12.07.2024 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technologie blízké budoucnosti

V expozici společnosti CIME Pelhřimov dominovala na výstavě Naše pole technika Agrisem vhodná k přípravě půdy a zakládání porostů technologií strip-till. „Tyto stroje na česká pole patří, mezi zemědělci je o ně čím dál větší zájem,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Miroslav Mikulič z pelhřimovské společnosti. „Pro aktivní předvádění jsme si od stejného výrobce připravili řezací válce Faca, které během jednoho přejezdu zpracují meziplodinu a vytvoří mulč a také secí stroj Boss pro technologii no-till.“

V expozici nemohla chybět ani manipulační technika Merlo a Schäffer a traktory značky Massey Ferguson, kterou firma v některých částech republiky zastupuje.

Od ekologie k ekonomice

„Stroj Stripcat na pásovou přípravu půdy je vhodný do těžkých, kamenitých, nebo problematických podmínek s nedostatkem vláhy a erozí ohrožených půd,“ vysvětluje Miroslav Mikulič. „Černo-bílá technologie strip-till vyvinutá do evropských podmínek řeší v půdě vzduch, vodu a živiny. Podrytím do hloubky 5 až 30 centimetrů v pásu širokém 15 až 30 centimetrů, kdy se orná půda pouze nadzvedne a načechrá, se do zpracovaného profilu dostane vzduch, který je důležitý proto, aby kořeny rostly co nejhlouběji, kde je dostatek živin a vody. Tím, že kypřicí radlice pracuje pouze v řádku, nikoliv plošně, šetří se půdní vláha, navíc se do vytvořené drážky stahuje voda z okolí. Během této pracovní operace lze také dodat do půdy hnojivo, ať už minerální, digestát nebo kejdu.“

Tato technologie zlepšuje nejen ekologickou, ale i ekonomickou situaci zemědělců. S ohledem na lepší vzcházivost osiva rostou výnosy, přitom rychlejší založení porostů s nižším počtem pracovních operací má výrazný vliv na snížení nákladů.

Od kukuřice po obilniny

Technologie strip-till neslouží jen k zakládání porostu kukuřice, ale i řepy, řepky slunečnice, meziplodin či obilnin. Její využití je široké a tím se také zvyšuje užitná hodnota stroje Stripcat. Když se v srpnu seje řepka, je v celé republice pravidelně velké sucho. Pokud se využívá konvenční způsob zpracování půdy, je nezbytná vždy plošná hlubší a pak mělká kultivace a následují další přejezdy se secím strojem či válci. Tím se přeruší kapilarita, takže k semenům se vláha zespoda nedostane, a ze shora, když je sucho, už vůbec ne. Naopak porosty založené technologií strip-till rychle vyklíčí, neboť se voda stále drží v půdě. Podle Miroslava Mikuliče se sucha asi jen tak nezbavíme, takže strip-till je podle něj technologií budoucnosti.*

Více se dočtete v Zemědělci č. 29.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down