Za rodinou Markových jsme se vydali do Řásné u Telče. Jan Marek se svým synem, synovcem a zetěm obhospodařuje 370 hektarů zemědělské půdy v systému ekologického zemědělství. Téměř 200 ha je orná půda, na které je pěstována pšenice, oves, lupina, jeteloviny a brambory.
Kromě rostlinné produkce mají v Řásné i živočišnou produkci, 70 kusů krav. Je to vlastně spíš zbytek původně dojného stáda, kterému jak Jan Marek říká, slíbil zasloužený důchod. Avšak dojnému skotu v Řásné nejspíš ještě neodzvonilo, neboť syn Jan Marek mladší by v budoucnu rád postavil nový kravín a znovu nastartoval chov krav s tržní produkcí mléka.
Kameny se valí
Snad v každém koutě naší země, ale dost možná i kdekoliv na této planetě se najde něco, co hospodařícím zemědělcům přidělává vrásky na čele a znepříjemňuje jim to jejich práci. Na pozemcích Jana Marka jsou to kameny. Nicméně stejně jako jinde, i tady je třeba vzít místní specifikum jako fakt a přizpůsobit se. Pozemky Jana Marka s lehkou až střední půdou leží v nadmořské výšce okolo 600 m. K jejich zpracování si vybral před čtyřmi roky stroje značky Farmet a se svým výběrem je velmi spokojený stejně jako s výběrem secího stroje, který je rovněž od českého výrobce společnosti Farmet a. s. „Jak secí stroj, tak i stroje na zpracování půdy dělají dobrou práci,“ říká Jan Marek hned v úvodu našeho rozhovoru. Vyzdvihuje spolehlivost strojů i v náročných kamenitých podmínkách a líbí se mu jejich jednoduchá konstrukce. Plně spokojen je rovněž se servisem, který je rychlý a kvalitní. To je dáno jednak dobrými vztahy s místním prodejcem společností Agrogal, ale i dostupností náhradních dílů. Vzhledem k tomu, že Farmet vyrábí své stroje od začátku až do konce přímo v České republice, není třeba čekat na to, až náhradní díl dorazí ze zahraničí, jak tomu může být u konkurenčních firem.*
Více v časopise Mechanizace zemědělství