S trvalými travními porosty je to podobné jako s ornou půdou: pokud jsou intenzivně využívány, tak vyžadují péči. Ta má spočívat v odstraňování starého porostu, provzdušňování a v opakovaných přísevech porostu. Těmito postupy se také zabrání riziku vzniku silně mezerovitého porostu s plevelnými druhy, který vyžaduje pustit se do nákladné a zdlouhavé úplné obnovy.
Moderní techniku pro údržbu luk a pastvin nabízí na našem trhu rakouská firma APV. Lehčí variantou prutových bran bez opěrného válce jsou brány APV GS 600 M1. Uživatel lučních bran řady GS či GP může tyto stroje využívat i v klasickém zemědělství, konkrétně k vláčení porostů obilnin na jaře pro podporu odnožování.
Rozhrnovací smyková lišta má být nastavena do výšky jednoho až dvou centimetrů nad úrovní terénu. Za ní uložené prsty uvolňují starou hmotu, takže vegetující rostliny mohou odnožovat. Pokud má stroj odstraňovat i mech, nastaví se na prsty malý přítlak tak, aby mohly oscilovat. Pruty s červenou barvou mech vytrhají a na povrchu pak uschne.
Výhodou stroje GS 600 M1 je jeho nízká hmotnost a dobrá schopnost kopírování terénu díky pohyblivě zavěšeným polím bran. Pneumatický secí stroj PS M1 umí automaticky měnit množství nadávkovaného osiva v závislosti na pojezdové rychlosti a vypínat dávkování při otáčení na souvratích. Díky přesnosti fungování výsevního ústrojí umí tyto secí stroje vysévat i například mák. Také senzor kontroly hladiny osiva v zásobníku je možný.
Výrobce udělal také vše proto, aby zjednodušil výsevní zkoušku. Ta se spouští z ovládacího terminálu, do kterého se následně i zadá hodnota zváženého osiva. Na základě toho dokáže terminál upozornit na to, že byl zvolen nevhodný výsevní váleček.*