10.09.2007 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technický pokrok přetavený ve zlato

Provozní hodiny 297,7 h, pracovní doba 197,35 h, hodiny provozu řezačky slámy 105,6 h, sklizená plocha 968,9 ha, plocha sklizně s řezačkou slámy 511,75 ha, ujetá vzdálenost 1894,83 km, ujetá vzdálenost přejezdy 578,66 km, sklizené množství 5244,45 t, spotřeba paliva celkem 16 493 l, spotřeba paliva pole 15 364 l, spotřeba paliva silnice 1129 l. Takový je krátký „životopis“ sklízecí mlátičky Claas Lexion 600 4 x 4, který si sama napsala na letošní výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích, kde obdržela ocenění Zlatý Klas.

Sklízecí mlátička Claas Lexion 600, jejímž majitelem je od letošního roku Družstvo Agra Březnice nedaleko Bechyně, dominovala expozici třeboňské firmy U + M Servis před pavilonem Z. „Těchto nejvýkonnějších mlátiček na světě se u nás prodalo již čtrnáct,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Karel Hanyk, ředitel U + M Servis, s. r. o., Třeboň. „Právě vyspělé technologie firmy Claas přispěly letos v mnoha zemědělských podnicích k velice rychlým žním. Ať již jde o žací lištu Claas Vario a jeho automatické ovládání Auto Contour II., navádění stroje GPS Pilot, Laser Pilot či regulátor průchodu Cruise Pilot, tangenciální mláticí systém APS, dva axiální separační válce Roto Plus, čisticí systémy Jet Stream a 3-D, nebo aktivní řezání a rozhazování slámy Special Cut II. Nesmím zapomenout ani na výkonný motor Daimler Chrysler, dvoustupňovou převodovku Overdrive, prostornou a pohodlnou kabinu Vista CAB a palubní systém CEBIS s programem Agro Map, který dokáže tvořit výnosové mapy. Není proto divu, že vystavená mlátička z Družstva Agra Březnice s pohonem na všechna čtyři kola pracovala i dvacet hodin denně s průměrným výkonem pět hektarů za hodinu.“

Velice univerzální stroj
Srdcem každé sklízecí mlátičky je mláticí ústrojí. Lexion 600 používá tříbubnový mláticí systém APS složený z urychlovacího, mláticího a odmítacího bubnu. Tento systém zaručuje velkou změnu rychlosti toku sklízeného materiálu při přechodu ze šikmého dopravníku (3 m/s) pod mláticí buben (20 m/s). Urychlovací buben materiál urychlí, rozvrství a předmlátí, čímž je zajištěn plynulý nárůst rychlosti toku materiálu, nižší rázové zatížení bubnů a také méně energeticky náročné mlácení. Mláticí buben o průměru 600 mm a šířce 1700 mm pak efektivněji využívá celou mláticí plochu a celková účinnost mlácení je vyšší. Tato konstrukce navíc umožňuje větší úhel opásání mláticího bubnu (142O) a tím i velkou separační plochu mláticího koše (1,26 m2). „Další velkou výhodou je použití stejného hlavního mláticího koše pro výmlat všech druhů plodin,“ vysvětluje Karel Hanyk. „Výměnné jsou pouze segmenty pod urychlovacím bubnem, jejichž změna netrvá déle než patnáct minut. Pokud je třeba použít agresivnější výmlat pro lepší čistotu zrna, lze jednou pákou přiklopit pod urychlovací koš klasňovací plechy, které zabrání propadu zrna a zlepší jeho očištění. Plocha hlavního mláticího koše zůstává stále stejná a tím není omezen výkon stroje.“
Separaci zbytkových zrn ze slámy zajišťuje axiální separační systém Roto Plus. Jde o dva protiběžné rotory v eliptických skříních, které vyvíjejí neustále velkou odstředivou sílu, jejímž působením jsou od slámy oddělena i poslední zbytková zrna. Oba separační rotory o průměru 445 mm a délce 4200 mm jsou poháněny vysokorychlostním variátorem, který umožňuje změnu otáček v rozsahu 360 až 1050 n/min. Tak lze zajistit agresivnější odlučování zbytkových zrn za vlhkých podmínek, stejně jako kvalitní řádek slámy při suché sklizni. Lexion 600 je také vybaven elektricky nastavitelnými lamelami, které umožňují variabilní přizpůsobení separační plochy rotoru podmínkám sklizně. Lamely se ovládají z kabiny a zavírají nebo otevírají jeden nebo dva segmenty na koších obou separačních rotorů. Tím se reguluje množství materiálu propadávající na čisticí ústrojí. „Hlavní výhodou kombinace tangenciálního mlácení s axiální rotorovou separací je zcela nezávislé nastavení jednotlivých systémů, například agresivní mlácení s vyššími otáčkami při zaschnutém zrnu v klásku a nízké otáčky separačních rotorů z důvodu vysoké lámavosti slámy,“ pokračuje Ing. Hanyk. „Tím se stává stroj velice univerzálním, lze jej dokonale přizpůsobit jakýmkoli sklizňovým podmínkám.“

Kopce mlátičce nevadí
Na systém mlácení a separace navazuje čisticí systém. U Lexionu 600 je použita nová sítová skříň Jet Stream a první spádový stupeň je zvětšen na 150 mm. Dlouhý kanál vyrovnávání proudu vzduchu a osmi násobný turbínový ventilátor se dvěma samostatnými vzduchovými kanály zajišťují rovnoměrný a extrémně vysoký tlak proudícího vzduchu. Plocha sít byla zvětšena na 6,2 m2 a je elektricky přestavitelná z kabiny řidiče. Zvětšen byl také zrnový šnek a zrnový výtah, takže mlátička je schopna vyčistit až 60 tun zrna za hodinu. Veškeré tyto inovace umožňují vysoký výkon čištění i ve velice suchém porostu, kdy se na sítovou skříň přivádí větší množství úlomků slámy. Dokonce ani svažité terény se sklonem až 20 % nepředstavují pro čisticí systém u Lexionu 600 žádný problém. Čisticí ústrojí Claas 3-D se svým dynamickým systémem svahového vyrovnávání umožňuje rozdělovat sklízený materiál na horním sítě rovnoměrně i při plném výkonu.
Řidič je schopen nastavit celý stroj za jízdy. Na palubním systému CEBIS může sledovat všechny parametry potřebné pro nastavení stroje – ztráty zrna na sítové skříni a separaci, množství úhrabků a množství zrna v kláskovém výtahu. Kvalitu a čistotu sklízeného zrna sleduje přímo v zásobníku, který je umístněn za kabinou. Jeho mimořádně velký objem 12 000 litrů snižuje počet intervalů nutných k vyprazdňování. Celkovou vysokou výkonnost stroje podporuje také výkonný vyprazdňovací systém, při němž je zásobník zrna během dvou minut zcela prázdný.
Firma Claas používá u svých sklízecích mlátiček s velkým pracovním záběrem aktivní techniku řezání a rozhazování - řezačku slámy Special Cut II a radiální rozhazovač. Zárukou krátké řezanky je 108 hustě uspořádaných nožů nabroušených na obou stranách, příčné ostří a protiostří. Směs řezanky a plev je rovnoměrně rozhazována po celé šířce záběru žacího válu. Lexion 600 efektivně rozhazuje slámu při vynaložení minimálního výkonu i za tak nepříznivých podmínek, jako je velké vypadávání slámy, silný boční vítr a náklon stroje ve svahu.

Inteligentní pomocníci
Nejvyšší výkony jsou možné jen s vysoce výkonným žacím ústrojím, které sklízenou plodinu rovnoměrně přivádí k mláticím bubnům. Žací ústrojí Claas Vario široké 9,12 m zaručuje optimálním tokem sklízeného materiálu až 10% zvýšení výkonu. Stůl žacího ústrojí jde při práci plynule o 10 cm zkrátit nebo o 20 cm prodloužit, při sklizni řepky ho lze jednoduše vysunout o 50 cm dopředu. Aktivní automatické řízení žacího ústrojí bylo u modelu Lexion 600 ještě zdokonaleno. Ovládání Auto Contour II reguluje přítlak na půdu přesněji než dříve, elektronické snímače zachycují hydraulický tlak v systému a optimálně přizpůsobují žací ústrojí charakteru sklízené plochy. Řidiče tak zbavují neustálé zátěže.
„Nový Lexion 600 je vybaven inteligentními pomocníky, kteří zbaví řidiče rutinní práce a umožní mu věnovat se tomu nejpodstatnějšímu - plnému soustředění na optimální využití stroje,“ dodává Karel Hanyk. „Sklízecí mlátička má k dispozici dva automatické systémy řízení: pro automatické navádění stroje podél „řezné hrany“ využívá systém GPS Pilot, hranici mezi posečeným a neposečeným polem pak pomocí elektronických světelných impulsů snímá Laser Pilot. Zařízení, které se dodává na pravou i levou stranu žacího válu, zamezuje přejíždění některých míst dvakrát či neposečení části porostu, snižuje spotřebu paliva a zpřesňuje evidenci a mapování plochy.“
Pro stanovení optimální rychlosti sklizně byly použity parametry, které zaručují rychlou reakci na rozdílnou hustotu porostu. Nový regulátor průchodu Cruise Pilot určuje stav vpředu, měří výšku vrstvy v šikmém dopravníku, současně sleduje zatížení motoru a pojezdovou rychlost okamžitě přizpůsobuje charakteru porostu. Mlátička tak reguluje rychlost ještě dřív, než dojde k přetížení agregátů.

Rychle a pohodlně
Aby mohla mlátička využívat všechny možnosti, musí být vybaven výkonnou pohonnou jednotkou. Lexion 600 má nový motor DaimlerChrysler16 l/V8 se jmenovitým výkonem 390 kW/530 k (podle EHS 80/1269), při snížení otáček o 100 n/min se výkon navyšuje o 41 kW/56 k. Tím je v každé situaci k dispozici dostatečný výkon k maximální průchodnosti. I při nejvyšším zatížení zajišťuje elektronická regulace otáček motoru nízkou spotřebu paliva. Efektivní chladicí soustava motoru je nyní vybavena novým sítem chladiče s aktivním odsavačem prachu, který nepřetržitě a automaticky chladič čistí. Dvoustupňová převodovka Overdrive s převodovými stupni pro práci i přepravu odstranila časově náročné přeřazování, např. při práci ve svahu a příjemně překvapila svou velkou tahovou silou. Pojezdová rychlost až do 30 km/hod redukuje neproduktivní doby přesunů po silnici až o 50 %.
Nový Lexion 600 s prostornou kabinou Vista CAB poskytuje řidiči i spolujezdci dokonalé pohodlí a vysoký komfort. Sloupek řízení s možností trojího nastavení výšky a sklonu lze přizpůsobit každému řidiči. Výkonná, plně automatická klimatizace A/C Matic pečuje při horkých a chladných dnech o zdravé a příjemné ovzduší v kabině. Chladnička pod sedadlem spolujezdce napájená samostatným agregátem poskytuje dostatek místa pro osvěžující nápoje a potraviny.
Ergonomickou multifunkční ovládací pákou reguluje řidič směr jízdy i pojezdovou rychlost, ovládá žací ústrojí i nastavení přiháněče a navíc má bezpečně pod kontrolou brzdu pohonu žacího ústrojí, natáčení sklopné části vyprazdňovacího dopravníku a také funkci vyprázdnění zásobníku zrna. Informace, mapování, ovládání a kontrola - to jsou úkoly elektronického palubního informačního systému CEBIS. Velkoplošný displej poskytuje řidiči podrobné informace o provozním stavu sklízecí mlátičky a nabízí mnoho dalších důležitých funkcí. Ovládací panel se vyznačuje přehledným uspořádáním jednoduchých, obrázkových ovládacích prvků.
Lexion 600 přesně mapuje výnosy a sklizňová období jsou zdokumentována a analyzována do všech podrobností. Informační systém CEBIS a software Agro-Map Start automaticky dodávají všechna potřebná data. Instalované snímače měří výnos a vlhkost zrna, informační systém CEBIS současně doplňuje tyto hodnoty o geografické souřadnice vypočítané pomocí satelitů. Všechna data se ukládají na mobilní čipovou kartu a software Agro-Map Start sestavuje z těchto informací načtených počítačem názorné přehledy o výnosech.
„V Lexionu 600 je soustředěno veškeré know-how, které si firma Claas osvojila za sedmdesát let výroby sklízecích mlátiček,“ říká závěrem Karel Hanyk. „Jeho výkonnost představuje světovou špičku, provozní bezpečnost je nadstandardní a technologická koncepce je velmi vyspělá. Vývoj této mlátičky byl směřován k jedinému cíli, a to zvyšování produktivity. Přesně to dokáže na všech polích.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down