29.06.2021 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Traktory pro sady a vinice

Traktory jsou univerzálními tažnými prostředky využívanými nejen v zemědělské prvovýrobě. Když vyloučíme traktory používané v komunální sféře, stavebnictví a lesnictví, zbude nám stále široká plejáda speciálů určených do sadů a vinic. A na ně se zkusím zaměřit v tomto článku.

Traktory do sadů a vinic musejí splňovat řadu požadavků, které vyplývají z podstaty práce v trvalých kulturách. Především se jedná o malé rozměry, dobré manévrovací schopnosti a ve vinicích musí zvládnout i strmá stoupání. A k tomu všemu musí poskytovat dostatečný komfort pro obsluhu a splnit emisní normy.

 

Málo místa na aftertreatment

Emisní normy jsou pro speciální traktory náročnou záležitostí, protože natěsnat emisní příslušenství pod malou kapotu motoru, to není snadná věc. Protože traktory z kategorie T2, kam patří i popisované speciály, měly doposud výjimku v emisních limitech a stačil jim stupeň Stage IIIB, výrobci toho využívali. V současné době však již výjimka neplatí, a tak musí nové motory splňovat platný limit Stage V. Používají k tomu povětšinou systému SCR+DOC+DPF, což není nic, co by překvapilo a je to běžné i u velkých traktorů.

Z pohledu výkonu motorů pokrývají výrobci speciálů nejčastěji spektrum od 70 do 110 k. Je to nutné, protože sadařské i viniční speciály jezdí často v kopcích a značnou část výkonu spotřebují pro agregované stroje, které bývají hnané hydrostaticky, nebo přes PTO. Používané motory jsou čtyřválcové, nebo často i tříválcové, protože mají výhodu v kratším zástavbovém prostoru. Jelikož elektronické řízení motorů je dnes nutností, bývá i ve speciálech možnost nastavení konstantních otáček motoru, někdy i systém navyšování výkonu. Záleží na tom, jakou úroveň komfortu daná značka nabízí.

 

Nejen jednoduché převodovky

Faktem je to, že speciály jsou stále konstruovány spíše jako jednodušší traktory. Tomu odpovídá i převodové ústrojí, které je nejčastěji mechanické, kombinující obvykle čtyřstupňovou převodovku s několika rychlostními rozsahy, případně je doplněné násobičem točivého momentu a reverzací při zatížení. U malých traktorů je někdy používán hydrostatický pojezd a jen málo výrobců nabízí koncept plynulé převodovky. Ale to se do budoucna může změnit. Přece jen výhody plynulého pojezdu jsou nesporné a krom vyššího komfortu je tu i přínos ekonomický, pokud řízení motoru a převodovky pracuje v symbióze a umožní udržet otáčky motoru v oblasti s příznivou spotřebou paliva.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 7/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down