19.10.2009 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradiční podzimní svátek orby

Koncem září se tak jako každoročně konalo mistrovství České republiky v orbě. Zvláštní bylo tím, že o den později se na tom samém místě utkali oráči z celé Evropy. Součástí tohoto svátku orby nemohla chybět akce s názvem Den Zemědělce. A protože se konalo jak mistrovství ČR v orbě, tak mistrovství Evropy v orbě, byl také Den Zemědělce dvoudenní.

BV Technika, s. r. o., a Lemken
Flotilu strojů značky Lemken představila společnost BV Technika, s. r. o. Jako první se do strniště pustil podmítač Rubin 9. Tažené provedení je možné agregovat rovněž se secími stroji Solitair, a tím získat stroj pro bezorebnou nebo minimalizační technologii setí. Tato kombinace byla také na Dni Zemědělce aktivně předvedena.
Solitair je univerzální secí stroj s mechanickým výsevem a pneumatickou dopravou osiva. Předností konstrukce je umístění rozdělovacích hlav mimo zásobník o prostoru nad výsevní botky. Stroje se nabízí ve třech různých provedeních – nesený bez možnosti sklapování, nesený s hydraulickým sklapováním a tažený rovněž s hydraulickým sklapováním.
Nechyběly ani pluhy. Menší ze dvou pluhů byl čtyřradličný Varioval. Nastavení pracovního záběru těles je možné plynule hydraulicky od 30 do 50 cm. Jištění může být střižným šroubem nebo non – stop pružinami.
Druhým pluhem, který předvedl svou orbu, byl polonesený Vari – diamant (1). Skývu obracel šesti radlicemi. Patentovaná uzavřená lichoběžníková konstrukce rámu zajišťuje perfektní stabilitu pluhu a neměnné postavení prvního orebního tělesa při celkové změně záběru pluhu.

Opall Agri, s. r. o.
Jako další se na Dni Zemědělce představil tradiční český výrobce zemědělské techniky, firma Opall agri. Do aktivních ukázek se jako první pustil nesený čtyřradličný pluh Jupiter 140/90. Orební tělesa byla pološroubová s konstrukčním záběrem 350 mm. Tyto tělesa jsou určena především do středně těžkých až těžkých půd. Jištění orebních těles je non-stop pružinovým mechanismem a dále střižnou pojistkou proti zaklesnutí orebního tělesa, například pod skálu nebo větší kámen. Pluh byl dále vybaven paměťovým „memory“ válcem, který usnadňuje otáčení pluhu na souvratích. Ačkoli předváděný stroj měl čtyři radlice, díky stavebnicovému systému může být jednoduše vybaven i pátou radlicí. Záběr jednoho orebního tělesa je stupňovitě stavitelný na 300, 350, 400, a 450 mm. Pluh byl vybaven kombinovaným kolem, které vykonává funkci výkyvného podpěrného kola i přepravního kola. To zajišťuje komfort obsluhy i pro delší přejezdy. Vzadu měl pluh kotoučové krojidlo a na předních radlicích plazové krojidlo, což umožňuje dobré obracení skývy.
Druhým aktivně prezentovaným strojem byl šestiradličný polonesený pluh Evropa 160 (2), který táhnul traktor o síle 180 k.

Strom Export, s. r. o.
Dne Zemědělce se účastnila i společnost Strom export. Aktivně prezentovala dvě novinky pro rok 2010. Prvním byl podrývák Terraland TD 3000. Stroj se vyrábí v záběrech 3 a 4 m a připravuje se i pracovní záběr pro nejsilnější traktory.
Podrývák zpracovává půdu do hloubky až 65 cm, což přináší řadu výhod, které mají přímý vliv na půdní zdraví, a tím na dosažení vyšších výnosů u jednotlivých plodin. Hlavní nosný rám stroje je žárově zinkovaný, proto je i odolnější a tužší.
Snadný vstup pracovních těles i do velmi těžkých a přeschlých půd zajišťuje konstrukční geometrie. Třikrát lomený úhel podrývacích těles zajišťuje nejen snadný vstup do země, ale také dobrou průchodnost stroje. Tu podporuje i vysoká výška rámu (87cm) a vzdálenost podrývacích těles (85 cm). Špička podrývacích těles naruší vrchní vrstvu, která je dále bočními křidélky odříznuta. Konečnou fázi práce zajišťuje hrotový tandemový válec, který agresivními hroty rozbije nadělané hroudy.
Druhým strojem, který předvedl, co umí, byl talířový podmítač SwifterDisk SD 7000 (3). Stroj lze na podzim ke klasické podmítce, ale i na jaře pro předseťovou přípravu. Swifter konstrukčně vychází z kompaktoru Swifter. Vyrábí se ve verzi tažené, polonesené i nesené. Je to krátký talířový podmítač se samostatným uchycením každého z disků na ramenech jištěných gumovými segmenty pro bezproblémové překonávání možných překážek. Uložení je řešeno pomocí bezúdržbových ložisek. Pracující stroj měl za sebou ještě válec z tvrdé přírodní pryže Roadpacker, který díky své váze povrch krásně urovnal. Maximální pracovní záběr stroje je 7 m a po poli se pohybuje rychlostí 10 až 15 km/h.

Phoenix Zepelin Spol. s r. o. , P a L, spol. s r. o.
První stroj u předváděcí plochy společností Phoenix Zepelin Spol. s r. o. , P a L, spol. s r. o.  a přitáhnul pásový traktor MT 765C rok výroby 2009, který stačil nedávno vyhrát Zlatý klas na výstavě Země živitelka. Managment pásového traktoru dokáže nastavit pracovní rychlost a tuto rychlost je pak schopen držet a upravovat otáčky motoru.
Za traktorem byl agregován osmiřadý podmítač značky Köckerling. V České republice už těchto strojů jezdí 300 až 400. Oblibu si získal svou univerzálností, je určený jak pro základní podmítku v hloubce 10 až 12 cm, tak pro předseťovou přípravu až do hloubky 20 až 25 cm a dokonce může nahradit i orbu. V ukázkách se předvedl stroj o pracovním záběru 5,7 m, ale vyrábí se v záběru od 3 do 7,5 m.
Dalším traktorem účastnícím se ukázek byl nový kolový traktor 675 C s výkonem až 350 koní. Vybaven byl například Vario převodovkou nebo managmentem TMC.
Traktor měl za sebou podmítač Vector (4) o pracovním záběru 4,7 m. Vector je úplná novinka na trhu a nahrazuje v sortimentu čtyřřadé podmítače typu kvatro. Strojem Vector lze provést mělké zpracování strniště nebo hluboké základní kypření. Díky možnosti zpracování půdy až do 36 cm může nahradit i klasicko orbu. Podmítač byl vybaven úzkými dláty spirálovitého typu, vhodnými právě pro hluboké zpracování půdy. V nabídce jsou stroje s pracovním záběrem 4,6 až 8 m. Vector nabízí i komfortní obsluhu, například změnu pracovní hloubky lze provézt plynule přímo z kabiny traktoru.

Unicom Agro, s.r.o.
Společnost Unicom Agro, která zastupuje na českém trhu značku Amazone, přivezla ukázat zlomek strojů z širokého sortimentu. Kromě jiného má společnost Amazone ve svém portfoliu techniku pro zpracování půdy a techniku na setí. Ukázka patřila strojům takzvaného konceptu „C“. Představil se podmítač Catros(5), univerzální stroj pro přípravu půdy Centaur a secí stroj Cirrus.
Talíře podmítače Catrojsou uloženy na trvalém ložisku labyrintového typu, které je bezúdržbové. Jištění je řešeno pomocí čtyř kovových válečků, což je jednoduchý a spolehlivý systém. Na konci pracovních orgánů je zařazen pěch, který má za úkol zpětně utužit půdu. Catros ae vyrábí v záběrech 5,5 až 7,5 m, ale příští rok přijde na trh stroj s ještě větším záběrem. Předváděný typ měl pneumatikové pěchy, které zároveň slouží pro přepravu.
Druhým představovaným strojem byl Kentaur, určený pro mělkou podmítku i pro střední přípravu půdy. Výhodou tohoto stroje je možnost nasazení různých radliček, přičemž konkrétní stroj byl vybaven úzkými radličkami pro hluboké zpracování až do 40 cm. Pracovní sekce představuje tři nebo čtyři řady radliček podle toho, zda jde o verzi speciál nebo super, a dále dvěma řadami talířů. Konečnou fázi práce měly na starosti opět pěchy. Jištění je pomocí dvou pružin.
Posledním strojem byl secí stroj Cirrus, který je určen pro setí do všech půd kromě extrémě kamenitých. Obsah zásobníku měl 2200 l a pracovní záběr 4 m. Stroj se vyrábí ještě v záběrech 3 a 6 m. Je vybavován osvědčenými secími botkami RoTec s přítlakem 36 kg a RoTec plus s přítlakem 50 kg.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down