Kromě podmítky mohou krátké talířové brány sloužit i pro přípravu půdy před setím či zpracování porostů meziplodin. Talíře o průměru 510 mm mohou pracovat v hloubkách od pěti do čtrnácti centimetrů, větší talíře pak ještě hlouběji.
Možnosti pracovní hloubky se u talířových bran podstatně zvětšily: od 2,5 cm až do 20 cm. Hloubku 20 cm lze dosahovat se stroji o obzvláště velkém průměru talířů, které mají robustní slupice, jištění proti přetížení zdvojenou vinutou pružinou, symetrické uspořádání talířů a často také speciálně konstruované nivelátory za první i druhou řadou talířů. Vyžadují výrazně více tahového výkonu, než talířové brány pro mělké zpracování půdy, a v horizontu do 20 cm dokáží nahradit radličkové kypřiče.
Naproti tomu pracovní hloubka jen 2,5 cm je dosahována po osazení stroje speciálně konstruovanými talíři, které i při takto malé hloubce zabezpečují celoplošné zpracování půdy. Většinou se využívá principu, kdy má každý talíř své samostatné uložení, či jsou talíře pak uchycené v párech, a pro jištění slouží pryžové silentbloky.
Také kvůli širším možnostem využití krátkých talířových bran nabízí pro toto nářadí jejich výrobci různé možnosti výbavy na přání, díky kterým se promění v multifunkční nástroj. Jedná se především o nožové válce, které jako pracovní orgán v prvním sledu provádí zkrácení hmoty, anebo o hydraulicky ovládaný prstový smyk, užitečný při předseťové přípravě půdy.
Více informací v týdeníku Zemědělec.