Doprava hnojiva u secích strojů s přihnojováním je pneumatická, podobně jako u osiva. Ve většině případů je hnojivo ukládáno mimo výsevní rýhu osiva, často ještě do odlišné hloubky. Systém dávkování a aplikace hnojiva do půdy pracuje zcela nezávisle na výsevu.
Do půdy vpravují hnojivo kotoučové nebo radličkové botky v polovičním počtu, takže jeden řádek hnojiva slouží jako zásoba pro dva řádky osiva. Kotoučové botky nemají sklony k ucpávání, nabízí ale jenom omezenou pracovní hloubku. Do 30 cm se lze dostat jen s radličkami.
Aplikace hnojiva probíhá většinou za nářadím na předseťovou přípravu, kde se nachází ještě kyprá půda. Za botkami pak následují pneumatiky opěrné a pojezdové jednotky, které půdu utuží. Mělké uložení hnojiva bývá určeno většinou k podpoře počátečního vývoje rostlin. Využívá se tehdy, pokud se termín výsevu z nějakého důvodu opozdil, anebo pokud je třeba založit porosty na chladných stanovištích. Množství takto dodaného hnojiva nebývá nijak zvlášť veliké.
Některé moderní secí stroje umožňují aplikovat hnojivo do větších hloubek, případně určitou část na povrch a další pak do hloubky. Z hnojiva uloženého hlouběji mohou rostliny čerpat živiny po delší dobu a výsledkem je rovnoměrnější vývoj porostů. Ovšem spoléhat se na hluboko uložené hnojivo na vyčerpaných půdách může také znamenat, že rostliny budou při svém počátečním vývoji trpět nedostatkem živin.