Společnost AgriMachines SE zastupuje v České republice aplikační techniku Zunhammer. Německý výrobce je známý celou řadou zajímavých vychytávek a patentovaných řešení. Základem je jednoduchá, a přece sofistikovaná konstrukce, kdy cisterny samy o sobě mají nízkou hmotnost, a přitom velkou kapacitu: to jim dává velkou produktivitu, vylepšuje ekonomiku a v neposlední řadě šetří půdu. AgriMachines SE měla letos svůj stánek i na výstavě Animal Tech 2023 v Brně.
Ještě, než jsem došla na hlavní stánek společnosti AgriMachines, potkala jsem velkou žlutou návěsnou cisternu Zunhammer postavenou na třínápravovém podvozku, která doslova díky svému nápisu, zvala návštěvníky na stánek AgriMachines SE.
Aplikační cisterna SKE
Kdo se nechal pozvánkou zlákat, ten rozhodně neprohloupil. Na stánku mohl obdivovat taženou cisternu Zunhammer SKE 18500 l vystavenou v agregaci s dvanácti metrovým aplikátorem Glide-Fix, dále talířový aplikátor Zunhammer Kusgu ve třímetrové verzi nebo dokovací stanici Trista.
Tažená cisterna Zunhammer SKE 18500 l má všechny chytré konstrukční prvky cisteren Zunhammer. Příčný řez nádrží má tvar srdce. Není to ani tak kvůli romantice, nýbrž proto, že spodní část nádrže a tím i nákladu je uloženo úplně dole mezi nápravami. Výhodou je pak nízko položené těžiště a s ním spojená i lepší stabilita. Nádrž je plastová, to je nakonec další známá věc u cisteren Zunhammer a je beztlaká, takže nevyžaduje ani certifikaci ani pravidelné revize.
Další známým, geniálně jednoduchým, a proto patentovaným prvkem cisteren Zunhammer je rám, který slouží rovnou pro vedení kejdy. Ušetří se tak materiál a zároveň hmotnost.
Zunhammer má ve svém portfoliu jak cisterny s čerpadlem, tak bez něj. Vystavená SKE byla ve vyšší výbavě, takže disponovala čerpadlem o průtoku 4300 l/min. Měla flotační pneumatiky, podvozek odpružený pneumaticky pomocí měchů a odpruženou měla i oj.
Dokovací stanice Trista
V sortimentu má AgriMachines několik dokovacích stanic a na stánku v Brně byla k vidění dokovací stanice Trista, která funguje na principu třícestného ventilu, jež může být ovládán přímo z kabiny traktoru. V praxi to vypadá následovně: Cisterna s nasávacím ramenem přijede ke stanici a zasune rameno. Senzor ve stanici rozpozná rameno a otočí třícestný ventil, tak aby cisterna mohla sát. Když je plná, senzor opět dá pokyn třícestnému ventilu a přívod kejdy se zavře. Navíc je nastaven časový úsek kdy cisterna ještě přisaje vzduch, tak aby nedošlo k odkápnutí kejdy. Všechno se tedy děje automaticky a pro obsluhu je to velmi komfortní.
Zajímavá je i možnost vybavit dokovací stanici Trista NIR senzorem VAN-Control. Díky tomu je monitorována výživová hodnota kejdy v každé nasáté cisterně. To je výhodné například v případě službařů.