S dovozcem sušiček do České republiky, firmou PAWLICA jsme navštívili největšího výrobce těchto zařízení v Evropě, firmu Stela-Laxhuber GmbH. Továrna v bavorském městečku Massing se specializuje na výrobu pouze těchto zařízení a v jejím sortimentu najdeme pásové sušičky na zeleninu a granule, skříňové na ovoce a tabák, bubnové na píci, hrabadlové na špatněsypné materiály. Základem výrobního programu jsou však šachtové sušičky na veškeré zrniny. Sušičky vyráběné z tvrzeného hliníku lze pro snadnější orientaci rozdělit do dvou skupin, na mobilní a stacionární.
Rychlá montáž i přesun
Řada mobilních sušiček s rychlou přípravou provozu a výhodou absence stavebních řízení se vyrábí v několika dávkových i kontinuálních typech.
Výkonnost mobilních dávkových sušiček typu MUF se pohybuje od 45 do 140 tun za den při sušení kukuřice z 35% na 15% vlhkost. Tyto sušičky pracují dávkově, po jejich naplnění se naprogramuje sušící proces, který automaticky běží. Po jeho skončení se sušička sama vypne a přivolá obsluhu pro vysypání a naložení další dávky. Hodí se tam, kde není posklizňová linka. Mobilní dávkové sušičky MUF se velice snadno přemisťují z místa na místo a uživatel si může vybrat z několika typů podle požadované výkonnosti. Dávková sušička JUMBO je ideální tam, kde má zůstat její okolí ušetřeno znečištění prachem, jelikož je vybavena izolacemi a odprašněním. Výkon těchto sušiček se pohybuje podle typu od 60 do 120 tun za den.
Mobilní kontinuální sušičky zastupují výrobky řady Universal a Dry Master. Kontinuální proces je vhodný při malých odsušcích, při aplikaci k posklizňovým linkám a zvládá i vysoký průtok hmoty. Výhodou je rychlá instalace i možnost operativního přemisťování. Kompletně vybavená sušička Universal je namontovaná na podvozek, má vlastní příjmovou násypku a odsun na valník z výšky 10 m. Hodí se pro sušení řepky, obilí i kukuřice. Při sušení obilí z 19 na 15 % vlhkosti se výkonnost pohybuje podle typu mezi 12 až 25 t . h -1. Největší světová sušička na kolech řady Dry Master zaručuje opravdu vysokou výkonnost (při sušení kukuřice z 35 na 15 % vykazuje hodnoty 10 – 20 t . h -1). Pracují s rekuperací tepla, takže je zaručena maximální energetická hospodárnost.
Stacionární sušičky v rekordních výkonech
Podle požadovaného výkonu si může zákazník vybrat vhodný typ stacionární obilní sušičky, která je mu potom dodána z připravených komponentů přímo na míru. Sušičky s nižším výkonem zastupuje řada Vario, střední třídu pak jednověžová řada GDB, velký výkon dosahují vícevěžové sušičky GDB. Sušičky lze vybavit pasivní rekuperací tepla, odlučovačem nebo omezovačem prachu, tlumiči hlučnosti a některým ze systémů automatické regulace výstupní vlhkosti. Dodávají se v kontinuálním nebo dávkovém provedení pro plynové, olejové nebo parní topení.
Stela se jako výrobce specializuje hlavně na sušení kukuřice. Proto vyvinula technologie pro maximální využití spotřebované energie. Kukuřičné sušičky jsou vybaveny dalším ventilátorem pro rekuperaci tepla a díky rázovému vypouštění a diferenciaci pracovního prostoru suší mokrou kukuřici jedním průchodem až o 25 % vlhkosti. Největší sušičky s označením MDB 4/17 dosahují výkonu 60 t .h -1 při snížení vlhkosti z 35 na 15 %.
Systém sušení
Sušený materiál využívá při klesání šachtou principu gravitace. Kanálky, které zabezpečují přívod vzduchu jsou zespoda otevřeny. Sušící vzduch tedy vstupuje do násypu spodem a ohřívá zrno, které uvolňuje vlhkost do proudícího vzduchu. Nasycený vzduch opouští zrno komorou, ze které je odsáván ventilátorem ven. Kromě již zmiňované maximální hospodárnosti se dosahuje dobré výstupní vlhkosti zrna.
Sušičky Stela se skládají ze třech základních částí – věže se sušícími a chladícími díly, ohřívače vzduchu a vzduchotechniky. Základem je odsávací systém na konci vzduchotechnické trasy. U výkonných sušiček kukuřice se využívá sací systém s rekuperací tepla pomocí recirkulace. Sušičky jsou vyráběny stavebnicovým systémem, což umožňuje pružně reagovat na přání zákazníků. Existuje tedy mnoho variant konstrukčního provedení. Všechny díly jsou vyrobeny z vysoce jakostních hliníkových plechů, jejichž různým sestavením dosahuje výrobce požadovaného výkonu.
Vyprazdňovací zařízení je roštové a je poháněno elektropneumaticky. Vyprazdňování je synchronizováno v daných intervalech. Firma Stela vyvinula pneumatické vyprazdňování Twin-discharge s jehož použitím lze dosáhnout snížení spotřeby energie a lepší rovnoměrnosti výstupní vlhkosti.
Čistá práce se Stelou
Ohřev vzduchu je u technologií Stela zajišťován kompletní řadou ohřívačů vlastní výroby pro monoblokové hořáky. Jejich výkonnost je do 5000 kW, jsou vyrobeny z žárupevných materiálů a mají dlouhou životnost.
Přímý způsob ohřevu se uplatňuje u krmných produktů a v průmyslové praxi. Jeho termická účinnost dosahuje 100 %. U produktů dále zpracovávaných na potraviny se využívá nepřímého ohřevu (přes ohřáté stěny). Nepřímé ohřívače pracují s účinností 92 %. Oba dva systémy ohřevu jsou jednoduše zaměnitelné. Pro ohřev vzduchu jsou využívány monoblokové hořáky na olej nebo plyn. Stále větší uplatnění nacházejí i atmosférické hořáky integrované do vstupní komory sušícího vzduchu. Prostorové plynové hořáky s tepelnou účinností 100 % a dokonalým spalováním s redukcí zplodin šetří stavební plochu, není třeba vybavení pomocným ventilátorem a homogenita teploty vzduchu je ideální. Při výrobě ventilátorů vlastní konstrukce využívá firma bohatých zkušeností stejně jako při systémech odprašnění. Radiální odlučovač Stela pracuje na principu vícestupňového odstředivého odlučovače. Vzduch s prachem postupuje do odstředivé komory, přes sekundární odlučovač se prach díky rotaci dostává do potrubí a separačního kolena, ze kterého již bez pomoci vzduchu sestupuje do prachového výpadu.
Ovládání sušiček se neobejde bez počítačového systému, nezávisle na velikosti typu je dodáváno bezpečné reléové ovládání s programovatelnou jednotkou s elektronickým zařízením.
Za Stelou do praxe
Dá se říci, že sušičky Stela se prosadily již prakticky v celé Evropě od Německa po Ukrajinu. My jsme navštívili
největší sušičku na území Evropy, která se nachází v rakouském Aschachu. Sušička typu Stela MDB-TN 4/17 byla uvedena do provozu v září letošního roku a dosahuje výkonnosti 60 t . h –1 kontinuálním způsobem při snížení vlhkosti kukuřice z 35 na 15 %. Svou produkcí zásobuje sousedící továrnu na výrobu krmných směsí firmy RWA i nedalekou škrobárnu Agrana. Tato sušička zpracovává produkci kukuřice přiváženou prakticky z celého Rakouska. Po jejím spuštění bylo odstaveno asi 20 menších sušiček.
Sušicí věž se skládá ze sedmnácti elementů s pneumaticky řízeným vyprazdňovacím zařízením, odtahovým ventilátorem, tlumiči hluku a prostorovými hořáky. Sušička pracuje systémem aktivní rekuperace, je kompletně izolovaná a ekologický provoz je kromě kvalitního odprašnění doplněn 53 metrů vysokým komínem. Velice výkonná je i výrobna krmných směsí s produkcí asi 300 000 tun ročně.
Sušárnu v Redingu nedaleko Pasova tvoří tři šachtové sušičky Stela a od loňského roku nový model MDB-TN 2/17 SU. Starší sušičky, které slouží bez poškození již 22 let, byly zmodernizovány, vybaveny počítači, odprašněním a rekuperačním systémem. Provoz v Redingu zpracovává kukuřici pro členy družstva.
Celková kapacita střediska při sušení mokré kukuřice je 50 t . h -1.
Vlastní výrobní haly továrny Stela jsou v městečku Massing. Továrna byla založena v roce 1922 a specializovala se na výrobu zemědělské techniky. Posledních 35 let se vyrábí pouze technika pro sušení. Firma má 70 zaměstnanců. V době naší návštěvy koncem října byla již sezónní výroba skončena a závod se připravoval na přechod na zimní výrobu dílů, které se budou kompletovat až na jaře. Za dobu svého trvání vyrobila továrna přes 2500 různých typů sušiček. Trendem posledních let je snížení počtu vyrobených kusů ve prospěch sušiček s mnohonásobným zvýšením výkonu. I naše informace z návštěvy v Aschachu toho byly dokladem.
Text a foto Roman Paleček
Popisky k foto:
Obr. 1.: Největší evropská sušička v rakouském Aschachu s navazující výrobnou krmných směsí.
Obr. 2.: V době naší návštěvy měla sušárna v německém Redingu již po sezóně.