25.01.2021 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trvale udržitelný: Claas Axion 960 Cemos

Vítězem Sustainable TOTY 2021, kategorie která je zaměřena na přínos pro životní prostředí, se stal Claas Axion 960 se systémem Cemos. Proč právě tento traktor a čím je ekologický? Jeho ekologičnost není zřejmá na první pohled. V kontextu s přínosy traktoru pro životní prostředí si totiž většina z nás nejprve vybaví autonomní stroje, nebo traktory na alternativní pohony, jakými jsou biopaliva, vodík, nebo elektrická energie. Ovšem toto je jen jedna stránka eko-pohledu. Životnímu prostředí může traktor velmi prospět také tím, když sníží nákladovou položku ve formě spotřebovaného paliva. To však vyžaduje buďto velmi zkušeného a nejlépe nějak motivovaného traktoristu, nebo nějaký systém, který by to zvládl místo něj. Jedním z takových systémů, který se nově uvádí na trh, je i Cemos, jenž má i vítězný Claas Axion 960. A právě díky systému Cemos vyhrál Axion 960 eko-kategorii pro rok 2021.

Moderní traktory se vyznačují stále větším počtem automatizačních prvků. Dnes samozřejmé je souběžné řízení motoru a převodovky pro udržení motoru v otáčkách s příznivou spotřebou paliva, obvyklým prvkem výkonných traktorů je satelitní navigace, aby se optimalizoval pohyb strojů po pozemku. Při aplikaci se využívá monitorování ošetřené plochy pro efektivní využití hnojiv a pesticidů, případně i variabilní aplikace. Ovšem stále zbývá spousta možností jak polní práce optimalizovat. Jednou z nich je optimalizace v nastavení traktoru a nářadí, která je v rukou traktoristy, nebo mu s ní může pomoci systém Cemos.

Z kombajnu na traktory

Cemos se jako první objevil na sklízecích mlátičkách, což bylo velmi logické. Jejich provoz je velmi náročný na správné seřízení, na druhou stranu k seřízení toho není až tak moc. Správným vyhodnocením hlavních parametrů, jako jsou ztráty zrna, výkonnost a průchodnost a především kvalita výmlatu lze získat hlavní indicie k tomu, jak sklízecí mlátičku seřídit a pomoci tak především nezkušené obsluze.

Ovšem u traktoru je to mnohem náročnější. Problém je v tom, že používá různé nářadí. Jednou je nesené, jindy tažené, pak zase poháněné přes vývodový hřídel. Každé vyžaduje určitý způsob nastavení a určité pracovní podmínky.

Přesto jsou některé prvky nastavení vždy společné. Je to například správný tlak vzduchu v pneumatikách a správné rozložení hmotnosti na jednotlivé nápravy. S tím si umí Cemos dobře poradit, nutnou podmínkou je namontovaný systém centrálního dohušťování. Správné doporučení vychází z přesné specifikace agregovaného stroje a doplňkových veličin, jako je typ půdy, případně její vlhkost a u půdozpracující techniky samozřejmě též hloubka zpracování.

Ovšem je možné jít dále. Například při práci s půdozpracujícím nářadím je vhodné určit správné nastavení EHR. To není takový problém, je však třeba, aby traktor měl instalovaný radar. Pak jde vyhodnotit prokluz kol a to je pro EHR cílový údaj. Vhodným nastavením reakční síly, při níž bude docházet k přizvedávání ramen, se dosáhne adekvátního výsledku. Pokud bude agregován pluh, je možné jít ještě dále a traktoristovi napovědět jak ho správně seřídit. Cemos v takovém případě nabídne vhodné možnosti nastavení a traktorista je může provést.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 2/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down