Vzhledem k neustále rostoucím cenám krmných komponentů je pro české chovatele skotu základní prioritou výroba vlastních kvalitních objemných krmiv. Kromě dobrého managementu je nezbytná především výkonná technika, kterou si mohli prohlédnout návštěvníci v pořadí již šestého dne firmy Pöttinger v Krásné Hoře. Hlavními pořadateli byly Agrozet České Budějovice, a. s. a místní zemědělské družstvo, které se specializuje na chov skotu.
Zemědělské družstvo Krásná Hora hospodaří asi na 5160 ha zemědělské půdy, z toho je 3400 ha orné. Chová přibližně 4000 kusů skotu, z toho 1350 dojených krav a přibližně 350 krav bez tržní produkce mléka. Každý den dodá do mlékárny 30 tisíc litrů mléka, ročně vyrobí asi 16 tisíc tun senáže a 12 tisíc tun kukuřičné siláže. V současné době dokončuje bioplynovou stanici, která spotřebuje dalších 2500 tun kukuřičné siláže za rok. Takové množství kvalitního krmiva by nebylo možné vyrobit bez moderní spolehlivé techniky s velkým denním výkonem. Předvedené stroje Pöttinger tyto parametry bezezbytku splňují.
Letos již deset tisíc prodaných strojů
Firma Pöttinger působí na zdejším trhu již čtrnáctý rok a v technice na sklizeň pícnin zaujímá podle Ing. Zdeňka Bílého, obchodního zástupce firmy Pöttinger pro Českou republiku, první místo. V hospodářském roce 2003/2004 se u nás a na Slovensku prodalo 658 strojů značky Pöttinger, o rok později to bylo již 1151 kusů, v roce 2005/2006 zemědělci zakoupili 1368 strojů tohoto rakouského výrobce a v hospodářském roce 2006/2007 byla překročena o čtyři kusy hranice 1600 prodaných strojů. „V sezóně 2007/2008 by se měly v České republice a na Slovensku uplatnit další dva tisíce strojů se zeleným čtyřlístkem ve znaku, čímž bychom překročili magickou hranici deset tisíc dosud prodaných strojů v Čechách a na Slovensku,“ řekl přítomným Ing. Zdeněk Bílý. „Máme několik stovek modelů strojů na sklizeň pícnin, zpracování půdy a setí včetně hnojení, u nichž uživatelé oceňují nejen technickou vyspělost, ale také kvalitní servis a rychlé dodávky náhradních dílů. Vesměs jde o techniku, pro níž jsou charakteristické hospodárný provoz, dlouhá životnost, lehká a komfortní obsluha, možnost připojení za každý traktor a pracovní postup šetrný k půdě i sklízeným plodinám.“
V Krásné Hoře byla představena řada novinek, ale i modely, které se v české praxi velice osvědčily. Jako housky na krámě se dnes prodávají diskové žací stroje Novadisc se záběrem 2,20 až 8,92 m, které se vyznačují jednoduchou konstrukcí, sníženou hmotností a přijatelnou cenou. Největší zájem je o modely s pracovním záběrem 2,62 a 3,04 m, oblíbené je i tzv. letadlo – Novadisc 730 o záběru 7,24 m. Charakteristickými znaky tohoto stroje jsou minimální energetická náročnost (stačí jen traktor o výkonu kolem 100 koní) ale poměrně velká výkonnost. V nabídce firmy Pöttinger jsou i žací stroje Novacat se středovým uchycením, které dokonale kopírují terénní nerovnosti. K dispozici je mnoho modelů v pracovním záběru 2,20 až 9,98 m, vpředu či vzadu nesených, se zařízením na úpravu pokosů nebo bez něj, které se nechá snadno a jednoduše demontovat bez použití nářadí. Žací stroje Novacat lze vybavit prstovým lamačem se zařízením pro plošný rozhoz Extra Dry nebo gumovými mačkacími válci či shazovacím dopravníkem. Během praktické ukázky byl v agregaci se samojízdnou sklízecí řezačkou Claas předveden model Novacat 8600 CRW, jehož výkonnost se pohybuje kolem 100 ha za den. V České republice a na Slovensku se prodalo již více než sto těchto modelů, které se agregují s traktory s otočným řízením nebo s modely vybavené předním vývodovým hřídelem.
Novinky v žací technice
První novinkou, kterou účastníkům akce „Pöttinger po roce opět v Krásné Hoře“ představil Ing. Bílý, byl největší nesený žací stroj Novacat V 10 s přestavitelným záběrem během práce od 8,76 do 9,98 m. Dvě zadní lišty o záběru 3,5 m lze kombinovat s čelním žacím strojem o stejném záběru. Šířka pracovního záběru je nastavitelná z kabiny, hydraulicky lze stranově posouvat dvě zadní lišty v rozmezí +/- 200 mm. Jednoduché řešení spočívá v různém úhlu vyklonění závěsu lišt pomocí pístnice, díky nimž se lišty přiblíží nebo oddálí od sebe. Obsluha tak může na velkém pozemku pracovat s maximálním záběrem, zatímco před dojetím k souvrati si lišty stáhne. Už letos bude českým zemědělcům k dispozici několik kusů limitované série.
Druhou absolutní novinkou předvedenou v Krásné Hoře byl žací stroj Novacat T 8 o záběru 8,3 m. Jde o koncept modelu Novacat 8600, avšak umístěný na podvozku. Stroj je určen pro traktory vyšších výkonových tříd s výkonem motoru od 192 kW/260 k, které nemají přední vývodový hřídel. Pokud má traktor přední vývodový hřídel, lze využít i čelní žací lištu a celkový pracovní záběr se tak zvýší až na 11 m. Určitým handicapem tohoto modelu je horší manévrovatelnost, výhodou je pak velký záběr a výkon až 10 ha/h i s traktorem bez předního vývodového hřídele. Lze u něj využít prstový kondicionér, mačkací válce i shazovací dopravník. Další novinkou, kterou si mohli prohlédnout návštěvníci v Krásné Hoře, byl žací stroj Novacat 3507 T s prstovým kondiconérem a shazovacím dopravníkem.
Velký výběr obracečů a shrnovačů
V nabídce firmy Pöttinger je také široký výběr obracečů Hit se záběrem 4,4 až 13 m. Z dvaceti typů je nejprodávanější variantou obraceč Hit 610 N se šesti samostatně uchycenými rotory o záběru 6,10 m. Rakouské obraceče se vyznačují malým poloměrem rotorů, kvalitním kopírováním pozemku i rozhozem píce a posunutým těžištěm k traktoru, takže k agregaci stačí model o výkonu 70 k.
V zemědělské praxi jsou oblíbené i rakouské shrnovače Eurotop, ať již sedm jednorotorových modelů se záběrem 2,80 až 4,60 m či čtyři modely dvourotorové s odkládáním středového řádku, jejichž pracovní záběr je 5,90 až 8,60 m. K nejoblíbenějším patří nesený jednorotorový shrnovač Eurotop 421 N se záběrem 4,20 m. K dispozici jsou i tři dvorotorové modely Eurotop s nosným rámem a odkládáním stranového řádku o záběru 6,40 až 8,50. Model Eurotop 651 má dokonalé provozní parametry i vynikající poměr mezi užitnými vlastnostmi a cenou, a tak není divu, že je nejprodávanějším shrnovačem u nás. Nabídku dvourotorových modelů uzavírají tři modely Eurotop s výkyvným rámem a odkládáním stranového řádku. Tyto shrnovače mají plynule nastavitelný pracovní záběr 3,4 až 6,2 m nebo 4,2 až 6,9 m. U shrnovačů Eurotop se osvědčil velký průměr rotorů a krátké hrabice, což má vliv na menší zatížení, delší životnost a minimálními nároky na údržbu. Čelní kopírovací kolečko před každým rotorem je zárukou dokonalého kopírování nerovností a tím i minimálního znečištění píce.
V Krásné Hoře byla předvedena novinka, po níž volali především čeští zemědělci, kteří požadují rychle a kvalitně shrnout objemné krmivo s minimem nákladů. Jde o čytřrotorový shrnovač Top 1252 se středovým odkládáním řádku a nastavitelným pracovním záběrem od 8 do 12,5 m. Shrnovač s masivní konstrukcí rámu je vybaven výkyvným uložením rotorů, čelním kopírovacím kolečkem a tandemovou nápravou. S pěti koly na rotoru se shrnovač přizpůsobí optimálně půdním nerovnostem. Uložení samostatně jištěných rotorů spojkou proti přetížení umožňuje příčné i podélné kopírování nerovností. Pro kvalitní shrnování je každý rotor vybaven třinácti rameny. Přední rotory jsou poháněné vlastním hydraulickým okruhem, zadní pak úhlovými převodovkami s širokoúhlými hřídeli. Přepravní výška dosahuje vzhledem k možnosti sklopení předních rotorů jen 3,99 m.
Technika pro velké podniky
Při sklizni byl předveden i lis s variabilní lisovací komorou Varioprofi 6165 LSC. K jeho charakteristice patří moderní design, stabilní konstrukce, jedinečné uložení sběrače a řezací ústrojí LSC se 14 nebo 25 noži. Výkonný široký sběrač je konstruován pro vysokou pracovní rychlost a sběr i nepravidelných řádků. Originální řešení uložení sběrače umožňuje jeho podélný i příčný výkyv. K základní výbavě lisu patří výškově stavitelná opěrná kola, dva stranové shrnovací šneky, reverzní chod sběrače pro řezací ústrojí LSC a automatické mazání řetězů při každém otevření zadní stěny. Lisovací komora je tvořena pěticí širokých nekonečných pásů, které minimalizují ztráty odrolem. V přední části komory se nacházejí dva tvarované válce, které již v předstihu začínají otáčet balíkem a tím zajišťují vysokou slisovanost jádra. Průměr balíků je u Varioprofi nastavitelný od 60 do 165/200 cm, šířka balíku je 120 cm. Přehledný ovládací panel Select Control slouží k ovládání (sběrače, komory, reverzního chodu, ručního vázání), monitorování (dílčí a celkový počet balíků, volitelný počet zákazníků) a diagnostice (rovnoměrnost plnění lisovací komory). Lis je vhodný pro podniky služeb a velké zemědělské podniky.
Jako poslední byl předveden sběrací vůz Jumbo 10 000 L s nápravou Tridem o objemu 100 m3 a celkovou hmotností 30 tun. Firma Pöttinger má v tomto segmentu vozů velice silné postavení: v Evropě zaujímá 53% podíl na trhu, v České republice a na Slovensku se tento podíl zvyšuje až na 70 %. V nabídce má 44 modelů s objemem od 17 do 100 m3.
V Krásné Hoře si mohli účastníci prohlédnout i další techniku včetně strojů na zpracování půdy, setí a hnojení.