09.01.2003 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trendem jsou vertikální šneky

Krmné míchací vozy si vydobyly pevnou pozici v intenzivních chovech skotu. Po dříve oblíbených horizontálních vozech se dvěma až čtyřmi míchacími šneky jsou nyní stále oblíbenější vozy s míchacím systémem vertikálním. Potvrdil to i loňský největší veletrh zemědělské techniky zaměřené na živočišnou výrobu Eurotier, který se konal v listopadu 2002 v německém Hannoveru. Vystavené horizontální krmné míchací vozy byste tam spočítali sice ne na prstech jedné ruky, ale více než dvě byste k tomu jistě nepotřebovali.

Proč vertikální míchací vozy? Odpověď je jasná: jsou šetrnější ke krmivu, a to zejména k siláži, která má řezanku dlouhou 3 až 4 cm, což je optimální pro konzervační procesy, avšak její další zkracování v míchacím noze je pro následnou konzumaci přežvýkavci zcela nevhodné. Obdobné je to se zkrmovanou senáží.
Jistou nevýhodou vertikálních krmných míchacích vozů je obtížnější zamíchání stébelnatých suchých hmot (seno, sláma), ale na těchto komponentech krmnou dávku staví málokdo. Další nevýhodou může být separace krmiva podle objemové hmotnosti, takže lehké a objemné materiály je třeba nakládat jako první. Když už jsme u toho nakládání, je třeba zmínit poslední nevýhodu vertikálních vozů, a tou je skutečnost, že většina z nich je odkázána na externí nakládání.
Dříve bylo u vertikálních krmných míchacích vozů obvyklé provedení s jedním šnekem. To pro velké farmy zřejmě nepostačuje, takže dnes mají takřka všichni v sortimentu dvoušneková provedení a někdy i varianty se třemi šneky – gigantické krmné vozy s objemem 50 m3, které potřebují být agregovány s traktorem o výkonu přes 250 koní.
Další šetrnou míchací alternativou je tzv. pádlový systém. Také tyto vozy nejsou při nakládání soběstačné a navíc těžko zpracovávají stébelnatý materiál. Zmínil jsem, že horizontální míchací vozy byly v Hannoveru také vystaveny. Je to pravda a toto provedení pochopitelně výrobci stále nabízejí, avšak takřka uniformě jen s jedním míchacím šnekem, aby se krmivo příliš nerozmělňovalo. Ze stejného důvodu také jen málo vozů bylo představeno v provedení s vybírací frézou a zdá se, že vykusovače a řezací štíty začínají dominovat.
Pojďme si nyní v krátkosti představit to, co v Hannoveru vystavovali hlavní výrobci krmných míchacích vozů.
Peecon
Tento výrobce má nabídku krmné techniky skutečně širokou, i když jde jen o vozy vertikální. Od jednošnekových vozů s objemem 6 až 14 m3 s mechanicky či hydraulicky stavitelným protiostřím a vyprazdňováním na vpředu umístěný pásový dopravník přes dvoušnekové varianty s objemem 15 až 30 m3 s vyprazdňováním vpředu a do stran po variantu tříšnekovou s objem ložného prostoru až 45 m3. Modely do objemu 24 m3 je možné vybavit zajímavým nakládacím zařízením pro nabírání balíků. Tyto vozy lze využít též pro míchání kompostu, pak jsou vybaveny prodlouženým vyprazdňovacím dopravníkem, který dosáhne do vozu.
JF
Firma JF představila v Hannoveru dvě novinky. Jednak dvoušnekový vertikální krmný míchací vůz vyráběný s objemy 19 až 27 m3. Vůz má tandemovou nápravu (zadní je řiditelná) a vyprazdňování je možné jak vpředu na příčný dopravník, tak vzadu na obdobný dopravník, nebo i na bocích vozu. S ohledem na to, že je vybaven dvěma šneky, má i čtyři protiostří. Druhou novinkou byl vůz s pádlovým míchacím systémem vyráběný s objemem 12 až 19 m3 s vyprazdňovacími možnostmi shodnými jako u předešlého vozu.
Strautmann
V nabídce má firma horizontální i vertikální krmné míchací vozy. Prvně jmenovanou variantu zastupují stroje s objemem 7 až 9 m3 a dvěma míchacími šneky. Vyprazdňování je na boku uprostřed stroje. Jako vybírací zařízení lze použít klasickou frézu, nebo známý řezný štít. Vertikální vozy jsou jak jednošnekové (6 až 14,5 m3) tak samozřejmě dle současného trendu i dvoušnekové s objemem 12 až 24 m3. Vyprazdňování je vpředu či vzadu na příčný dopravník. Vertikální i horizontální krmné míchací vozy mohou být jak v tažené, tak v samojízdné verzi.
Sgariboldi
Tato firma se zatím drží horizontálního míchání, avšak jen s jedním šnekem s pravostrannou a levostrannou šroubovicí. Díky tomu musí být vyprazdňování vozu na bocích uprostřed. V Hannoveru byla vystavena jak verze tažená (v objemech 7 až 25 m3), předvedená s vybírací frézou tak varianta samojízdná (10 až 22 m3).
Schuitemaker
Také Schuitemaker jde s trendem dvoušnekových vertikálních krmných míchacích vozů. Vyrábějí se s objemem 14 až 20 m3, na tandemové nápravě a vyprazdňování vozu je v přední části. V nabídce jsou samozřejmě i vertikální jednošnekové vozy a též klasické varianty krmných vozů bez míchání.
Himel
Komplexní nabídku míchacích vozů má firma Himel. Od jednoho po čtyři šneky ve variantě horizontální, dále provedení vertikální v samojízdné i tažené variantě. Vyprazdňování je vpředu a horizontální provedení (5,5 až 17 m3) mohou být ve variantě s vybírací frézou a tandemovou nápravou. Vertikální vozy jsou v provedení s jedním šnekem a s objemem míchací vany 8 až 16 m3.
Keenan
Zajímavou novinku představila firma Keenan. Krmné vozy jsou totiž s pádlovým míchacím systémem u nějž je problémem zamíchat a nařezat seno a slámu. Nové vozy si však bez problému poradí i s těmito materiály. V jejich horní části je několik výkyvných prutů. Na ně se položí rozvázaný balík a pádlem je nadzvedáván a posunován k protiostří, kterým se materiál nařeže a spadne dovnitř vozu. Je to dobré řešení, protože díky tomu se krmivo s krátkou řezankou dále nezkracuje a dlouhostébelné seno lze takto nařezat.
Kuhn
Tato firma se ještě drží horizontálních míchacích vozů a na Eurotieru jeden tažený dvoušnekový prezentovala jako novinku. Nicméně v nabídce má již také vozy s vertikálním mícháním. Jde o jednošnekové typy Euromix I s objemem 8, 10 a 12 m3. Vyprazdňování je v přední části vozu, protiostří jsou ovládána hydraulicky. Horizontální krmné míchací vozy jsou v nabídce také v samojízdné verzi.
Faresin
Má v nabídce horizontální i vertikální krmné míchací vozy, tažené i. Vozy s horizontálním mícháním mají jeden centrální a dva pomocné šneky. Samojízdné varianty pojmou 10,5 až 19 m3 krmiva, tažené verze 7 až 19 m3. Zajímavá je samojízdná verze Smart, u níž není vybírací fréza v přední, ale v naopak zadní části stroje. Vertikální vozy jsou v jednošnekovém provedení s objemy od 7,5 do 19 m3. I tato firma nově zařadila dvoušnekový vertikál s tandemovou nápravou, čelním vyprazdňováním příčným dopravníkem a objemem míchací vany 15, 18 a 22 m3.
Mayer
Také tento německý výrobce si připravil novinku a tak jako většina jeho konkurentů představil nový dvoušnekový vertikální míchací vůz. Vyrábí se s objemy od 14 do 24 m3 samozřejmě na tandemové nápravě, s dvěma hydraulicky ovládanými protiostřími a vpředu umístěným příčným vyprazdňovacím dopravníkem. Kromě této novinky jsou v sortimentu také klasické vozy v jednošnekovém provedení (6 až 12 m3).
Unifast
Jak se v Hannoveru zřetelně ukázalo, jeden šnek je málo, a tak je třeba dvou a v případě firmy Unifast dokonce tří vertikálních šneků. Posledně jmenovaný krmný míchací vůz je skutečně gigantický, vždyť pojme 50 m3 krmiva a by jej dobře promíchal, musí se agregovat s traktorem o výkonu 240 k! Osmnáct tun hmotnosti vozu je rozděleno na tři nápravy a včetně oje vůz měří na délku rovných 10 m. V podstatě jde o malý kamionový návěs.
Tatoma
Jeden šnek stačí. Tohoto se drží španělská firma Tatoma, jenž má v sortimentu vertikální i horizontální krmné míchací vozy, oba v provedení jen s jedním šnekem. Horizontální vozy mohou být jak tažené s objemy vany 7 až 20 m3, tak v provedení samojízdném (10 až 20 m3).
BVL
Jako jedna z mála nabízí německá firma Bernard van Lengerich na svých jednošnekových vertikálních vozech Vmix vykusovač siláže, takže tato zařízení nepotřebují nakládač. Vozy V mix se vyrábějí v objemech 8 10 a 12 m3 a mimo zmíněného vykusovače mohou být opatřeny i řezným štítem. Také BVL má v nabídce dvoušnekový vertikální vůz s bočním vyprazdňováním vpředu i vzadu a objemem vany 13 až 40 m3.
Lucas.G
Tato francouzská firma je známá i na našem trhu svými rozvolňovači balíků, které zároveň mohou sloužit jako krmné míchací vozy. Mimo těchto strojů, které při míchání krmivo značně rozmělňují, je v nabídce i pravý opak – krmný míchací vůz s pádlovým mícháním a objemem vany 15 m3.
Shlebourne
Krmné vozy vyrábí spousta firem, takže na Eurotieru byly kromě evropských k vidění i zámořští výrobci. Příkladem je tento americký výrobce, který má v nabídce vertikální krmný míchací vůz s objemem 6 až 10 m3.
R.M.H.
Horizontální krmné míchací vozy ve vícešnekovém provedení jsou stále v nabídce firmy R.M.H. Vyrábějí se jak ve verzi tažené o objemu 12 až 20 m3, tak v samojízdné verzi s objemem 8 až 20 m3. Také vertikální vozy mohou být tažené, a to v provedení s jedním nebo dvěma šneky (4 až 26 m3), nebo samojízdné s klasickou čelní frézou (14 až 22 m3).
Marmix
Tato firma přestavila tažené horizontální krmné míchací vozy v tříšnekovém provedení. Vyrábějí se v objemech 5 až 11 m3, vyprazdňování je v přední části vozu vlevo, či vpravo a na přání mohou být vybaveny vybírací frézou.
Italmix
Vertikálního míchání se drží firma Italmix. V nabídce jsou jak vozy s jedním míchacím šnekem a čelně umístěným vyprazdňovacím dopravníkem (6 až 13 m3), tak varianty se dvěma šneky (14 až 30 m3) a také provedení samojízdná (14 až 26 m3). V nabídce je i systém pro nakládání balíků.
Trioliet
V loňském roce představila tato firma novinku, dvoušnekový vertikál s vykusovačem siláže. V Hannoveru vystavila jako jedna z mála i tříšnekové provedení triliet 3000 s objemem míchací vany 30 m3.
Seko
Také tato firma je schopna nabídnou provedení horizontální i vertikální s vlastním pohonem, nebo vyžadujícím agregaci s traktorem. Zajímavá je samojízdná varianta určená pro krmení v malých stájích. Je tvořena horizontálním krmným vozem s objemem 5 až 11 m3 a speciální pohonnou jednotkou s plošinou pro obsluhu, která se připojí místo traktoru.
Frasto
S jedním šnekem vertikálním, nebo horizontálním vyrábí krmné míchací vozy firma Frasto. Vystaveny byly vertikální stroje, které se vyrábějí s objemem 9 až 11 m3 s vyprazdňováním do boku a manuálně ovládaným protiostřím.
Walker
Nakládací zařízení pro balíky má u svých jednošnekových vertikálů i firma Walker. V nabídce jsou také vozy dvoušnekové, jejich objem může být až 30 m3 a vyprazdňování lze uskutečnit na bocích vozu i v jeho zadní či přední části.
Storti
Nabídku firmy Storti lze označit jako kompletní. Obsahuje horizontální krmné míchací vozy s objemem 5 až 19 m3 a vertikální s objemem 12 až 20 m3. Horizontální i vertikální vozy mohou být jak tažené tak samojízdné.
Krmné míchací vozy dnes vyrábí mnoho firem, jen u nás je jich několik. Uvedený přehled přibližuje všechny, které se zúčastnily loňské nejprestižnější evropské výstavy zemědělské techniky používané v živočišné výrobě. Mnoho z nich se na našem trhu vůbec nevyskytuje, a proto nebyly jejich produkty ani podrobně popsány. Šlo spíše o to, abychom čtenáře informovali o zajímavých krmných vozech, které doposud neznali a popravdě řečeno i my jsme se s některými z nich setkali poprvé.
Text a foto Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down