Výrobci dnes mají již běžně v sortimentu univerzální secí stroje. Ty jsou koncipované pro setí do mulče, ale zvládnou i setí do zorané půdy. V oblasti přesných secích strojů vývoj směřuje ke strojům využitelným rovněž v obou prostředích a vhodné pro setí kukuřice, slunečnice, bobu, případně i cukrové řepy – s přestavitelnou meziřádkovou vzdáleností.
Plynulý systém pohonu výsevního ústrojí pomocí hydrauliky nebo elektromotory umožňuje realizovat systémy precizního zemědělství, tedy výsevu řízeného automaticky na základě polohy stroje. Pohon každé výsevní jednotky pomocí individuálního hydromotoru umožňuje ji za jízdy vypínat či zapínat. A to nejen pro tvorbu kolejových meziřádků, ale také při setí v klínech či na okrajích pozemků s nepravidelnými tvary.
Výsledkem není ani tak úspora osiva, jako spíš dobře organizovaný homogenně se vyvíjející porost s lepším zdravotním stavem. Porost také lépe vypadá a snadněji se sklízí. V zahraničí je zájem o přesné secí stroje na kukuřici s roztečí řádků 50 cm, které se nechají upravit i na úzkořádkový výsev kukuřice v rozteči na úrovni 37,5 cm. Pro setí dalších plodin je možné vyměňovat výsevní kotouče.
Robustní přesné secí stroje s možností vysokého přítlaku na výsevní jednotky ve verzi s přihnojováním jsou vybaveny zásobníkem na hnojivo, neseným v čelním tříbodovém závěsu traktoru. Hnojivo je pak dopravováno hadicemi dozadu do rozdělovače. Zásobník zároveň slouží jako protizávaží hmotnosti secího stroje.
K ovládání slouží ISO-Bus terminály, které lze vybavit moduly pro práci v systémech precizního zemědělství. Tyto terminály mohou pracovat i v traktorech bez systému ISO-Bus nebo bez přípravy pro něj; speciální sady dovolují dodatečné doplnění a zprovoznění ovládání pomocí ISO-Bus i u jednodušších traktorů.