27.04.2005 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tři dny ve znamení zelené korunky

Jedním z významných partnerů zemědělců v jihozápadních Čechách je společnost Liva Předslavice. V jejím programu naleznou techniku pro pěstování a sklizeň brambor AVR, mulčovače Cabe, systémové nosiče JCB, traktory Case IH, rozmetadla Rauch, satelitní navádění traktorů a mlátiček Trimble a stroje pro sklizeň pícnin značky Krone. Především technice s královskou korunkou ve znaku byly věnovány Dny otevřených dveří v Přeslavicích, které od 6. do 8. dubna navštívilo více než tři sta zemědělců z celé republiky.

V areálu firmy bylo pro zemědělce připraveno na 50 modelů žacích strojů, obracečů, shrnovačů či lisů Krone, ale i velkoobjemový senážní vůz, prohlédnout si však mohli také stroje ostatních značek.

Diskové žací stroje
Největší zastoupení měly v Předslavicích diskové žací stroje. Na otázku proč je vcelku jednoduchá odpověď: firma Krone vyrábí více než 30 modelů. Ať už v zadu bočně nesené žací stroje AM s pracovní šířkou od 2 do 2,40 m, či tažené žací stroje AMT o záběru 4,88 m, tak především diskové žací stroje EasyCut. Právě tato kategorie nových žacích strojů je nejpočetnější. Pro zemědělce jsou připraveny čelně nesené žací stroje o záběru 2,71 a 3,14 m, zadní bočně nesené žací stroje s pracovní šířkou 2,71 až 4,00 m, tažené žací stroje s pracovním záběrem 2,71 až 6,20 m a trojkombinace s šířkou záběru 9,00 m. Převážnou většinu všech modelů lze vybavit prstovým nebo válcovým kondicionerem, některé pak shazovacím dopravníkem. „Žací stroje EasyCut vycházejí ze staršího osvědčeného modelu AM, mají však řadu nových technických prvků,“ řekl týdeníku Zemědělec Libor Jungvirt, obchodní ředitel společnosti Liva. „Ať již dokola uzavřenou a absolutně těsnou klínovitou žací lištu, která umožňuje kvalitní sečení i v těžších podmínkách, či patentované zavěšení EasyCut Balance, jež přispívá k optimálnímu vedení stroje, nebo satelitní pohon Krone s velkými čelními koly a žacími disky daleko vpředu. Samozřejmostí je rychlovýměnný systém nožů, které se mohou volně otáčet. Zemědělci u této techniky oceňují především vysokou kvalitu práce, malý tlak na půdu, velkou průchodnost, tichý chod, bezporuchový provoz a dlouhou životnost.“
V areálu firmy nemohl chybět ani samojízdný žací stroj BiG M II, vybavený motorem Mercedes o výkonu 265 kW (354 koní), s pracovním záběrem 9,70 m a výkonem až 15 hektarů za hodinu. Pokud nebude zrovna pracovat ve službách, měl by se předvést i na Dnu Zemědělce 17. května v Bernarticích.

Obraceče a shrnovače
Pro přípravu senáže či sena nabízí Krone 15 modelů rotorových obracečů KW se čtyřmi až čtrnácti rotory a pracovním záběrem od 4,65 do 15,25 m. K jejich dlouhé životnosti přispívají masivní rám, maximálně pružné, nestejně dlouhé prsty Super C, přenos výkonu přes dvojité křížové klouby SynchroDrive a zcela bezúdržbová osmiramenná spojka pro pohon rotorů OctoLink. Úhel rozhozu a tím i nejlepší způsob čechrání a obracení lze nastavit. Obraceče Krone jsou konstruovány pro velké výkony.
Ještě o něco širší nabídka byla v sektoru shrnovačů Swadro, vystaveny byly jednorotorové i dvourotorové shrnovače s různým počtem ramen. Firma Krone však vyrábí i tří a čtyřrotorové stroje a její nabídka je opravdu široká: jednorotorové s pracovním záběrem 3,50 až 4,60 m, dvorotorové středové se šířkou záběru 6,80 až 8,80 m, dvorotorové s bočním shrnování ze záběru 6,20 a 6,80 m, třírotorové s bočním shrnováním z řádku širokého 9,70 m a konečně čtyřrotorové středové s pracovní šířkou 11 až 12,50 m. „Shrnovače Krone jsou velice výkonné, přitom šetrné vůči píci i pozemku,“ tvrdí L. Jungvirt. „K jednoduchému servisu a údržbě přispívá uzavřený rotor, od pracovního záběru 4,2 metru už v olejové lázni. U větších shrnovačů se využívá bezúdržbová, mimořádně odolná křivková dráha Dura-Max s tříletou zárukou. Výšku prstů lze nastavovat mechanicky nebo elektronicky plynule z kabiny řidiče. U některých modelů je možné při transportu ramena prstů sklopit.“
Podle obchodního ředitele je mezi našimi zemědělci velice oblíbený dvourotorový shrnovač. Swadro 1201 A, který jízdou tam a zpět vytvoří jeden řádek z 12 m. Tento model s vzadu umístěným hydraulickým pístem přesně kopíruje dráhu traktoru. Novinkou Dnů otevřených dveří byl ale dvourotorový středový shrnovač Swadro 900, který je vhodný do kombinace se samojízdným strojem BiG M.

Velkoobjemové senážní vozy
V předslavickém areálu čekal na návštěvníky vůz 4 XL. K největším modelům řady XL patří vozy 5 XL s objemem podle DIN 36 m3 (při středním stlačení 58 m3) a 6 XL s objemem 40 m3 (při středním stlačení má objem 67 m3). Senážní vozy Krone mají 39 nožů a těžký spirálový vkládací rotor se 78 vkládacími hvězdicemi, takže na každý nůž připadají dvě hvězdice. Mezi hvězdicí a nožem je rozteč jen 4,2 mm, což je zároveň teoretická délka řezanky. Vozy XL s automatickým napínáním podlahového dopravníku lze vybavit dvěma nebo třemi rozdružovacími válci, ve standardním vybavení je pak nový ovládací terminál v barvách Krone. K přednostem patří i výška rámu 1540 mm.
Dva nové modely ZX 40 a ZX 45 vycházejí z vozů 5 XL a 6 XL a jsou určeny nejen pro sběr zavadlé píce, sena či slámy, ale i k přepravě píce od samojízdných řezaček. Menší model má čistý ložný objem 38 m3, větší potom 43 m3, při středním stlačení tyto hodnoty odpovídají 65 a 73 m3. Jejich celková hmotnost se v závislosti na způsobu zavěšení pohybuje od 21 do 23 tun. Vozy v provedení GL jsou bez rozdružovacích válců, v provedení GD se dvěma či třemi rozdružovacími válci. Jejich předností je opět těžký spirálový rotor, který společně s 39 noži zabezpečuje příznivé parametry řezanky. Šířka sbírání je 1,9 m, minimální příkon tažného prostředku se pohybuje od 140 do 160 koní. Konstrukce vozu však umožňuje agregaci i s traktory o výkonu až 300 koní, v této kombinaci se podle obchodního ředitele dosahuje skutečně extrémních výkonů. Stěny vozu jsou vůči podlaze v kolmé poloze, takže nedochází k sesedávání a setřásávání materiálu, což je důležité pro vyprazdňování (podlahový dopravník se nepřetěžuje). K přednostem patří automatické napínání podlahového dopravníku, dostatečně dimenzovaná náprava a odpružení klasickými listovými pery nebo hydropneumaticky.

Lisy na kulaté balíky
Velkou pozornost budily mezi návštěvníky i svinovací lisy. Ať již s pevnou komorou Round Pack s průměrem balíků od 1,20 do 1,55 m, či stroje Vario Pack s variabilní lisovací komorou od 1,00 do 1,50 nebo 1,80 m či lisy na kulaté balíky s baličkou Combi Pack s pevnou nebo variabilní komorou. Při jedné jízdě se tak uskutečňují dvě pracovní operace, což přispívá k lepší kvalitě senáže a nižším nákladům. Šest modelů je vybaveno řezáním MultiCut s řazením 0, 7, 15 nebo 17 nožů.
„U všech lisů je osvědčené lisování pomocí obíhajícího řetězového dopravníku, který dokáže hmotu nejlépe stlačit,“ řekl v závěru Libor Jungvirt. „Model Round Pack má jeden dopravník, lis Vario Pack je vybaven již dvěma řetězovými dopravníky, které se otáčejí v protisměru hodinových ručiček a začínají s lisováním již od prvních otáček. V nejvyšší třídě jsou dva modely Combi Pack. Jde o klasické lisy na kulaté balíky usazené na jiném rámu, na němž se nachází i integrovaná balička s jednoduchým nebo dvojitým ovinováním. Balíky ovinuté fólií se odkládají individuálně nebo po dvou. Zejména v kopcovitém terénu je výhodou i to, že se odkládají na bok, takže se nekutálí. Technika Krone není nejlevnější, ale vzhledem ke kvalitě práce a životnosti jde v každém případě o efektivní investici.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down