V rámci letošního Mistrovství republiky v orbě a současně probíhajícího Dne Zemědělce mohli návštěvníci této velkolepé akce vidět zajímavou soutěž. Stejně jako v loňském roce jsme pro ně připravili silové klání s názvem Traktor tahoun.
Úkol pro soutěžní traktory byl stejný jako loni a spočíval v co nejrychlejším přetažení hloubkového kypřiče Heliplow na dráze měřící tentokrát 90 metrů. Pracovní záběr podrýváku 4 metry, deset pracovních dlát a hloubka, práce, kterou jsme nastavili na maximálních 50 cm, to vše dávalo tušit, že to nebude úkol nijak lehký.
I když na druhou stranu je třeba konstatovat, že moderní podrýváky, včetně tohoto, jsou řešeny tak, že jejich pracovní odpor není nijak neúměrně velký a pokud se pracuje v hloubce do 40 cm stačí na uvedený model i traktor o výkonu okolo 200 koňských sil.
Tak slabý ale žádný z přihlášených traktorů nebyl a jejich výkony začínaly až na hodnotě 240 koní jmenovitého výkonu. Touto hodnotou (měřenou dle normy ISO) disponoval nejslabší účastník v soutěži, kterým byl McCormick ZTX 260, o zhruba 50 koní vyšší výkon, přesněji 288 k (opět dle ISO) měl Massey Ferguson 8280 Xtra a ještě vyšším výkonem, na hodnotě rovných 300 k (dle ECE R-24) disponoval Fendt 930.
Tyto tři traktory byli zástupci klasického kolového provedení a s tříbodovým závěsem kategirie III. Zapojení podrýváku, který byl na tento závěs stavěn jim proto nečinilo problémy. O něco těžší to měli další tři soutěžící, kterými byly již typické polní tahače, vybavené závěsem kategorie IV. jejich tříbodové závěsy musely být nejprve trochu upraveny, ale všem třem traktorům se nakonec podrývák zapřáhnout podařilo. O jaké traktory se jednalo?
Trojlístek nejsilnějších
Když půjdeme podle výkonu nahoru tak jako první musíme uvést kloubový traktor Case IH Steiger 375 QuadTrac s unikátním řešením pásových podvozků s jmenovitým výkonem motoru odpovídajícím jeho typovému označení. Šlo tedy o přesně 375 k (dle ECE R-24). Dalším silným strojem byl Challenger MT 845, pásový traktor s jmenovitým výkonem motoru 371 k (ECE R-24) a soutěžní pole uzavíral nejvýkonnější stroj a loňský vítěz, kloubový traktor John Deere 9520 s motorem o jmenovitém výkonu 450 k (ECE R-24).
McCormick MTX 260 si podrývák připojil jako první a po nezbytném vyzkoušení a kontrole pracovní hloubky se vydal na trať. Startovalo se přitom s podrývákem spuštěným na nastavenou hloubku. Do 50 cm zahloubený podrývák byl pro něj soustem, které sice zvládal, ale měl s ním co dělat. Nakonec dojel spolehlivě do cíle a to v čase jedné minuty a 12,1 sekundy.
Jako druhý změřil své síly s podrývákem a s černozemní půdou Hustopečí Maseey Ferguson 8280 Xtra, který ale na startu proklouznul více než bylo třeba a to jej zpomalilo. Takže do cíle dojel s o něco horším časem než jeho předcházející soupeř. Třetím traktorem, který najel na startovní čáru byl Fendt 930 TMS a očekávalo se, že by měl své dva předjezdce porazit. Také se tak stalo. Traktor vyrazil velmi dobře, bez zbytečného prokluzu a na podhuštěných pneumatikách zabezpečujících vyšší kontaktní plochu a tím i lepší záběr, se mu podařilo dosáhnout času pod jednu minutu.
Přestože první tři traktory jely statečně bylo více než jisté, že o boje na stupních vítězů se utkají tři polní tahače, přičemž se nejvíce sázelo na loňského vítěze, kterým byl traktor John Deere 9520 vybavený motorem s nejvyšším výkonem. Avšak i pásové traktory mohly překvapit, protože již v loňském ročníku si kupříkladu Challenger (tehdy model MT 745) vedl velmi dobře a skončil druhý.
Z trojlístku polních tahačů si jako první zapojil hloubkový kypřič traktor Case IH 375 STX QuadTrac a do cíle jej dotáhnul v čase 45,7 sekundy, čímž si zajistil minimálně třetí místo. Dále nastoupil na start John Deere 9520 a jak se dalo očekávat jeho čas byl rychlejší a činil 40,5 s. Na traktoru Challenger MT 845 mezitím pilně sundávali pomocný rám tříbodového závěsu, tak aby mohli dostat jeho ramena blíže k sobě a dokázali podrývák zapojit. Nakonec to stihli, hloubkový kypřič zapojili a v cíli se časomíra nestačila divit. Čas tohoto traktoru dosáhl na devadesáti metrech pouhých 35,1 sekundy a Challenger MT 845 byl tak v soutěži nejrychlejší a získal titul Traktor tahoun 2004.
Podívaná jak má být
Příčiny úspěchu či neúspěchu různých traktorů mohou být také různé. Tam kde není výkon motoru není jistě možné dosáhnout rychlého času. Je také jisté, že pásové provedení má mnohem lepší trakční schopnosti a tento závod byl dobrou ukázkou toho, že pásové traktory na pole patří.
Bohužel při jízdě s podrývákem není nikdy možné zajistit přesně stejnou pracovní hloubku a to ani když je vybaven opěrný i koly. Zprvu jsme si mysleli, že bude pro kontrolu stačit jen to, že se budou tato kola otáčet. Bohužel to neznamená, že bude stroj ještě ve stejné pracovní hloubce, protože ani když si na všech traktorech dá jejich obsluha ramena tříbodového závěsu do plovoucí polohy neznamená to, že podrývák pojede ve stejné hloubce.
Nicméně i tak, žádné hrubé porušení pracovní hloubky jsme nezaznamenali a u všech jízd jsme nejprve zkontrolovali zda je podrývák v přibližně vodorovně a to jak v příčném tak v podélném směru. Zkontrolovali jsme také zda s jeho opěrnými koly nelze při spuštění do pracovní polohy volně otáčet a dále jsme se i ujistili, že jsou pracovní orgány podrýváku zahloubeny u všech jízdy na přibližně stejnou hloubku.
Z pohledu našich možností jsme tedy udělali pro objektivnost soutěže maximum a to ostatní je pak již jen ve strojích lidech a samozřejmě i ve štěstí. Ostatně tak jako je tomu při každém sportovním klání, kde jen všechny tyto tři faktory dodané v dobré symbióze přináší úspěch, tedy místo nejvyšší.
Ale přesto, že soutěž je soutěž, nejde jen o to kdo vyhrál, ale také o to, že diváci měli možnost shlédnout dobrou podívanou a že traktory různých značek měly možnost se prezentovat. A prezentace to byla zajisté dobrá, protože ostudu si tentokrát neuříznul nikdo a všechny traktory se představily v dobrém světle.
Luboš Stehno
Výsledková listina – Traktor tahoun 2004
1. Challenger MT 845 35,1 s
2. John Deere 9520 40,5 s
3. Case IH STX 375 QuadTrac 45,7 s
4. Fendt 930 TMS 56,9 s
5. McCormick ZTX 260 1:12,1 s
6. Massey Ferguson 8280Xtra 1:16,8 s