02.10.2006 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stroje, které prověřil bundeswehr

Po odchodu sovětských vojsk z bývalého východního Německa vypsal bundeswehr výběrové řízení na nákup mulčovačů, kterými by udržoval uvolněné vojenské prostory. Velice tvrdé požadavky splnily a ve výběrovém řízení uspěly anglické mulčovače Spearhead, které během mnohaleté údržby vojenských prostor prodělaly výrazné konstrukční změny. Již více než dva roky jsou tyto stroje v nabídce české společnosti Dagros z Kostomlat nad Labem.

Anglická společnost Spearhead se specializuje na výrobu techniky k údržbě zeleně. V její nabídce nalezneme rotorové mulčovače se svislou osou rotace, kladívkové mulčovače s vodorovnou osou rotace, ale i příkopová ramena s různými adaptéry, ať již mulčovací hlavou, frézou či kotoučovou pilou k ořezávání větví.
Více peněz, lepší kvalita
Za dva a čtvrt roku se u nás prodalo více než 170 mulčovačů Spearhead. Hitem jsou velké třírotorové stroje se svislou osou rotace o záběru 4,60 m, v poslední době roste zájem také o nesené třímetrové varianty se dvěma rotory určené pro menší podniky. V nabídce kostomlatské společnosti je i model v záběru 6,20 m s pěti rotory, k dispozici je také největší mulčovač na světě se záběrem 8,20 m. Mulčovače Spearhead se dají využít nejen na vodorovné ploše, ale lze s nimi vysekávat různé meze či příkopy, rozsah práce ramene je plus 90 až minus 20 stupňů.
„I když jde o cenově dražší mulčovače, jejich kvalita je špičková, a proto je o ně mezi zemědělci tak velký zájem,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Zdeněk Šilar, ředitel společnosti Dagros. „Využívají se nejen v zemědělských podnicích, které mají trvalé travní porosty a pastviny, ale i mezi farmáři, kteří pěstují řepku nebo kukuřici na siláž či na zrno. Mulčovače si dokonale poradí s posklizňovými zbytky všech plodin, které se sečou na vyšší strniště, následné zpracování pozemku a předseťová příprava je tak mnohem snazší. U mulčovačů Spearhead oceňují zemědělci především jejich extrémní odolnost vůči poškození, obrovskou výkonnost, kvalitu práce, schopnost příčně kopírovat pozemek, stabilitu a spolehlivost. K vysoké poptávce určitě přispívá i speciální financování s 2,5procentní akontací a s koeficientem navýšení 1,025.“
Pevné ale lehké
Nejvíce oblíbené jsou třídílné mulčovače se dvěma sklopnými rotory o celkovém záběru 4,60 m. Na každém ze tří rotorů jsou tři nože o hmotnosti sedm kilogramů, které rozdrtí vše včetně náletů do průměru 15 cm či bludných kamenů, aniž by se nože poškodily. Jejich životnost při úpravě pastvin dosahuje 1500 až 2000 ha. Na konci každého speciálně vytvarovaného nože je robustní lopatka, která při otáčkách rotoru 1000 n/min. vytváří konstantně silný sací efekt i na konci své životnosti po silném opotřebení ostří, takže dokáže zvednout a posekat i poježděnou trávu. Jeden farmář na Slovensku hospodaří v podhůří Vysokých Tater a vzhledem ke stabilitě používá traktor s dvojmontážemi. Přestože je porost prakticky v celém záběru stroje poježděn, vlivem silného sacího efektu nožů je dokonale vysečen. Materiál je silně mechanicky narušen, takže během krátké chvíle zasychá, propadává strništěm na pozemek a nemusí se sbírat.
Zemědělci velice oceňují další konstrukční přednost, a to spodní zakrytování každého rotoru. Držáky nožů jsou chráněny krytem, z kterého vyčnívají pouze nože, což má vliv na dlouhou životnost celého stroje. Kromě toho je každý rotor jištěný proti přetížení třecí spojkou. Mulčovače Spearhead jsou konstruovány jako stavebnice z ohýbaných desek, které do sebe zapadají a vytvářejí samonosnou bez rámovou konstrukci. Robustní a pevné stroje jsou tak relativně lehké.
Velký výkon, nízká spotřeba
Přestože jsou mulčovače Spearhead svou centrální převodovkou dimenzovány na vysoký příkon, vzhledem k nízké hmotnosti a promyšlené konstrukci nožů postačují výrazně slabší energetické prostředky. Třírotorový model v záběru 4,6 metru je dimenzován na příkon traktoru až 225 koní, společnost Dagros však doporučuje minimální příkon traktoru 90 koní. I v kopcovitém terénu se s tímto strojem osvědčil traktor Zetor 11445. V porovnání s konkurencí se podle ředitele Zdeňka Šilara dosahuje u anglických mulčovačů vysoké výkonnosti při nízké spotřebě PHM. Novinkou roku 2006 je pojezdová náprava vybavená kyvadlově uloženými koly, kterou konstruktéři firmy sestrojili na základě požadavků českých zemědělců. Již by tak na nekvalitních vytlučených cestách nemělo při přejezdech docházet k velkým škodlivým rázům. Další inovace se bude týkat čelních lišt, při práci ve vzrostlých náletech se požaduje pevnější vstup.
Jelikož se u mulčovačů předpokládá enormní zátěž, vybavil výrobce mulčovače Spearhead kloubovými hřídeli Bondioli. Jejich základem jsou čtyřhranné poteflované profily s minimálním třecím odporem. Specialitou je i vnější mazání profilů, což zjednodušuje údržbu a snižuje případné náklady na opravy. Aby byly hřídele co nejkratší, zvolil výrobce u modelu se záběrem 6,20 metrů pět rotorů, takže kloubové hřídele nepřesahují délku 2 m a nevibrují, čímž dále nepoškozují převodovky.
„Do lesa i do lomu“
Jedním z prvních uživatelů mulčovačů Spearhead v České republice je Josef Šedivý, který na Kaplicku obhospodařuje přibližně 2500 ha trvalých travních porostů. Když se v roce 1992 vrátil ze stáže z Ameriky, rozhodl se chovat krávy. Ke stádu krav si pořídil i pozemky a veškeré práce si nejdříve nechal dělat službami. „Později jsem si pořídil vlastní techniku a v Brně na veletrhu Techagro v roce 2004 jsem náhodou uviděl mulčovač Spearhead,“ vysvětluje Josef Šedivý. „Než jsem si koupil první model o záběru 4,6 m, mohl jsem si ho v našich podmínkách vyzkoušet. Přestože mi prodejci tvrdili, že se tento stroj hodí do lesa i do lomu, tak když jsem s ním vjel do vzrostlého březového lesa, který vznikl z náletů a kde nechyběly kmeny o průměru až 20 cm, koukali všelijak. Tuto zkušební jízdu však mulčovač bez úrazu přežil. Později jsem se několikrát přesvědčil, že aniž by se mulčovač poškodil, přerazí i trávou zarostlý hraniční patník, pohodlně rozbije i ostatní kameny. Co mu však vadí, jsou velké křemeny. Dnes mohu říci, že o kvalitě mulčovačů Spearhead a jejich vysoké užitné hodnotě mě přesvědčil nejen již zmíněný zkušební provoz ve velice tvrdých podmínkách, ale následně i další zkušenosti. Proto jsem si postupně koupil druhý, třetí a letos i čtvrtý mulčovač Spearhead. Důležité pro mě je i to, že tyto stroje agreguji s traktory o výkonu kolem 80 koní, takže při rychlosti kolem devíti až patnácti kilometrů za hodinu máme velmi nízkou spotřebu pohonných hmot. Cenový rozdíl v porovnání s levnými stroji mi uspořená nafta vyrovná už za rok .“
Čtyři mulčovače Spearhead ošetří na Kaplicku dvakrát do roka přibližně 3500 hektarů. A to ve velice tvrdých přírodních podmínkách. Aby v Kaplici prodloužili životnost nožů a dobu ostrosti, navařují na ně pérovou ocel a nanášejí tvrdokov. Takové nože vydrží v extrémních podmínkách přesně jednu sezónu. „S mulčovači Spearhead jsem velmi spokojen,“ říká závěrem Josef Šedivý. „Když jsou nože nabroušené a stroj má požadované otáčky, je výsledný efekt stejný jako u žacích strojů.“ Potom lze píci sušit, balit a zkrmovat jako seno či senáž.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down