04.05.2006 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stroje na sklizeň píce jdou na odbyt

Jedním z patnácti provozů akciové společnosti Agrozet České Budějovice je závod v Táboře. Od loňského podzimu pracuje v zrekonstruovaném areálu a zajišťuje jak prodej techniky, tak i servis a distribuci náhradních dílů.

Provoz v Táboře byl vybudován vlastně nedávno, koncem osmdesátých let minulého století, přesto již nevyhovoval moderním požadavkům na prodej a servis zemědělské techniky. Závod byl roztříštěn do tří rozlehlých objektů, proto došlo k odprodeji části areálu a získané finanční prostředky investovala firma do rekonstrukce největší haly. Dnes je v Táboře k dispozici moderní areál na ploše 8000 m², z toho je 1300 m² plochy kryté, na dílny připadá 450 m², vybudovány byly odpovídající kancelářské prostory, zasedací síň i nová vstupní hala s ukázkami sortimentu zahradní techniky.
Velice podstatné bylo i rozšíření skladových prostor náhradních dílů, ve kterých je uskladněno na 10 000 položek v hodnotě kolem osmi milionů korun. Prodej náhradních dílů tvoří totiž téměř 50 % ročního obratu společnosti Agrozet a mezi skladovými položkami nenajdou zákazníci pouze součástky zemědělské mechanizace, která tvoří základ sortimentu společnosti, John Deere, Zetor a Pöttinger, ale uspokojeni jsou i uživatelé jiných značek.
Pöttinger nejprodávanější značkou
Nejvíce je v Táboře mezi novými prodanými stroji zastoupena značka Pöttinger, 50 až 60 prodaných strojů ročně tvoří na obratu 70% podíl a dominuje mezi nimi hlavně technika na sklizeň pícnin, jelikož zemědělské provozy v okresech Tábor, Příbram a Benešov, kde Agrozet Tábor působí především, jsou zaměřeny na chov skotu. Proto je značka Pöttinger i nejdůležitějším dodavatelem potřebných náhradních dílů a sklad v táborském areálu je jimi doplňován hned několikrát za den i díky velice dobré spolupráci s mateřským závodem firmy Pöttinger ve Vodňanech.
Den techniky opět v Krásné Hoře
Prodej strojů Pöttinger není v táborském středisku ničím novým, má již více než desetiletou tradici a mezi provozovnami Agrozetu, který plánuje v první polovině letošního roku dovézt do České republiky zhruba 700 strojů značky Pöttinger, je v tomto směru dominantní.
Mezi zemědělské podniky, se kterými navázala společnost Agrozet velice úzkou spolupráci, patří Zemědělské družstvo Krásná Hora nad Vltavou a. s. V jeho provozech pracuje na 20 strojů značky Pöttinger a nechybí ani traktory a sklízecí mlátičky John Deere či traktory Zetor.
To už je více než slušná síla mechanizace, proto právě na pozemcích ZD Krásná Hora pořádá Agrozet tradiční květnový den techniky. Ten se skládá z dopoledního semináře (nejčastěji na téma dotace nebo financování) s výstavkou náhradních dílů a poté se v praktických ukázkách představí na 30 souprav při sklizni píce i zpracování půdy a setí. Akce byla původně určena především pro zemědělce z přilehlých regionů, ale získala na popularitě, takže v loňském roce se téměř 300 účastníků rekrutovalo prakticky ze všech koutů republiky.
„Spolupráci se ZD Krásná Hora nad Vltavou můžeme považovat za nadstandardní, jen značku Pöttinger zde zastupují žací stroje, obraceče, shrnovače, senážní vozy i další stroje. Například žací kombinace NovaCat 8600 zde v agregaci s řezačkou pracovala jako jedna z prvních v ČR. Starší stroje od zemědělského družstva vykupujeme a nahrazujeme je novými modernějšími a musím říci, že v Krásné Hoře na obnovu strojového parku dbají,“ uvádí obchodní manažer Agrozetu Ing. Petr Stuchlík.
Žací souprava v neobvyklé agregaci
Poměrně netradičním řešením, které mohou návštěvníci dne techniky v Krásné Hoře vidět v praxi, je agregace žací kombinace Pöttinger NovaCat 8600 ED se samojízdnou sklízecí řezačkou Claas Jaguar 840. Jaký byl hlavní důvod tohoto technického řešení? Řezačka měla v roce 2002 za sebou zhruba 5000 motohodin, které se vůbec neprojevily na vlastnostech motoru a podvozku. Zato řezací ústrojí již po práci v těžkých podmínkách dosloužilo. Proč tedy nevyužít motoricky spolehlivého stroje s vysokým výkonem přes 300 koní, který se při práci ve svažitém terénu vždycky hodí. Agregace má za sebou již čtyři sezóny a posekaných zhruba 14 000 hektarů.
Jako obsluha pracoval na tomto stroji Petr Hrubý: „ S touto agregací jsem velice spokojen, sklizeň často probíhá v poměrně složitých terénních podmínkách a díky výkonu motoru a pohonu všech náprav jsme schopni je zvládnout. Navíc s vysoko položenou kabinou řezačky mám o terénu i práci žací kombinace dokonalý přehled. Ani výměna kondicionérů, kdy měníme prstové lamače užívané při sečení trav za gumové válce vhodné pro sklizeň vojtěšky a jetele, není náročná a dvojčlenné zkušené obsluze nezabere více než 20 minut. Běžně sečeme tak 50 až 60 hektarů za den, ale zvládli jsme i 90 ha při průměrné pracovní rychlosti 14 km/h. Samozřejmě vždy záleží na kvalitě pozemků, stejně jako při sledování spotřeby pohonných hmot. Ta se pohybuje okolo 5,5 l/ha. Vysoká pracovní rychlost je důležitá a ovlivňuje nejen výkonnost stroje, ale i kvalitu práce. V sezóně se žací kombinace prakticky nezastaví, protože jenom vojtěšky měly v minulém roce na našich pozemcích pět sečí.“
Pro vysoké nasazení
Disková žací kombinace NovaCat 8600 ale zdaleka není určena pouze pro agregaci se samojízdnou řezačkou, velice dobře pracuje s traktory s otočným řízením i s čelním vývodovým hřídelem. Podle zkušeností z provozu tohoto žacího stroje postačí traktor o výkonu 160 až 170 koní, ale tuto hodnotu vždy ovlivňuje jak použití a typ kondicionéru, tak svažitost pozemku a množství sečené hmoty, takže bývá vhodnější agregovat žací kombinaci se silnějším traktorem s výkonem přes 200 koní.
Kombinace stavebnicové konstrukce je složena ze tří žacích strojů s celkovým pracovním záběrem 8,6 m, které mohou pracovat s lamači případně bez nich. Každá ze tří žacích jednotek samostatně kopíruje terén. Přestavení pracovních sekcí z přepravní do pracovní polohy je velice jednoduché stejně jako celé ovládání stroje. To je řešeno elektrohydraulicky z kabiny ovládacím panelem Select kontrol. Přepravní šířka žací kombinace je tři metry při výšce 4,1 m.
Rotační žací ústrojí se spodním pohonem je tvořeno na každé sekci sedmi disky se dvěma noži s vysokou životností. Disky pracují s vysokými otáčkami, čímž je zajištěna potřebná kvalita řezu. Konstrukce lišty i disků je plochá, a to se velmi pozitivně projevuje na průchodnosti pokosu strojem. Průchodnost stroje příznivě ovlivňuje i lamač, který odebírá hmotu z prostoru žací lišty. Prstový lamač je opatřen zařízením Extra Dry s širokým rotorem osazeným po obou stranách robustními ložisky. Ocelové prsty ve tvaru V narušují píci rovnoměrně po celé šířce. Aby byl průtok hmoty co nejrovnoměrnější jsou prsty na lamači uspořádány spirálově. Jejich pružné uložení s použitím pryžových tlumičů chrání prsty před poškozením při nárazu do tvrdého předmětu. Pomocí snadno nastavitelného sklonu protilehlého plechu lamače se mění optimální intenzita lámání podle druhu sklízené píce.
Díky velmi dobré kvalitě řezu s kvalitním narušením pokosu i díky velice dobrému kopírování terénu a vysoké životnosti opotřebitelných součástí lze žací kombinaci NovaCat 8600 ED zařadit mezi komfortní stroje pro sklizeň píce. S výkonností 10 ha/h patří mezi profesionální stroje s celosezónním nasazením.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down