10.02.2025 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tatra Trucks má za sebou úspěšný rok 2024

Za minulý rok automobilka Tatra Trucks prodala 1548 vozidel a navýšila objem výroby o téměř 10 procent. Představila také třetí generaci své stěžejní modelové řady pro civilní sektor Tatra Phoenix a na konci roku zahájila její sériovou výrobu. Zároveň se připravovaly investice do výroby, které se projeví ve zvýšení produktivity a objemu vyrobených vozidel již od letošního roku. Pokračovaly také projekty vozů s alternativními pohony a technologických vylepšení pro budoucnost.

Nejstarší česká automobilka Tatra Trucks prodala v roce 2024 svým zákazníkům a partnerům 1548 vozů, což je o 97 více než v roce 2023, a zaznamenala meziroční růst výroby o téměř 10 procent. „V roce 2024 připadla největší část prodaných vozidel, přes 600 kusů, na obranný sektor. Přes 400 vozidel odebrali zákazníci v civilních odvětvích, jako je stavební průmysl, těžařství, zemědělství a další, více než 200 vozů se dostalo k hasičským a záchranářským složkám. Nejvyšší nárůst počtu vozů oproti roku 2023 se projevil v dodávkách pro civilní zákazníky. Vzhledem k mezinárodní situaci a zakázkám pro Armádu České republiky však i nadále tvoří nejvýznamnější část produkce Tatry vozidla a podvozky pro obranné projekty, a to i díky spolupráci s partnerskými společnostmi ze skupiny CSG, která je většinovým akcionářem Tatry,“ řekl Kristijan Fiket, generální ředitel Tatra Trucks.

Nové generace automobilů

Tatra meziročního růstu výroby navíc dosáhla v situaci, kdy na trh začala dodávat vozy zcela nových generací. „V polovině roku 2024 jsme rozběhli sériovou výrobu nové třetí generace řady Tatra Force i modernizovaných motorů Tatra V8 a V12 řady „RE“ a koncem roku ji ještě doplnil náběh sériové produkce nejnovější generace řady Tatra Phoenix. Také jsme začali sériové vozy vybavovat nově vyvinutými tatrováckými nápravami a novým systémem řazení F-shift převodovky Tatra vlastní konstrukce,“ vysvětlil Radomír Smolka, člen představenstva společnosti zodpovědný za výzkum a vývoj, a dodal: „Pro Tatru výroba těchto moderních vozidel vybavených špičkovými elektronickými a bezpečnostními systémy znamená výrazný technologický předěl a příslib do budoucna.“

Kvůli plánovanému objemu produkce Tatra také nabírala nové zaměstnance do výroby, kteří se v průběhu náročného roku 2024 museli adaptovat. „Výroba ve společnosti Tatra Trucks je velmi komplexní, k získání potřebných pracovních znalostí a dovedností je tedy nutná adaptace pracovníků trvající jeden až jeden a půl roku. Zvýšení objemu výroby i úspěšné zahájení sériové produkce nových modelů a konstrukčních novinek je velkou zásluhou stávajících i nových zaměstnanců Tatry. Za to jim patří velký dík. Byli totiž v průběhu roku pod velkým tlakem vzhledem k narůstající poptávce, jež v současné době vysoce převyšuje výrobní možnosti Tatry,“ vysvětlila personální ředitelka Tatra Trucks Denisa Sedláčková.

Navýšený objem produkce

Loňské investice do rozšíření výrobních kapacit umožní společnosti Tatra Trucks od letošního roku opět navýšit objem produkce vozidel. Letos se plánují další investice do budov a strojního zařízení v objemu několika stovek milionů korun. Tento krok vytvoří podmínky pro uspokojení poptávky po vozech Tatra, která má rok od roku stoupající tendenci, a upevní pozici kopřivnické automobilky na domácím i světovém trhu.*

Tatra Force 3. generace ve vojenské úpravě
Vzhledem k mezinárodní situaci a zakázkám pro Armádu České republiky i nadále tvoří nejvýznamnější část produkce Tatry vozidla a podvozky pro obranné projekty

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down