21.05.2010 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unikátní systém přesného setí

Stejně jako u rozmetadel minerálních hnojiv a postřikovačů je bohatá nabídka i v oblasti zpracování půdy, kde Amazone nabízí vyjma pluhu takřka veškerý sortiment, tedy talířové i radličkové podmítače, kombinované stroje pro přípravu půdy, secí stroje pro přesný i řádkový výsev, či secí kombinace.

Pro bezorebné zpracování půdy jsou určeny talířové brány Catros, radličkové podmítače Centaur a Cenius. Ve všech případech jde o kombinované půdozpracující stroje, jejichž součástí je vždy utužovací válec, nejčastěji v klínovém provedení. To výrobce nyní doplnil o pěchy celé pryžové ve formě pneumatik u taženého nářadí. Výhoda tohoto provedení je v tom, že takovýto válec (respektive jeho části) lze použít i jako pojezdová kola pro transport.
U strojů Catros a Cenius jsou navíc k dispozici válce železné ozubené, prutové i tandemové.
Talíře bran Cartos jsou nejčastěji s průměrem 460 mm a v zubatém provedení 510 mm, aby lépe vnikaly do půdy a z konstrukčního hlediska se jedná o tzv. krátké talířové brány. V případě radliček podmítačů je volba pracovních orgánů tvořena z několika možností, kdy nejčastější jsou radličky dlátovité, šípové, ale jsou možné i spirálové, které jsou vhodné k zapravení hnoje do půdy, což v bezorebních technologiích bývá problém.

Secí stroje různého provedení

Firma Amazone je známá svými secími kombinacemi, které jsou nyní využívány zejména soukromými zemědělci, kterým stačí třímetrový nebo čtyřmetrový záběr a nepotřebují tedy takovou hektarovou výkonnost. Secí kombinace se jim odmění kvalitním výsevem i v hůře připravené půdě.
V expozici techniky Amazone byly vystaveny dva stroje třímetrového provedení a to model AD 303 s mechanickou a ADP 303 s pneumatickou distribucí osiva. Oba stroje měly různé rotační brány i výsevní botky, a lišily se i válcem. Jeden byl hrotový, druhý klínový.
Cirrus Special je kombinovaný půdozpracující a secí stroj určen k setí v různých podmínkách, díky konstrukci kotoučových botek RoTeC Plus i do mulče. Vyznačuje se též vysokou pracovní rychlostí a to 12 až 15 km/h. Cirrus je vybaven půdozpracující sekcí tvořenou dvěma řadami talířů za nimi následuje klínový válec v jehož stopách se pohybují výsevní botky. Za výsevními botkami následují ještě zavlačovače nebo utužovací kola, která jsou nezávisle zavěšena a nepohybují se tak spolu s výsevními botkami. V našich podmínkách jde již o osvědčený stroj.
Novinkou v sortimentu klasických secích strojů je model Cayena, což je secí stroj s pneumatickou distribucí osiva a radličkovými secími botkami. Je proto určen zejména do obtížných půd, kde by kotoučové či klasické botky byly problematické. Secí botky jsou ve vzdálenosti 16 cm, avšak díky tomu, že jsou umístěny ve třech řadách, má stroj dobrou průchodnost, což je výhodou v kamenitých podmínkách, nebo v místech s větším množstvím posklizňových zbytků. Maximální pracovní záběr stroje Cayena je 6 metrů, což znamená 36 radliček. Zásobník osiva má kapacitu 3600 litrů a pracovní rychlost stroje je okolo 15 km/h.

Unikátní systém přesného setí

Secí stroj EDX získal medaili na loňském Techagru. Na Techagru letošním byla představena jeho inovovaná verze. Vylepšení se týká nastavování stíracích kartáčků, které zabezpečují ometení přebytečných semen, která jsou přisávána k dávkovacímu kotouči a následně přetlakem vzduchu vystřelována do semenovodů. Dříve bylo nutné tyto kartáčky seřizovat manuálně, podle typu osiva, nyní se toto děje automaticky.
Snímač kontroluje zrna procházející do semenovodu, kterých musí mít v závislosti na otáčkách dávkovacího válce definovaný počet za určitý čas. Jakmile jich je méně, znamená to, že stírací kartáček vyhazuje semena z otvorů na dávkovacím válci, jakmile je jich více, nejsou přebytečná semena dostatečně stírána. Rychlost setí je 12-15 km/h při stálé přesnosti.
Na závěr zmíníme ještě jeden z přesných secích strojů. Na rozdíl od provedení EDX jde o klasiku s označením ED 602-K. Tento stroj používá klasické výsevní vozíky se zásobníky osiva, zároveň má ale centrální zásobník, který je určen pro hnojivo. To je aplikováno do půdy pomocí kotoučových botek, které jsou předsazeny před výsevní jednotky a jedou vedle nich (ve vzdálenosti 5 až 6 cm), aby se hnojivo nedostalo do kontaktu s osivem.
Secí stroj Contour je primárně určen pro setí širokořádkových plodin, typu slunečnice a kukuřice, lze jej ale upravit i na setí cukrovky. Při této úpravě se zvýší počet výsevních jednotek, zmenší meziřádková vzdálenost na 45 cm a jednotlivé výsevní jednotky se pomocí sady dílů upraví na výsev cukrovky (jiná výsevní botka, jiné dávkování). Přestavba jedné jednotky trvá asi 20 minut.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down