23.10.2002 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

To bylo poslední?

Tuto otázku mi položil jeden z diváků, kteří ke konci Dne Zemědělce sledovali předvádění práce sklízecích řezaček v kukuřici. Naše obava, že o řezačky na konci dne nebude zájem se tak nepotvrdila, ba naopak. Zemědělci by byli ochotni sledovat předvádění moderní techniky snad až do noci.

Předvádění se účastnily tři stroje renomovaných značek. O odvoz se postarala souprava traktoru John Deere s velkooběmovým návěsem Annaburger HTS 22.18 s výtlačným štítem.
JD 6750
Do kukuřičného porostu se jako první zakousla sklízecí řezačka John Deere 6750. Jejím srdcem je motor o maximálním výkonu 290kW. Pojezdové ústrojí je hydrostatické s třístupňovou převodovkou.
Sklizeň hmoty zabezpečoval univerzální plošný adaptér Kemper Champion 4500. Dále hmota postupovala dvěma páry vkládacích válců k řezacímu bubnu s 48 noži s automatickým broušením. Samozřejmostí je detektor kovů. Následují drtící válce s rozdílnými otáčkami, jejichž přítlak je možné nastavit, případně je při sklizni pícnin vyřadit z činnosti. O dopravu hmoty se stará dvanáctilopatkový metač. Výložník lze natáčet v rozsahu 200°.
Jaguar
Tento přívlastek nese ve svém názvu řezačka Claas 850. Pohon zajišťuje příčně uložený motor Mercedes Benz, který prostřednictvím klínového řemenu pohání přímo řezací buben. Ten disponuje 24 noži uloženými do V s automatickým brousícím zařízením. Předchází jej dva páry vkládacích válců s integrovaným detektorem kovů. O sklizeň se postaral plošný adaptér. Za řezacím bubnem následoval drtič zrna složený ze dvou válců s rozdílnou rychlostí otáčení. Ten je možné podle potřeby demontovat a nahradit za travní plášť. Metač disonuje lopatkami uloženými opět do tvaru V.
Pojezd je zajištěn hydrostaticky s třístupňovou převodovku. Směr, rychlost pojezdu i další základní funkce stroje jsou soustředěny do multifunkční páky.
Case 7400
Mnozí zemědělci znají tuto řezačku také pod označením Mammut. I tato řezačka disponovala univerzálním adaptérem vhodným pro sklizeň kukuřice i napříč řádky. Dále sklízený materiál postupoval k dvěma párům vkládacích válců s integrovaným detektorem kovu. O řezání se stará buben se spirálovitě umístěnými 48 noži. O jejich ostrost se stará automatické brousící zařízení. Výsledná řezanka má pak podle nastavení délku 5 až 16 mm. O dobré využití živin se starají drtící válce s rozdílnými otáčkami, jejichž účinnost je možné ovládat z kabiny. Možné je i jejich vyřazení z činnosti. Následuje čtyřlopatkový metač píce, který dopravuje hmotu do odvozního prostředku. Samozřejmostí je otáčení výložníku a naklápění koncovky. Zajímavostí jsou tlačítka nad pravým předním kolem, která umožňují ovládat broušení nožů, nastavení mezery drtících válců a zvedání vkládacího ústrojí.
Pojezdové hydraulické ústrojí je vybaveno třístupňovou převodovkou. O pohon stroje se stará příčně uložený motor s výkonem přes 300 kW.
Diváci projevovali o všechny řezačky zájem i po skončení předvádění. Všechny kryty byly odklopeny a všechny agregáty důkladně a zblízka prozkoumány. Už během předvádění doznala průzkumu a ohodnocení každá hromádka řezanky spadlá na zem. V ní přihlížející hledali, zda-li jsou všechna zrníčka narušena pro dobré využití živin.
Nakonec se ale diváci shodli na stejném závěru – záleží na obsluze, jakou mezeru mezi drtícími válci nastaví. Z toho plyne obecný závěr – i sebelepší stroj je především v rukou obsluhy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down