V zemědělské praxi je celkem běžné, že uživatel „věří“ určité značce zemědělské techniky, a tak jsou na poli či na silnici vidět zelené, červené, modré i jinak barevně sladěné soupravy strojů od jednoho výrobce. Zcela neobvyklý, v České republice určitě ojedinělý, je případ, kdy si podle barvy jedné značky nářadí zákazník objedná stejně barevný stroj od jiného výrobce.
Na Šumavě, v okolí Nové Pece, Volar, Prachatic, Ktiše, stejně jako kolem Dubu, můžete potkat neobvyklé soupravy strojů Krone s traktory Case IH, které nejsou typicky červené, ale mají stejnou žlutozelenou barvu, jako technika za nimi. Majitelem těchto souprav je uskupení majetkově propojených firem, které zde obhospodařují téměř šest tisíc hektarů zemědělské půdy, z nichž mnohé se nacházejí v chráněné krajinné oblasti a v Národním parku Šumava se zpřísněným režimem hospodaření.
Hospodářské postupy blízké přírodě
Společnosti ZEFA, GWFA, ŠUMAVA, ZZV, AGRUP, ODŠ a ZZN tvoří majetkově propojenou skupinu, jejímž cílem je komplexní a integrovaný systém hospodaření v horské a podhorské části Šumavy při respektování základních přírodních, ekonomických a sociálních zákonitostí. „Veškerou hospodářskou činnost provádíme v souladu s legislativními normami a v úzké součinnosti s místními orgány státní správy a ochrany přírody,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. František Šimek, CSc., předseda představenstva, jednatel a ředitel společností. „Uplatňujeme hospodářské postupy blízké přírodě s cílem zajistit ekologickou stabilitu obhospodařovaného území. Kromě zemědělské prvovýroby, údržby krajiny, provozování myslivosti a ochrany přírody se zabýváme rovněž zpracováním zemědělské produkce a obchodem se zemědělskými komoditami a hospodářskými potřebami.“
V systému zemědělské prvovýroby obhospodařuje skupina společností přibližně 5,5 tis, ha zemědělské půdy, z nichž je asi 1300 ha orné, vše ostatní jsou louky a pastviny převážně v nadmořské výšce od 700 do 900 m. Na polovině výměry „zapustilo kořeny“ i ekologické zemědělství. Rostlinná výroba se zabývá především produkcí objemných krmiv a v nižších polohách také výrobou obilovin a řepky. Živočišná výroba je zaměřena výhradně na chov skotu, základem je více než 700 dojnic českého strakatého plemene, 800 krav bez tržní produkce mléka a tomu odpovídající počet telat, jalovic a býků ve výkrmu, celkem přes 3000 kusů skotu.
Do kopců se hodí Krone
Vlastní technické provozy mají společnosti ZEFA Volary a Agrup. Jsou vybaveny technikou pro rostlinnou výrobu a zajišťují práce nejen na svých pozemcích, ale také všem ostatním spřízněným firmám.
„Do roku 2003 jsme až na drobné výjimky žádné nové stroje nekoupili,“ vrací se do historie Ing. František Šimek. „Většina společností se transformovala z bývalých státních statků a v podstatě až do roku 2003 pracovala s technikou, kterou zdědila po svých předchůdcích. Původní stroje byly zastaralé, poruchové a nevýkonné, takže jsme dokonce museli využívat služeb, což je pro tak velký podnik nevhodné. Ten by je měl spíše ostatním poskytovat. Hlavní investice proběhly až v roce 2005. Od samého začátku se snažíme o to, aby nákup nové techniky byl smysluplný, měl dlouhodobou koncepci a aby jednotlivé typy strojů zapadaly do celého technologického systému. Proto je pořizování mechanizace centrálně řízeno společností ZZN, která poskytuje všem ostatním firmám také poradenské, účetní a řídicí služby.“
„V roce 2005 jsme oslovili několik výrobců a dovozců zemědělské techniky,“ pokračuje ředitel. „Požadovali jsme robustní a spolehlivé stroje na sklizeň pícnin s vyspělou konstrukcí a dlouhou životností. Posuzovali jsme různé nabídky a nakonec jsme se rozhodli pro techniku Krone, která naše požadavky bezezbytku splňovala. Důležitým momentem při rozhodování byla také blízkost servisu, obchodní partner Liva Předslavice se nachází téměř uprostřed území v rámci skupiny našich podniků. Nemalou roli sehrál i vzhled strojů, který přímo ladí se zdejšími kopci a šumavskou přírodou. Naše firmy nejsou jen jednostranně zaměřeny na zemědělskou výrobu a zpracování zemědělské produkce, ale snažíme se hospodařit v souladu s požadavky na údržbu krajiny a ochranu přírody.“
Masivní nákup v jednom roce
Před dvěma lety zakoupila zmíněná skupina firem kompletní linku na sklizeň pícnin, zejména senáže. „Rozhodovali jsme se, zda sklizeň pícnin postavit na řezačce nebo sběracích vozech či lisech s baličkou,“ vysvětluje ředitel Šimek. „Již z minulosti máme vybudovanou rozsáhlou síť silážních žlabů, což z výběru prakticky vyloučilo lisy. Přesto tuto technologii využíváme u stád skotu, které se nacházejí ve vyšších polohách, daleko od silážních jam, lis Krone Vario Pack 1800 MC s řezáním vytvoří ročně asi osm set balíků. Sklizeň pícnin jsme nakonec postavili na sběracích vozech, které mají v porovnání s řezačkou nižší pořizovací i provozní náklady. To však nebyl jediný důvod našeho rozhodnutí. Chováme krávy českého strakatého plemene s průměrnou dojivostí kolem 5500 litrů, které jsou od jara do podzimu na pastvě. Nejde tedy vyloženě o intenzivní chov mléčného skotu, takže požadavky na krmnou dávku nejsou tak vysoké, jako v chovech s celoročně ustájenými vysokoprodukčními dojnicemi s užitkovostí kolem 9000 litrů. Tam je řezačka asi nezbytná. Přesto dosahujeme u senáží velmi dobré kvality, v loňském roce jsme měli průměrnou známku 1,4, řada jam byla dokonce hodnocena jedničkou. Základem krmné dávky je senáž, seno a jadrná krmiva, kukuřičnou siláží krmíme pouze býky ve výkrmu.“
Páteř linky na sklizeň pícnin tvoří dva sběrací vozy Krone ZX 40 GL, tři žací lišty včetně nejvýkonnější trojkombinace Krone Easy Cut 9000 bez kondicionéru, nesený obraceč KV 8.80 se záběrem 8,8 m, dva menší shrnovače s bočním řádkem Swadro 1201 A a jeden třírotorový shrnovač Krone Svadro 1010. Zakončují ji dva francouzské mulčovače Suire, opět z nabídky předslavické společnosti Liva, které slouží k ošetřování okrajů pozemků, pastvin a likvidaci nedopasků. „V této souvislosti bych chtěl pozvat širokou zemědělskou veřejnost na největší aktivní prezentaci komplexní pícninářské technologie Krone v České republice, která se uskuteční 23. května od deseti hodin na pozemcích ZEFA Volary ve Zbytinách na Prachaticku,“ neodpustil si pozvání Ing. František Šimek, CSc.
Třešnička na dortu
Senážní vozy Krone s těžkým řezacím rotorem o objemu 40 m3 a celkové hmotnosti 22 tun potřebují odpovídající energetický prostředek, obzvlášť v kopcovitém terénu. Proto padla volba na dva traktory Case IH CVX 1195 s plynulou převodovkou, které jsou i v těchto náročných podmínkách vyváženou kombinací sběracích vozů.
Proč však v barvě Krone? „Žádná činnost by neměla být jen o výrobě či ekonomice, ale také o estetice či jiných bohulibých aspektech,“ odpovídá Ing. František Šimek. „Pro nás, kteří hospodaříme v chráněné krajinné oblasti a národním parku, to platí dvojnásob. Dnes nám linka na sklizeň pícnin ladí nejen výkonem, ale i barvou. Jsem přesvědčen o tom, že když kupujeme techniku za mnoho milionů korun, tak už nás sto tisíc za třešničku na dortu v podobě stejné barvy nevytrhne. Z celkového nákladu jde o tak malé procento, že to stojí za to. V roce 2005 jsem zakoupili ještě manipulátor JCB 540.70, který není v tradiční žluté, ale opět v barvě Krone, o rok později jsme si pořídili těžký traktor Case IH Magnum 310, jak jinak než v žlutozeleném zbarvení. Je určen pro těžké polní práce ve společnosti Agrup Dub, jako je orba a podmítka, aby bylo jeho využití stoprocentní, budeme muset v příštím roce k němu pořídit další techniku, především secí kombinaci.“
Spokojenost s technikou i obchodním partnerem
Podle slov ředitele Šimka jsou s technikou Krone velmi spokojeni, a to i přesto, že je o něco dražší, než nabízí konkurence. Cena ale odráží kvalitu. I přes vyšší prvotní investici se stroje Krone -vzhledem k provozním nákladům, dostupnosti náhradních dílů a dlouhé životnosti - bohatě vyplatí. Dnes již hospodářská skupina několika firem není ani v nejmenším závislá na službách, naopak je někdy poskytuje. V budoucnu by se chtěla službami zabývat více, neboť v tamním regionu hospodaří řada menších zemědělců s výměrou sto či dvě stě hektarů, s kterými již spolupracuje. Pro ně je dnes neekonomické pořizovat si vlastní velkou výkonnou techniku, která pak část roku zahálí.
Stejná spokojenost je i s traktory Case IH. „Chtěl bych také vyzdvihnout dobrou spolupráci s naším obchodním partnerem Liva Předslavice,“ říká závěrem Ing. František Šimek, CSc. „Vychází nám ve všem vstříc a případné technické problémy operativně řeší. Za zmínku stojí i pružně fungující servis se skladem náhradních dílů, takže ani v sezónně nejsou žádné problémy. Je to partner, na kterého se můžeme spolehnout.“