05.04.2007 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svádějí boj o každé zrno

Zeleno-bílé sklízecí mlátičky Claas není třeba blíže představovat. Již řadu let svádějí každé léto boj o zrno a rozhodně více než jejich předchůdci se drží hesla: „Ani zrno nazmar“. Každý zemědělec, který celý rok pečuje o své porosty, chce vypěstovanou úrodu sklidit co nejrychleji a v nejlepší kvalitě.

Firma Claas dodává na trh několik typů sklízecích mlátiček, aby pokryla potřeby malých farmářů i podniků s výměrami o několika tisících hektarů. A přitom u všech typů strojů nabízí vysokou kvalitu práce, spolehlivost i pohodlí pro obsluhu.

Nejmenší a o něco větší mlátička
Nejmenší sklízecí mlátičkou firmy Claas je Dominator. S pracovním záběrem lišty od 2,7 do 4,2 metru a motorem o výkonu od 130 do 150 koní je tato mlátička vhodná pro farmáře s výměrami v řádu desítek hektarů.
Vyšší řadou a zároveň nástupcem starší řady Dominator jsou mlátičky Medion. Minimální pracovní záběr žacího ústrojí těchto mlátiček činí 3,63 metru. Pro maximálně záběr lze tento stroj osadit lištou o pracovním záběru 6,6 metru. Se šestiválcovými motory Daimler-Chrisler dosahují tyto mlátičky výkonu od 204 k do 258 k. Takový výkon spolehlivě uspokojí jak farmáře hospodařící na několika stovkách hektarů, tak i podniky služeb, které se nevyhýbají sklizni menších pozemků.

Pro střední a větší firmy
Pro střední podniky a větší soukromé zemědělce nabízí firma Claas typ sklízecí mlátičky Mega. Na první pohled se téměř shoduje s typem stroje Medion. Podobnost těchto strojů není náhodná. Mega a Medion jsou stroje s téměř identickou konstrukcí a ovládáním. Hlavní rozdíl se ukrývá uvnitř stroje. Mlátičky Mega jsou vybaveny tříbubnovým mláticím systémem APS, díky němuž tyto dosahují vyšších výkonů než Mexion.
Nejvýkonnější mlátičkou, kterou firma Claas v současnosti vyrábí, je řada Lexion. Aby tyto stroje byly schopné podávat co nejvyšší výkon, jsou osazeny motory o výkonu od 235 k (Lexion 510) do 530 k (Lexion600). Tyto sklízecí mlátičky lze osadit žacím ústrojím s pracovním záběrem od 4,55 m až do 9,12 m. Právě pro vysoký výkon a svou spolehlivost jsou tyto stroje velice oblíbené ve velkých zemědělských podnicích a hlavní využití nachází u provozovatelů služeb zemědělcům.

Lexion 550 ve Věži
Jedna z mnoha sklízecích mlátiček, prodaných na našem trhu v loňském roce, pracuje v oblasti Vysočina, akciové společnosti ZAS Věž. Podnik hospodařící asi na 760 ha zemědělské půdy, pěstuje obilniny na výměře kolem 290 hektarů. Hlavní příjmy podniku však plynou zejména z živočišné výroby, konkrétně z produkce mléka, a proto naprostá většina vyprodukovaného obilí je využita k zajištění krmné dávky.
Až do loňského roku zajišťovali ve Věži sklizeň obilovin mlátičkou E-512 a Claas Dominator, kterou pořídili v roce 1994. Potřebovali však výkonnější stroj. Při výběru sklízecí mlátičky hrály hlavní roli dosavadní zkušenosti se stroji Claas. Podnik totiž kromě sklízecí mlátičky tohoto výrobce využívá i samojízdnou řezačku Jaguar. Vliv na rozhodování při koupi měla také dobrá zkušenost s dostupností originálních náhradních dílů a servisem. Proto volba společnosti padla na novou mlátičku Lexion 550 s žacím ústrojím o pracovním záběru 7,5 m v provedení Vario.
Tento typ stroje pohání šestiválcový motor Caterpillar C9 o zdvihovém objemu 8,8 l s výkonem 249 kW (339 k) podle normy EHS 80/1296. Stroj je vybaven tříbubnovým mláticím systémem APS. Šířka mláticího koše je 1700 mm a jeho průměr činí 600 mm. Otáčky bubnu jsou plynule regulovatelné v rozsahu od 362 n/min do 1000 n/min, přičemž je možné použít redukční převodovku, která umožní nastavení otáček až na 158 n/min. Úhel opásání mláticího koše je 142° a jeho plocha činí 1,26 m2.
Lexion 550 je vybaven šesti klávesovými vytřasadly o délce 4400 mm, jejichž plocha je 7,48 m2. Ke standardnímu vybavení patří i separační systém MSS. Jde o prstový buben, který čechrá a rozhazuje slámu po vytřasadlech, čímž se výrazně zlepší propadávání zbytkových zrn přes slámu. Síta o celkové ploše 5,8 m2 jsou uložena v dělené protiběžné sítové skříni, která je standardně vybavena 3D vyrovnáváním, díky tomu může stroj i ve svažitém terénu dosahovat stejného výkonu jako na rovině. Aby byla výkonnost stroje co nejvyšší, má zásobník zrna kapacitu 9600 l a výkon vyprazdňovacího šneku činí 100 l/s.
Z hlediska obsluhy je Lexion velice dobře propracovaný. Ovládání probíhá pomocí informačního systému Cebis. Velkoplošný displej poskytuje řidiči podrobné informace o provozním stavu stroje a nabízí mnoho dalších důležitých funkcí. Společnost ZAS Věž v loňském roce s touto mlátičkou sklidila asi 700 ha, z toho 290 ha na vlastních pozemcích a přes 400 ha formou služeb. Při dobrých klimatických podmínkách obsluha dokázala se strojem sklízet 45 až 50 ha denně. Žně na Vysočině probíhaly v loňském roce v extrémních podmínkách, obiloviny byly porostlé v klasech a často polehlé. Jak řekl ředitel ZAS Věž Jaroslav Merunka, kombajn Claas Lexion 550 pracoval i za těchto podmínek bez sebemenších problémů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down