19.01.2019 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stroje rakouského výrobce zajišťují chod farmy

Jedním z podniků se specializací na produkci mléka v jižních Čechách je ZD Mojné. Celkem 17 pracovníků hospodaří na 470 hektarech zemědělské půdy a zároveň se stará o 400 kusů skotu, z toho 200 dojných krav plemen holštýnského skotu a českého strakatého skotu. Také díky pečlivě zvolenému systému výroby objemné píce se průměrná dojivost neustále zvyšuje; nyní činí 9261 kg mléka. Výroba krmiv je běžnou součástí rostlinné výroby, která je kromě pěstování vojtěšky, jetelovin, luskovin a kukuřice zaměřena také na obiloviny a řepku.

Druhy pícnin a termíny jejich setí jsou zvoleny tak, aby se při sklizni vzájemně nepřekrývaly, ale vhodně na sebe navazovaly. Na podzim založené porosty ozimého hrachu spolu se žitem se sklízí v průběhu května, a poté následuje sklizeň vojtěšky, jetelotrav a také travní píce z celkem 120 hektarů lučních porostů. Při sklizni zavadlé píce využívá podnik technologii senážních návěsů.

Prvním tímto návěsem v podniku byl vůz Europrofi 3 D s rozdružovacími válci od firmy Pöttinger. Psal se rok 1997 a návěs prokazoval vynikající služby.  V ZD Mojné tak v oblasti senážování začal postupný odklon od sklízecí řezačky směrem k senážním návěsům. Technologie s využitím vozů se posunula o řád výše v roce 2008, kdy strojový park firmy rozšířil návěs Pöttinger Jumbo 8000 L.

„S nástupem tohoto návěsu se sklizeň zkrátila o jeden den. Je to zcela spolehlivý stroj a technologie senážního návěsu nám ušetřila jak pracovní síly, tak i palivo,“ vyjádřil své zkušenosti předseda Radek Mráček. Vůz se vyznačuje tradiční vysokou rychlostí plnění a velkou kapacitou ložné plochy. Výkonné plnicí ústrojí dovoluje i využití návěsu při dvoufázové sklizni ozimého žita na GPS.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 2/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down