Společnost P & L působí na českém trhu od roku 1990 a za tu dobu dosáhla celkového obratu 2,37 mld. korun. Mimo jiné dodala svým zákazníkům 151 traktorů New Holland a 84 sklízecích mlátiček stejné značky. Na tomto úspěchu se významnou měrou podílí i středisko ve Žďáru nad Sázavou, které koncem října uspořádalo již V. tradiční dny otevřených dveří.
Toto středisko zahájilo svou činnost v roce 1992, nejdříve v pronajatých prostorách STS v Novém Veselí a od roku 1996 v bývalých garážích těžké mechanizace ve Žďáru nad Sázavou. Po kompletní rekonstrukci již zmíněných prostor vyrostlo na kraji města moderní technické středisko s 18 pracovníky, jehož předmětem činnosti je prodej a servis zemědělské strojů a nákladních vozů Iveco. „Tak jak nám naši partneři věnují svůj čas během roku, chceme je na konci sezóny pozvat k nám, posedět a popovídat si s nimi, poděkovat jim za spolupráci a představit všechny novinky“ vysvětlil nám záměr dnů otevřených dveří vedoucí střediska Ing. Jaroslav Šimon.
Oblíbené traktory New Holland
Podle Jaroslava Šimona je společnost P & L ve Žďáru nad Sázavou jedním z největších dodavatelů traktorů na Vysočině, od nejsilnějších strojů o výkonu 300 koní po nejmenší s výkonem 80 až 90 koní, které nacházejí uplatnění zejména u soukromých zemědělců. „Traktory New Holland vynikají špičkovými parametry, velmi dobrým poměrem mezi užitnou hodnotou a cenou a vysokou provozní spolehlivostí,“ dodává vedoucí střediska a pokračuje. „Řada zdejších zemědělců se proto již těší na zbrusu novou střední řadu TS-A.“
Ta je nástupcem úspěšné modelové řady TS. Změnou, která je patrná u všech pěti nových modelů na první pohled, je nová maska chladiče s progresivním designem a také prostorná, tichá a mimořádně komfortní kabina HorizonTM vybavená klimatizací. Nová generace motorů New Holland se jmenovitým výkonem od 101 do 144 koní splňuje nejnovější emisní normy TIER II. Traktory jsou vybaveny čtyřválcovými nebo šestiválcovými přeplňovanými motory s mezichladičem stlačeného vzduchu. Modely TS 110A, TS 125A a TS 135A mají ve výbavě čtyřventilovou hlavu motoru, vysokotlaké vstřikování Common Rail, unikátní snímání krouticího momentu, navyšování výkonu motoru Engine Power Managment a elektronické udržování konstantních otáček Engine Speed Managment.
V základní nabídce je převodovka Electro Command 16 x 16 s elektrohydraulicky řazeným reverzem vybavená elektronickou regulační hydraulikou tříbodového závěsu EDC. Na přání lze traktory vybavit převodovkou s automatickým řazením rychlostních stupňů nebo verzí 17 x 6 s patentovaným „rychloběhem“ a maximální rychlostí 50 km/h. Pro náročné uživatele je připravena automatika spínání pohonu přední nápravy a diferenciálu Terralock a souvraťový systém ukládání automatických funkcí do paměti. Pro všechny uživatele traktorů New Holland pak žďárské středisko připravuje pravidelná školení, aby dokázali využít všech možností, které jim tyto stroje nabízejí.
Minimalizace patří i na Vysočinu
Také na Vysočině přibývá zemědělců, kteří vlastní techniku umožňující setí nejen do tradičně připravené půdy, ale i do mělce připravené půdy nebo přímo do strniště. Drtivá většina zdejších zemědělců dnes zvažuje, zda půjde cestou půdoochranných technologií, a ti nejlepší už tuto technologii využívají.
„V posledních dvou až třech letech výrazně vzrostl prodeje kypřičů a jiných strojů určených k mělkému zpracování půdy,“ hodnotí situaci ing. Šimon. „Pro půdoochranné technologie máme připravenou techniku z dílny německého výrobce Köckerling, který se specializuje na radličkové podmítače a radličkové secí stroje se setím naširoko v různých záběrech. K setí do řádku doporučujeme americké diskové secí stroje Great Plains. Kromě radličkových kypřičů nabízíme i disková zařízení buď z dílny německé firmy Lemken, nebo od amerického výrobce Sunflower, který se specializuje na velké záběry. Právě americké kypřiče jsou při dnešním kurzu dolaru pro české zemědělce velice dostupné. Podle mě to jsou jediné diskové podmítače, které splňují kritéria náročného zákazníka, neboť baterie disků mají uchyceny na odpružené slupici. Veškeré nárazy na kameny, které jsou na Vysočině obzvlášť aktuální, se nepřenášejí na rám, ale tlumí je pružná jednotka. K setí kukuřice pak řada místních zemědělců už také využívá přesných secích strojů Kinze s přihnojením pod patu.“
Vysočina je pověstná intenzívním chovem skotu. Mezi zemědělci však přetrvává názor, že kde se aplikuje hnůj, nelze minimalizaci použít, neboť chlévskou mrvu je třeba zaorat. „Tento názor v současné době už neplatí,“ tvrdí ing. Šimon. „Problém totiž není v existenci hnoje, ale v kvalitě jeho aplikace. Při hnojení rozmetadlem Bergmann je možné použít i mělké zpracování půdy, neboť kvalita rozmělnění chlévské mrvy je dokonalá. Na různých ukázkách praktici a znalci odhadovali zhruba třetinovou až poloviční dávku hnoje oproti skutečnosti. Samozřejmě pro ty, kteří hodlají nadále využívat klasické zpracování půdy, máme připraveny i kvalitní pluhy Lemken a Kuhn.“
Obiloviny, brambory a pícniny
Jsou komodity, které na Českomoravské vrchovině dominují. Ke sklizni obilovin využívají zdejší zemědělci ve velké míře výkonné sklízecí mlátičky New Holland, z nichž největší zájem je o nový model CX. Pro menší a středně velké zemědělce jsou zase připraveny finské mlátičky Sampo. Z Finska pocházejí i baličky zavadlé píce a žací stroje Elho pověstné svou kvalitou zpracované hmoty. Vzhledem k tamním klimatickým podmínkám je nutné, aby posečená hmota co nejrychleji zavadala. Tyto stroje to umožňují, což se potvrdilo i na Vysočině. Vedle toho je firma P & L tradičním dodavatelem francouzské techniky na sklizeň píce Kuhn. Silné postavení má na Českomoravské vrchovině také značka Grimme, kterou nesou špičkové stroje pro pěstování a sklizeň brambor.
„Letošní nepříznivý rok poznamenal i zdejší zemědělce a většina z nich vyčkává, jaká budou dotační pravidla v příštím roce a hodně si od nich slibují,“ říká závěrem ing. Šimon. „Po vstupu České republiky do Evropské unie proto počítáme s větším zájmem o nové stroje.“