Při první podmítce je nejvíce požadováno celoplošné podříznutí strniště, rovnoměrné rozdělení a promísení rostlinných zbytků, účinné zpětné utužení půdy pro dobrou vzcházivost semen výdrolu či plevelů a rychlý rozklad slámy. Je třeba se vyvarovat vytváření hromad slámy.
Ideální je výkonnost na úrovni sklízecích mlátiček, aby bylo možné plynulé zpracování strniště v době, kdy ještě obsahuje půdní vláhu, důležitou pro vzcházení výdrolu. Přitom se využívá výhod mělkého a celoplošného kypření půdy, což kromě jiného též efektivně omezuje vysychání ornice.
Velmi úspěšně se v této oblasti prosadily krátké talířové kypřiče, nabízené v posledních letech v různých provedeních téměř všemi významnými výrobci techniky. Hladké nebo vykrajované kotouče ve dvou řadách a většinou s přesazením, někdy s možností nastavení pracovního úhlu, jsou pro účinné mísení při vyšších pojezdových rychlostech jako stvořené. Přitom si zachovávají kompaktní rozměry, takže jsou i při větších pracovních záběrech snadno manévrovatelné. Talířové kypřiče mají vysokou průchodnost rostlinných zbytků, které si svými disky ještě dokážou rozřezat. Pro spolehlivou účinnost především v ohledu promísení slámy s půdou a drobení hrud vyžadují udržování vyšší pojezdové rychlosti.
I u nás jsou stále častější soupravy pásového traktoru s talířovými podmítači o záběru až 12 m. Za den taková souprava zvládne zpodmítnout i 150 hektarů při spotřebě 7-8 l/ha. Výhodou je vysoká výkonnost jen s jedním pracovníkem; v mnoha případech představuje tato operace značné vypětí, a proto je plošná výkonnost důležitá.*
Více informací v Zemědělském týdeníku.