21.04.2008 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Těch, co chtějí víc, přišly tisíce

Expozice společnosti Agri CS na veletrhu Techagro byla laděna v duchu letošního motta „Pro ty, co chtějí víc“. Nové image ztělesňovaly především zlatý traktor Magnum 310 a vedle stojící červený monopost formule jedna týmu Ferrari, jehož sponzorem je společnost Case IH. Pro ty, kdo požadují větší výkon a vyšší produktivitu práce, byla na brněnském výstavišti technika, která má v letošním roce vesměs výkonnější motory, kvalitní převodovky s jednoduchým ovládání a velice silnou hydrauliku. Nové stroje Case IH s minimem nároků na údržbu dosahují vysoké produktivity práce při nízké měrné spotřebě paliva.

Podél celé expozice byly umístěny stánky jednotlivých prodejců techniky Case IH v České republice a kdo hodlal nějaký stroj koupit, stačilo vejít. Kdo chtěl utratit méně, mohl si vybrat z mnoha malých modelů či reklamních předmětů. Pro dospělé pány byly připraveny i krásné modelky v růžových šatech s velmi hlubokým dekoltem, s nimiž se mohli vyfotit u zlatého modelu Magnum, naopak ti nejmenší si mohli vyzkoušet své závodní umění na velké autodráze. Není proto divu, že expozice Agri CS byla po celou dobu výstavy v obležení návštěvníků.

Grand Prix pro Steiger
Do letošní soutěže Grand Prix přihlásila společnost Agri CS dva exponáty: jednak stroj na předseťové zpracování půdy Simba SL 400 a jednak traktor Steiger 485 QuadTrac. Jedno ze čtrnácti prestižních ocenění získal posledně jmenovaný exponát.
Steiger 485 QuadTrac je vysoce výkonný klubový polní tahač s unikátním řešením pásového podvozku a revoluční turbokompaundní technologií motoru, která prostřednictvím druhé výkonové turbiny dodatečně využívá zbytkovou energii spalin. Výkonová turbina umístěná za turbodmychadlem má až 55 tis n/min, od ní se točivý moment přenáší přes speciální rychlospojku a ozubené převody přímo na klikový hřídel. Turbokompaundní motor schválený pro provoz na 100% bionaftu má až o 8 % vyšší výkon a až o 5 % nižší spotřebu paliva v porovnání se standardní technologií motoru. Traktor byl vybaven i kompletní satelitním řízením Case IH AccuGuide s přesností navádění +- 5 cm. Pokud by byl model doplněn základnovou RTK stanicí, byla by přesnost navádění až dva centimetry. Pomocí palubního počítače AFS 600 PRO je možné nastavovat parametry traktoru a vytvářet mapy pozemků pro pozdější zpracování v systému precizního zemědělství Case IH AFS.
Kombinace výkonného a úsporného motoru s unikátním čtyřpásovým podvozkem, který zaručuje efektivní přenos výkonu na podložku s minimálním prokluzem a nízkým tlakem na půdu, je podle Ing. Pavla Nováka, manažera společnosti Agri CS, velice efektivní. „Na jaře letošního roku by již mělo v České republice pracovat na dvacet traktorů Steiger, z toho tři čtvrtiny pásových,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Novák. „Jde o novátorskou technologii, která dokáže v zemědělském podniku zvýšit výkonnost a snížit celkové náklady na hektar či jednotku produkce i počet zaměstnanců. Což je důležité zejména v poslední době, kdy kvalitní obsluhy v zemědělství chybějí. Traktory Steiger se rozšiřují postupně. Dříve se o ně zajímaly největší podniky v České republice, které obhospodařovaly kolem 6 tisíc hektarů, dnes je nakupují i podniky s výměrou kolem tří tisíc hektarů. Tři tyto stroje již dokonce pracují v podnicích s výměrou kolem 1200 hektarů.“

Co traktor, to novinka
Velkou pozornost v expozici Agri CS budil traktor Magnum Gold Edicion se speciálním zlatým lakováním a kabinou LuxUry. Tato zlatá edice v počtu sto kusů byla vyrobena u příležitosti dvacátého výročí traktorů Magnum. Za tu dobu se jich na celém světě prodalo přes 140 tisíc kusů, takže se staly absolutním lídrem v této kategorie těžkých traktorů. Velký model Case IH Puma 210 vybavený nejmodernějším provozním monitorem AFS 600, pomocí nějž může obsluha ovládat traktor pouze prostřednictvím dotykové obrazovky, doplnila v expozici Agri CS letošní novinka – model Puma 155 nižší výkonové řady. Nové traktory Puma 125, 140 a 155 (značení odpovídá jmenovitým výkonu motorů v koních) jsou o něco menší než „velké“ Pumy, mají kratší rozvor, ale naopak jsou robustnější a silnější než traktory Maxxum. V Brně nechyběly ani nové traktory Case IH JXU s výkonem 75 až 105 k. Jejich motory mají nižší spotřebu paliva, vyhovují normě Tier III a jsou doplněny o mezichladič stlačeného vzduchu a recirkulaci spalin. Zcela nová kapota má boční průduchy jako traktory Magnum či Puma. Brněnskou novinkou byla i modelová řady CS Pro s výkonem motorů 85, 95 a 105 k, které vyhovují nejnovější normě Tier III. Mezichladič stlačeného vzduchu, turbodmychadlo a recirkulace spalin jsou zárukou velice nízké spotřeby paliva a výborných parametrů. Nová je i převodovka, dříve měla pouze mechanickou reverzaci, dnes má dvoustupňový Powerschift a reverzaci pod zatížením. Kabina je obdobná jako u traktoru CVX, který nemohl na výstavě chybět. K propagaci originálních náhradních dílů posloužil v Brně z jedné poloviny repasovaný traktor Maxxum 5150 Maxxtrac, který měl najeto 16 000 motohodin. Velkou pozornost poutal také panel s různými druhy navigací.
V expozici Agri CS nešly přehlédnout jinak zbarvené traktory Steyr. Velký zájem budil malý traktor Kompakt 4075, jehož čtyřválcový motor o objemu 3,2 l již vyhovuje normě Tier III. Pro tento stroj s novou přístrojovou deskou a inovovaným ovládáním jsou charakteristické nízká spotřeb paliva a velice tichý chod. Zcela unikátní je pak použití čelního TBZ na přední nápravě. Toto konstrukční řešení zajišťuje nejlepší možné kopírování. V expozici nechyběl ani zástupce lesních traktorů Profi 420 s čelním nakladačem, jehož čtyřválcový motor o objemu 4,5 l má jmenovitý výkon 120 k. Traktor je vybaven kompletní ochranou do lesa, ať již rámem kolem kabiny a přední masky či kompletní ochranou spodní části. Vpředu měl přední tříbodový závěs k připojení pluhu, neboť ho majitel bude v zimě využívat k údržbě komunikací. Uživatel určitě ocení i kompletní otočné řízením Steyr, které umožňuje pohodlnou práci i v opačném směru.

Nová mlátička s lepším rotorem
Hlavní novinkou sklizňové techniky byla nová sklízecí mlátička Axial Flov 9010. Je to nejvýkonnější axiální sklízecí mlátička Case IH, výkon šestiválcového, elektronicky řízeného motoru Case IH Cursor o objemu 13,0 l je až 530 koní. V Brně byla vybavena originální vario lištou 30 GXV s proměnnou šířkou žacího stolu, která umožňuje sklizeň různých plodin.
Klíčová inovace nespočívá jen v silnějším motoru, ale nachází se uvnitř mlátičky. Nový štíhlejší ST rotor s mlatkami uspořádanými do spirály napomáhá šetrnějšímu výmlatu, významně zlepšuje kvalitu slámy a mnohem lépe si poradí i s vlhkou hmotou. Výrobce deklaruje nárůst výkonnosti až o 15 % v porovnání s původním modelem AF 8010. Od letošního roku se tento méně energeticky náročný rotor bude montovat i do modelů AF 7010 a AF 8010. Nejsilnější mlátička je vybavena zásobníkem zrna o objemu 11 000 l, palivovou nádrží pro 1000 l nafty a žací lištou širokou 9,15 m. Stejně jako u modelu AF 8010 lze využít žací lištu o záběru 11 m, která byla v loňských žních úspěšně odzkoušena na těchto sklízecích mlátičkách v Čechách a na Moravě. Zemědělce, kteří využívají půdoochranné systémy hospodaření a vyžadují co nejkratší řezanku a velice stabilní řez, pak potěší nový řezací rotor s až 126 noži a delším protiostřím (taktéž u nových modelů AF 8010). Nože jsou uspořádány do šroubovice a pevně připevněny k rotoru. Pokud se vyžaduje celá sláma, sníží se otáčky drtiče a ten slouží jako velice šetrný odmítací rotor. Do zadní části lze dodat i speciální skluz, který formuje řádek tak, aby byl užší a vyšší. Vylepšené jsou i ostatními funkční celky a zesílené pohony.

Dvě varianty jednoho modelu
Agri CS dodává za výkonné traktory Case IH techniku na zpracování půdy Simba. Letošní novinkou jsou stroje pro kompletní zpracování půdy řady SL, které by měly svou univerzalitou vyplnit prostor mezi podmítačem X-Press a kombinovaným strojem Solo. V Brně byl představen model SL 400, který stejně jako ostatní stroje této řady připraví jedním pojezdem půdu k setí, tedy rozřeže, zapracuje a promísí organické zbytky a zároveň do určité hloubky prokypřit půdní profil.
Stroje SL kombinují osvědčenou koncepci jednotlivě uložených disků na ocelových slupicích Pro Active, podrývací/podmítací radličky a patentovaný Simba DD válec. Stejně jako u strojů X-Press, i zde je zachována možnost změny úhlu nastavení disků nezávisle pro každou řadu zvlášť. Díky tomu může uživatel sám a jednoduše přizpůsobit podmítač do většiny podmínek v závislosti na množství posklizňových zbytků, požadované hloubce zpracování, intenzitě míchání atd. Všechny vyráběné modely (4, 5, 6 a 7m) mají dvě možné varianty osazení pracovních orgánů. První varianta DTD znamená osazení v pořadí jedna řada disků, podrývací/podmítací sekce radliček, druhá řada disků a nakonec Simba DD válec. Druhá varianta DDT má nejprve obě řady pružně uložených disků a následně sekci radliček a DD válec. Jen pro zajímavost, vystavený model SL 400 byl na veletrhu ihned prodán.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down