Do letošní bramborářské sezóny vstoupila třeboňská společnost U + M Servis, která na domácím trhu zastupuje techniku Grimme, se třemi novinkami. Tu první si již mohli bramboráři vyzkoušet, druhé dvě přijdou na řadu při sklizni brambor. S jednou z nich se pak mohli setkat i návštěvníci veletrhu Techagro.
Zmíněnými novinkami jsou tažený čtyřřádkový sázeč GL 34 T, dvouřádkový sklízeč GT 170 a velikostní třídič WG 900
Jedním přejezdem až pět operací
První novinkou je tažený čtyřřádkový sázeč GL 34 T, který již v letošním roce pracoval v Polabí, lze ho však použít ve všech půdních podmínkách. Typová řada nových sázečů Grimme GL 34, 36, 38 T (čtyři, šest a osm řádků) je určena pro zemědělské podniky požadující velké výkony. Konstrukčně vycházejí z vysoce spolehlivých a úspěšných modelů Z a ZS, navíc přinášejí ještě něco navíc. Například zařízení pro přihnojení pod patu či vybavení pro sázení do odseparovaných hrůbků nebo novou kombinaci 5 v 1, která provádí pět pracovních operací jedním přejezdem. Od nakypření a nadrobení, přes přihnojení a sázení až k vytvarování hrůbků. Šetří se čas, náklady, půdní vláha a snižuje se nepříznivé utužení půdy. Všechna zařízení lze použít i samostatně.
„Od předešlých modelů se sázeč GL 34 T liší především tím, že má čtyřkolový podvozek s menšími koly, který zajišťuje lepší jízdní vlastnosti a dobrou stabilitu i na méně únosných půdách,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Daniel Trefil, vedoucí prodeje společnosti U + M Servis. Oproti dvoukolovým podvozkům s velkými koly je možné hluboký zásobník na brambory snadno sklopit přes kola až k povrchu pole, takže ho lze velice snadno plnit i z třístranného sklápěče. Sázeč je možné vybavit místo zásobníku zařízením k sázení předklíčených hlíz s plošinami pro osádku a pro odkládání lísek. Brambory se z lísek vyklápějí na pásy, které se automaticky posouvají k sázecímu ústrojí, přitom prázdné lísky se odkládají na odkládací plošinu.“
I nový model sázeče je vybaven osvědčeným sázecím ústrojím Grimme. Velká horní řemenice slouží k pomalému a především šetrnému vedení hlíz, naopak dole umístěné malé řemeničky s převodem dorychla „vystřelují“ brambory na dno brázdy. Nedochází tak ke zkulování hlíz a jejich rozteč v řádku je neustále konstantní. Dosavadní uživatelé oceňují u tohoto stroje také to, že mohou měnit odstup hlíz v řádku jednoduchou výměnou řetězek bez použití nářadí. Příznivě hodnotí i zařízení pro přihnojování pod patu, které během výsadby ukládá hnojivo v přesné vzdálenosti od hlíz. Hnojení pod patru přitom zajišťuje velmi dobré využití živin a omezuje únik hnojiva do okolí. Zároveň se snižují vynaložené náklady i nitrátové zatížení. K dalším přednostem patří omezení výskytu zelených hlíz díky dokonalému tvarovači hrůbků a vzhledem k lepšímu využití živin i podpora růstu brambor.
Nová červená raketa
Druhou novinkou letošního roku je dvouřádkový vyorávací nakládač bez zásobníku pod označením GT 170, který získal na loňské výstavě Agritechnica v Hannoveru stříbrnou medaili za nový systém hydraulické regulace přítlaku na hrůbek a hydraulické vedení hloubky Terra-Control. Tento systém umožní stálou hloubku vyorávání i při změně povrchu hrůbku. Sklízeč GT 170 byl navíc oceněn nezávislým institutem DLG jako stroj roku 2005. Vyorávací nakladače GT 170 se vyrábějí ve dvou provedeních: jde o kompaktní model GT 170 M s dlouhým prvním prosévacím pásem pro normální půdy a model GT 170 S dodatečně vybavený nabíracím pásem. Tento typ je podle D. Trefila ideálním sklízečem pro nepříznivé podmínky a vyšší rychlost sklizně.
Dvouřádkový sklízeč GT 170 nahrazuje model GZ 1700. A v čem se odlišuje od u nás velmi populární „rakety“? „Především novým rámem a novou koncepcí pohonů, což umožňuje obsluze dokonalý výhled až do zadní části stroje,“ vysvětluje Ing. Trefil. „Nově řešené pohony pomocí kardanů a klínových řemenů navíc přispívají ke snížení hlučnosti a prodloužení servisního intervalu. Nová je také hydraulická soustava s velkým průtokem, která zajišťuje dostatečné zásobení všech funkcí. Díky široce výklopným bočním krytům jsou všechny důležité komponenty lehce přístupné.“
Dalším novým technickým řešením je rozdružovací zařízené Multi-Sep, které garantuje účinné oddělení příměsí především na hrudovitých a lepivých půdách s příměsí menších kamenů. Pět dvojic protiběžných válců tvořených vždy válcem z měkčeného polyuretanu se spirálovitými segmenty a hladkým pogumovaným válcem jsou zárukou „čistého stolu“. Pro extrémně těžké lepivé půdy je možné sklízeč vybavit Rollenseparátorem. Vylepšen byl i výložník, zvětšila se jeho kapacita a vzhledem k šetrnosti k hlízám se u zásobníku změnila bočnice. Servisní technici ocení u nového stroje také kompletně nový rozvaděč s mnohem větším průtokem, který se například využívá u samojízdných sklízečů.
Do kuchyně, nebo na pole?
O tom, kterým směrem se vydají hlízy, rozhoduje třetí novinka, kterou společnost U + M Servis vystavila na brněnském veletrhu Techagro. Jde o velikostní třídič Grimme, jehož nekonečný pás slouží k oddělení hlíz podle dvou velikostí (sadba a ostatní). Zařízení šetrné k hlízám lze zabudovat do jakékoli příjmové linky, jeho výkon je 18 tun za hodinu. Základem velikostního třídiče je pryžové síto s natřásáním, elektrohydraulický pohon, systém vypichování uvízlých hlíz a ježkový váleček, který zajišťuje dobré čištění.
Tento stroj je schopen pracovat samostatně, nebo jako součást celé příjmové linky, popřípadě je možné ho začlenit i do stávajícího vybavení skladu. Poprvé byl představen v podniku ZAS Věž na Havlíčkobrodsku, kde je součástí příjmové linky Grimme, která přispěla svou šetrností k dobrému zpeněžení brambor v loňském roce.