výrobu a využití biomasy.