07.04.2019 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Synchronizace mlátiček ve skupině

Systémy pro synchronizaci sklízecích mlátiček prezentovali různí výrobci těchto strojů. New Holland představil systém s mnohoslibným názvem Remote Machine Data Sharing, sloužící pro synchronizaci nastavení u skupiny pracujících strojů.

Systém je v roli jakéhosi „školitele“ méně zkušených řidičů, na jejichž mlátičky jsou přenesena data o optimálním nastavení stroje, kterého obsluhuje nejlepší řidič. Tím se docílí optimální součinnosti všech strojů v kratším čase, než manuálním nastavováním. Zároveň dosahují stroje jedné skupiny shodné výkonnosti i kvality práce.

Firma Claas nezůstává v ničem pozadu. Tento německý specialista oslavil v loňském roce 75 let vývoje a výroby sklízecích mlátiček v tradiční zeleno-bílé kombinaci barev; své zkušenosti zúročil již dříve v systému Cemos, který je na trhu doposud jedinečný. V rámci známé telemetrie Claas Telematics nabízí méně známý systém s příhodným označením „Combine League“.

Protože v rámci telemetrie jsou data ze všech strojů zpracovávána jediným systémem, existuje možnost vzájemného srovnávání. Té využívá právě tento systém. Provozovatel mlátiček si na webu může zkontrolovat, jak jsou jeho operátoři výkonní a to v rámci podniku anebo i mezipodnikově.

Asi vůbec první systém pro synchronizaci dvou strojů v průběhu práce představil na veletrhu SIMA v Paříži Case IH. Za technologii „Vehicle-to-Vehicle Control (V2V)“ obdržel zlatou medaili. Příkladem jejího využití je sklizeň zrna, kdy mlátička může komunikovat s vedle jedoucím traktorem a vydávat povely pro systém řízení k rychlejšímu a jednoduššímu naplnění návěsu při vysýpání za jízdy. Oba stroje jsou vzájemně ve vztahu „pán a otrok“, známého z oblasti elektroniky. Výměna dat probíhá bezdrátově v reálném čase.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down