13.05.2007 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technika pro silážování

Výroba kvalitních siláží si žádá především výkonnou a spolehlivou techniku. Právě na problematiku silážování se ve svém výrobním programu zaměřuje společnost Euro Bagging, s. r. o., která v dubnu uspořádala ve Velkém Meziříčí Den otevřených dveří. Zájemci si tu mohli prohlédnout nejen výkonné silážovací stroje, ale také další produkty nezbytné pro úspěšnou výrobu konzervovaných krmiv.

Den otevřených dveří pro zemědělskou veřejnost uspořádala společnost Euro Bagging, s. r. o. letos v dubnu poprvé. Akce se uskutečnila v novém sídle firmy ve Velkém Meziříčí, kam se společnost přestěhovala vloni v srpnu.

Od strojů až po vaky
Euro Bagging je výrobcem a prodejcem zemědělské techniky pro silážování, rovněž vyrábí silážní vaky, které hrají významnou roli v sortimentu firmy. Kromě toho společnost prodává další potřeby nezbytné pro silážování, jako jsou silážní fólie, síťoviny na balíky, strečové fólie, biologické či chemické konzervaty, aplikátory silážních inokulantů a krycí sítě. Vedle vlastních strojů firma zprostředkovává prodej techniky několika zahraničních výrobců.
Účastníci Dne otevřených dveří ve Velkém Meziříčí si mohli prohlédnout nejen podstatnou část sortimentu firmy, ale mohli shlédnout také ukázku správného balení hmoty do balíků. „Chtěli jsme zákazníkům předvést, jak správně seřídit baličku a použít fólie či síťovinu, aby byla jejich spotřeba co nejefektivnější. Lidé stále dělají při balení chyby,“ konstatoval ředitel společnosti Ing. Petr Jurek, který svým zákazníkům během akce rozdával cenné rady a informace.

Nové prostory umožní expanzi
Jak informoval Ing. Jurek, firma se zaměřuje především na výrobu a prodej velkých silážních strojů, kombinovaných strojů na mačkání a plnění a výrobu silážních vaků. Tyto produkty tvoří nejvyšší podíl na jejím obratu. „S technologií vakování jsem začínal v roce 1996, a to nejdříve dovozem strojů a vaků z Kanady. V roce 1998 byla založena společnost Euro Bagging, s. r. o., a zahájena výroba vaků v České republice,“ prozrazuje ředitel a dodává, že od roku 2004 firma vyrábí také vlastní techniku na silážování.
Společnost Euro Bagging má tři hlavní prodejní místa. Zatímco Česká republika je místem pro obchodování s celou střední Evropou, západní Evropu má na starost pobočka v Nizozemsku. Od loňského roku má firma pobočku i na Ukrajině, kde se vyrábějí stroje a vaky pro země bývalého Sovětského svazu. Největší zájem o velké stroje na silážování mají podle Ing. Jurka kromě České republiky také na Slovensku, Maďarsku a v Polsku. Kombinované stroje se prodávají zase nejvíce v západní Evropě a Pobaltí.
Jak dále sdělil, nové sídlo firmy ve Velkém Meziříčí, které disponuje většími prostory, umožní zvýšit objem výroby. V areálu už od minulého roku stojí jedna nová hala, ve které se vyrábějí silážní vaky. Druhá, zatím rozestavěná, bude sloužit k výrobě strojů. Její kolaudace by měla proběhnout letos v srpnu. „Naše výrobní kapacita byla dosud omezená, ročně jsme vyráběli okolo čtyřiceti strojů, přičemž většina z nich šla na export. S dostavbou druhé výrobní haly, kde se bude uplatňovat dvousměnný provoz, budeme moci vyrábět dvakrát tolik“ slibuje Ing. Jurek.

Pro kvalitní stlačení silážované hmoty
Vhodným zařízením pro senážování či silážování hmoty je silážní lis Euro Bagger. Mezi ty patřil i model EB 3000 S, který si mohli návštěvníci na Dni otevřených dveří prohlédnout. K docílení vysokého stlačení silážované hmoty se u tohoto stroje využívají brzděná lana. Díky rychlému naplnění vaku při dosahování vysoké hustoty siláže vznikají velmi nízké ztráty na sušině.
Rotor stroje je tvořen dvěmi řadami prstů uspořádaných do dvou šroubovic od středu k okrajům, čímž je zabezpečeno plynulé plnění vaků. Důležitou částí je čechrací hřídel umístěná mezi příjmový stůl a rotor , která načechrává a plynule přisunuje silážovanou hmotu k rotoru. Lis může být osazen i druhou čechrací hřídelí nad rotorem k rozmělnění vrchní vrstvy naskladňované hmoty, což se odráží v nižší energetické náročnosti stroje. Výkon lisu při silážování vojtěšky činí 40 až 60 tun za hodinu, při silážování kukuřice dokonce 60 až 110 tun za hodinu. Požadovaný výkon traktoru je nad 120 koňských sil.

Pro skladování zrna ve vacích
V nabídce strojů firmy Euro Bagging figurují také kombinované stroje Grinder Bagger určené k mačkání a plnění vlhkého zrna do vaků. Plnění zprostředkovává šnekový systém, který zaručuje intenzivní stlačení krmiva. Jak informoval Ing. Jurek, firma nabízí hned několik modelů. „Zákazník si nyní může vybrat typ přesně podle svých potřeb. Koupit si může buď stroj určený pouze k plnění zrna do vaků, nebo může zvolit model, který kombinuje obě pracovní operace – tedy mačkání a plnění.“
V současnosti je podle něj nejprodávanějším strojem model GB-6 s umístěnou mačkací jednotkou. Pro společnosti, které už mají mačkací stroj nebo se rozhodly pro oddělený systém mačkání a vakování je vhodný typ GB-6-F bez mačkací jednotky. Třetí variantou je GB-6 FHSM, která je navíc vybavena vlastním motorovým pohonem. Všechny modely mají výměnný systém tunelů, jejichž průměry jsou 1,5 metru nebo dva metry.

V kompostérech je budoucnost
Vedle techniky pro silážování si zájemci ve Velkém Meziříčí mohli prohlédnout i technologii na kompostování. Tu představoval kompostér CM-3,0. Jde o novinku, která byla přestavena na Techagru 2006. „Vzhledem k současné legislativní povinnosti zajistit likvidaci biologicky rozložitelných odpadů se kompostéry v poslední době dostávají do popředí zájmu. Proto věříme, že je v těchto strojích budoucnost. V západní Evropě už je o tyto technologie zájem a u nás je to zatím otázka času,“ konstatoval Ing. Jurek. Dodal, že společnost prodává tři typy těchto kompostérů.

Mobilní mačkače
Kromě strojů vlastní výroby společnost Euro Bagging prodává i techniku několika zahraničních firem. „ Ze zahraničních partnerů je pro nás nejpodstatnější anglický výrobce mobilních mačkačů vlhkého zrna Superior, se kterým udržujeme už několik let významnou spolupráci. My prodáváme jejich mačkače ve střední Evropě a oni zase obchodují naše produkty ve Velké Británii. Kromě toho nám dodávají mačkací jednotky do našich kombinovaných strojů,“ vysvětlil Ing. Jurek.
Do série mobilních mačkačů Superior SM patří dva modely - SM 6000 a SM 9000, které dokáží zpracovávat jak vlhké, tak suché zrno. Oba typy jsou standardně vybaveny tříbodovým připojovacím systémem. Série Superior SH se skládá rovněž ze dvou modelů - SH 10 000 a Super 16. Jsou to vysokokapacitní robustní stroje s vyztuženým rámem a hnacím pohonem. Určeny jsou především pro větší farmy a podniky služeb. Na přání lze dodat i speciální verzi vybavenou IBC nádrží a U komorou pro míchání aditiv.
Superior Quick Mix je série s vlastním míchacím systémem, nabízí kombinaci mačkání zrna s možností přimíchávání například minerálních krmiv, melasy či jiných doplňků k výrobě finální krmné směsi. Řada má dva modely GM 6000 s výkonem pět tun suchého zrna za hodinu a QM 9000 s výkonem deset tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down